Nacistom sa nepodarilo zrealizovať ich plány na dobytie Britských ostrovov
avz1503ab avz1503a avz1503a avz1503a avz1503fa

Bitka o Britániu bola prípravou na nemeckú inváziu
( informácia bude postupne rozšírená )

Od leta 1940 do leta 1941 bola Veľká Británia jedinou krajinou v Európe, ktorú Nemecko neokupovalo ( s výnimkou neutrálneho Švédska a Švajčiarska ) alebo neovládalo pomocou kolaborantskej vlády. Jej ostrovná poloha mala výhody aj nevýhody. Výhodou bola skutočnosť, že tanky nacistického Nemecka nemohli zaútočiť priamo tak, ako v západnej Európe. Britské ostrovy boli na druhej strane životne závislé na dovoze surovín a najmä potravín a mali aj veľmi obmedzené ľudské zdroje. To všetko museli dopravovať loďami z Ameriky cez Atlantik, alebo zo svojich kolónií a ovládaných území cez Suezský prieplav a Stredozemné more. Okrem toho Hitler požadoval od svojich ozbrojených síl inváziu na Britské ostrovy.

avz1503mf3
Mapa Doverskej úžiny medzi Francúzskom a Britskými ostrovmi
( Foto sa po "kliknutí" zväčší )

Bitka o Britániu bola prípravou na nemeckú inváziu

Bitka o Britániu predstavuje stretnutie medzi nemeckou Luftwaffe a britskou Royal Air Force nad Britániou a kanálom La Manche. Jednalo sa o prvé významné stretnutie v dejinách vojen vybojované výhradne leteckými silami. Úlohou tejto vzdušnej bitky, rozpútanej Nemeckom 10. júl 1940 bolo zničiť alebo aspoň výrazne oslabiť RAF a získať vzdušnú prevahu nad kanálom La Manche a Britániou ako podmienku na vykonanie invázie do Anglicka. Bez získania vzdušnej prevahy na plánovaným bojiskom by operácia Seelöwe bola príliš riskantná až neuskutočniteľná. Koncom októbra 1940 Nemecko pochopilo, že nie je schopné dosiahnuť svoj cieľ a začali obmedzovať svoje akcie nad Britániou. Bitka o Britániu sa skončila 31. októbra 1940. Viac je tu : >>>



( videoklip je prevzatý z You Tube )

K rozpútaniu bitky Luftwaffe sústredila a postupne nasadila obrovské sily. Jej 3 letecké armády dňa 13. augusta 1940 disponovali celkom 3 705 stíhacími, bombardovacími, bojovými, prieskumnými a záchrannými strojmi. Leteckú obranu Britských ostrovov riadilo veliteľstvo stíhacieho letectva Fighter Command (FC), ktoré disponovalo iba 1032 stíhacími lietadlami RAF. Dňa 12. augusta britského Kráľovského letectvo malo k dispozícii iba 28 perutí vyzbrojených lietadlami Huricane Mk.1 a 19 perutí s výkonnejšími strojmi Spitfare Mk.1. Britskí historici rozdelili na 5 etáp a stupňujúcu sa nočnú bombardovaciu ofenzívu ( Blitz ) proti mestám považujú za samostatnú kampaň. Viac je tu : >>>

avz1503fy avz1503fz
Legendárne britské stíhacie lietadlá Hawker Hurricane MkI a Spitfare MkI
( Foto sa po "kliknutí" zväčší )

Počas bitky o Britániu stratila Luftwaffe celkom 1887 lietadiel. V bitke odpísalo FC celkom 1023 strojov, perute bombardovacieho letectva ( Bomber Command ) 376 a veliteľstvo pobrežného letectva ( Coastal Command ) 148 strojov. RAF teda stratila za celú dobu bitky 1547 strojov. Celkové straty obidvoch znepriatelených síl boli takmer vyrovnané - britské straty boli o 20% nižšie. Nemci stratili 2262 leteckých osádok, britské stíhacie perute 2917, z ktorých padlo 544 mužov - t.j. 19%. Predovšetkým im vďačí Británia za víťazstvo. Británia dokázala zničené lietadlá nahradiť veľmi rýchlo, nahradiť ranených a najmä mŕtvych pilotov bolo však ťažšie!

obr.11161x
Súboj stíhačov na Spitfire a Messerschmit nad Britániou

Hlavnú úlohu v bitke o Britániu zohrali britskí piloti, ktorých podporili letci z rôznych štátov Commonwealthu, ako aj letci - emigranti z okupovaných zemí. Medzi nimi aj československí stíhači, ktorí tvorili druhú najpočetnejšiu zahraničnú skupinu účastníkov bitky. RAF v bitke o Britániu odrazila útok Luftwaffe a uchovala si svoju bojaschopnosť. Po zlyhaní Luftwaffe odložil Hitler 17. septembra inváziu na neurčito. Bol to prvý neúspech Nemecka v druhej svetovej vojne. Veľká Británia zostala nepokorená a stala sa základňou pre Spojencov, ktorí úspešne bojovali proti silám Osi na všetkých bojiskách druhej svetovej vojny.

Súvisiaca informácia : Československí letci vo Veľkej Británii v boji proti nacistickému Nemecku

( administrátor použil fotografie a mapy aj z Wikipédie )

Odkazy na podrobnejšie externé informácie, uverejnené na stránkach Wikipédie. Ich zoznam a aktívne adresy sú tu : >>>


<<<  späť na hlavnú stránku
Vložené 17.07.2015 - Upravené 11.08.2015