Nepočujúci umelec Stano Lubina spracoval a vydal Svetovú zbierku prstovej abecedy so znakmi zo 105 krajín
  Trenčín - hrad TN - galéria M.A.B Trenčín - hrad Trenčín - hrad Trenčín a hrad

Chce naučiť ľudí rozumieť nepočujúcim

Nepočujúci umelec Stanislav Lubina si pred ôsmimi rokmi dal za cieľ, zostaviť knihu o posunkovej reči. Výsledok svojho dlhoročného snaženia predstavil rodený Nemšovan verejnosti v piatok 15. februára v Galérii M. A. Bazovského.

obr. 11.a obr.11.b obr.11.c
Stlačením obrázku sa tento zväčší

Učebnica pre počujúcich

Stanislav Lubina sa venuje kresbe, grafike, mozaike aj ilustráciám a pre svoju knihu Svetová zbierka prstovej abecedy si zvolil spôsob linorytu. Podnetom pre stvorenie učebnice pre počujúcich i nepočujúcich mu bola návšteva Spojených štátov amerických, kde ho milo prekvapila znalosť posunkovej reči medzi verejnosťou. „Na letisku ku mne prišiel policajt a začal sa so mnou rozprávať,“ spomína autor, ktorý bol prekvapený, že počujúci policajt ovláda posunkovú reč. S podobným zážitkom sa stretol tak v metre ako aj obchode. Vo Washingtone vystavoval a prednášal aj na vysokej škole pre nepočujúcich, kde si uvedomil svoje problémy so znalosťou posunkovej reči. Rozhodol sa teda, že spraví zbierku abecedy, pretože na Slovensku sa nemáme žiadne učebnice pre školy, učiteľov či úradníkov.

obr. 11.d obr.11.e obr.11.f
Začiatok prezentácie knihy Stana Lubinu

I keď pôvodne rátal s tým, že kniha vznikne za rok alebo dva, rodila sa dlhých osem rokov, pričom okrem prstovej abecedy zozbieral aj hluchoslepecké písmo.

obr. 11.k obr.11.l obr.11.m
Blahoželania Stanovi od priateľov

Úradníci by mali poznať posunkovú reč

Jeho víziou je, aby úradníci či lekári vedeli komunikovať s nepočujúcimi a ušetrili tak čas aj peniaze za tlmočníkov. „Na Slovensku je 350-tisíc sluchovo postihnutých, snažíme sa pôsobiť aj na televíziu,“ upresnil autor. Podľa neho nemajú nepočujúci nič zo sledovania televízneho programu, pretože jej nerozumejú, no v Amerike vraj počas živého vysielania behajú na obrazovke titulky. „Ľutujem nepočujúcich, pretože nevychádzajú do ulíc medzi ľudí, lebo im nerozumejú. Chcel by som, aby sa vďaka mojej knihe sa aj oni naučili medzinárodnú prstovú reč a mohli tak študovať v zahraničí,“ dodal.

obr. 11.g obr.11.h obr.11.i
Stana obliehali priatelia aj média

Text: Mgr. Andrea Koppiová, foto : JUDr. Majtan a Ing. Ondráš

<<<  späť
MirOn © 20.2.08

Prepínač na :

Galéria M.A.Bazovského Trenčín


Svetová zbierka prstovej abecedy

Slovak English