Na vojnu nepripravené Rusko doplatilo v roku 1917 na dlhodobo neriešené problémy
obr.07007ca obr.07007cb obr.07007ea obr.07007fa obr.07007fb

Vývoj situácie v Rusku od leta 1914 do marca 1917
( informácia bude postupne rozšírená )

Rusko nebolo na vojnu pripravené, aj keď sa po jej vypuknutí v roku 1914 dokázala armáda rýchle zmobilizovať. Po porážkach a ťažkých stratách pri Tannenbergu a Mazurských jazerách na začiatku vojny sa už nedokázala celkom spamätať. Ruské hospodárstvo nebolo pripravené na dlhotrvajúci konflikt, chýbala najmä ťažká výzbroj, dôkladný výcvik vojakov a dostatočné materiálne zázemie. Po troch rokoch vojny sa v Rusku začali výrazne prejavovať ťažkosti armády aj miest. Vidiek zbavený mladých mužov nedokázal všetkých zásobovať potravinami. Dochádzalo čoraz častejšie k štrajkom aj vzburám v továrňach, ktoré už dávno neboli schopné vyrábať ani dostatok munície a výstroja pre armádu.

obr.07007aa
Ruskí vojaci zajatí v bitkách pri Tannenbergu
( Foto sa po "kliknutí" zväčší )

Ruská armáda po obrovských stratách v rokoch 1915 a 1916 prišla o dobre vycvičený dôstojnícky aj poddôstojnícky zbor, vychovaný k oddanosti trónu. Zrútenie morálky v dôsledku neustálych porážok na bojiskách zasiahlo okrem vojsk aj pred vojnou vybudovaný štátny vojnový priemysel, ktorý však nebol schopný držať krok s požiadavkami vojnovej ekonomiky. Systém samoderžavia bol ťažko narušený veľkou korupciou a mocenské štruktúry boli už rozvrátené porazenectvom aj najmä socialistickou agitáciou politických strán eserov ( revolučných socialistov ) a menševikov ( umiernených sociálnych demokratov ).



Ruskí vojaci boli až do roku 1917 neuveriteľne odolní bojovníci
( videoklip je prevzatý z You Tube )

Stabilitu pomerov v Rusku oslabila aj politika cárskeho dvora. Mikuláš II. bol považovaný za slabého panovníka, ovládaného jeho manželkou Alexandrou, podozrievanou pre svoj nemecký pôvod z kolaborácie s Nemeckom. Nechuť dvora a vojakov vzbudzovala aj prítomnosť mnícha Rasputina, ktorý mal na cárovnú veľmi negatívny vplyv. Autoritu strácal aj cár, ktorý odkladal dlho očakávané reformy a zatváral oči pred problémami vo svojom štáte. Ruský cár, po stáročia uctievaný a zbožňovaný, čelil podozreniam zo zrady svojho národa. Navyše v lete 1915 odišiel z Petrohradu na front a na udalosti v hlavnom meste svojej ríše stratil bezprostredný vplyv a dosah. Po masových demonštráciách v Petrohrade cár Mikuláš II. napokon 15. marca 1917 abdikoval a zanechal Rusko v chaose.

Odkazy na súvisiace externé informácie sú tu : otvoriť >>>

( administrátor použil fotografie aj z Wikipedie )


<<<  späť na informáciu č. 007
Vložené 12. 11. 2017