75. výročie ukončenia blokády Leningradu - dnešného Petrohradu
(modrý text je aj prepínačom na podrobnejšie informácie)

27. januára 2019 oslávili v Rusku 75. výročie ukončenia 872 dní trvajúcej blokády a oslobodenia nemeckými a fínskymi vojskami úplne obkľúčeného ruského mesta Leningrad. Bývalé hlavné mesto cárskeho Ruska Sankt Peterburg, (dnes Petrohrad) bolo jediné mesto v dejinách, ktoré sa počas Druhej svetovej vojny ani po úplnom obkľúčení v dobe od 8. septembra 1941 do 27. januára 1944 sa nevzdalo, odrážalo útoky nemeckých vojsk, prežilo bombardovanie aj nedostatok potravín a vôbec všetkého, čo ľudia potrebujú na prežitie :

obr.avz0114.2a

Územie okolo mesta Leningrad v dobe blokády nemeckými vojskami

Počas blokády bolo možné zásobovať mesto len letecky, alebo v zime cez zamrznuté Ladožské jazero. Obkľúčenie mesta sa podarilo preraziť 18. januára 1944 a posledných nemeckých vojakov sovietska armáda vyhnala o deväť dní neskôr. Preto sa 27. január v Rusku oslavuje ako deň ukončenia blokády Leningradu, dnes už znova s názvom Petrohrad :Videoklip je prevzatý z You Tube

Cieľom obkľúčenia bolo vyhladovať centrum boľševickej revolúcie z roku 1917 a jeho blokáda je považovaná za jeden z najväčších zločinov proti ľudskosti, ktoré nemecký Wehrmacht v druhej svetovej vojne spáchal. Neuveriteľný hlad, choroby, zimu, ostreľovanie, bombardovanie a boje si podľa niektorých zdrojov vyžiadali približne poldruha milióna vojenských a civilných obetí. V meste žilo pred vojnou asi 2,5 milióna obyvateľov, po oslobodení ich zostalo približne 800 tisíc. Iba na Piskarevskom cintoríne je v masových hroboch pochovaných asi 500 tisíc obetí blokády mesta.

( Administrátor použil mapu zo stránok Wikipedie )


<<<  späť
Vložené 9.2.2014 - Aktualizované 28.1.2019