Stano Lubina : Svetová zbierka prstovej abecedy so znakmi zo 105 krajín sveta
Písmeno A / SK Písmeno B / SK Písmeno E / SK Písmeno C / SK Písmeno E / SK Písmeno D / SK Písmeno A / SK nič - medzera Písmeno S / SK Písmeno K / SK


OBSAH :

  Informácie z klu-
  bov v Trenčíne

  Klub výpočtovej
  techniky Trenčín

  Klub vojenských
  veteránov ( TN )

  Klub vojenských
  výsadkárov SR

  Klub filatelistov
  KF 52 - 19

 

Logo KP VKK TM

  Klub priateľov
  Francúzska
  a Slovenska


Kontakty :

tel. 0960 333 836

Adresa:

Klub výpočtovej techniky
Hviezdoslavova 16
911 27 Trenčín

e-mail:
správca

Predslov

Medziľudská komunikácia predstavuje akúsi pomyselnú líniu ľudskej spoločnosti. Je naším prostriedkom napredovania a kultúrnym dedičstvom. Komunikácia človeka s človekom má mnoho podôb. Zakladá sa na jedinečnej schopnosti človeka tvoriť symboly,operovať s nimi, myslieť v nich a cez ne sa aj dohovoriť.

Predmetom záujmu tejto knihy je komunikácia sluchovo znevýhodnených ľudí. V ľudskej spoločnosti je hluchota jedným z faktov života. Ľudia, ktorí sú sluchovo znevýhodnení, žijú životy, ktoré sa v niektorých ohľadoch líšia od životov počujúcich ľudí. Nie sú však menej hodnotné. Podľa svetových štatistík má 2-5% populácie sluchové poruchy. Na svete je asi 70 miliónov ľudí s ťažkou sluchovou poruchou. Pre komunitu nepočujúcich je neoddeliteľnou pomocou k osvojeniu a používaniu jazykovej štruktúry prstová abeceda.

Kniha Svetová zbierka prstovej abecedy od Stanislava Lubinu prináša ucelený pohľad na prstovú abecedu tridsiatich šiestich štátov Európy, dvadsiatich dvoch štátov Ameriky, dvadsiatich troch štátov Ázie, dvadsaťjeden štátov Afriky, dvoch štátov Austrálie a jedného štátu Euroázie, ktoré sú v knihe systematicky usporiadané. Prstová abeceda je podporným manuálnym prostriedkom v komunikácii sluchovo znevýhodnených a vzniká rozličnou polohou prstov jednej alebo obidvoch rúk v priestore, ktoré zobrazujú písomnú formu reči. Súčasne sa pritom jednotlivé hlásky vyslovujú. Prstová abeceda napomáha preklenúť diferenciáciu medzi fonetickou a písomnou formou. Znaky majú zväčša konkrétnu podobu jednotlivých písmen.

Vnímanie prstovej abecedy podporuje proces analýzy a syntézy a urýchľuje nácvik čítania a písania. Používa sa najmä v situáciách, v ktorých neexistuje posunok. Ide najmä o nové pojmy a cudzie slová, osobné mená, názvy miest a obcí, krajín, pohorí, inštitúcií. V súčasnosti poznáme dva varianty prstovej abecedy, a to jednoručnú, pri ktorej vždy ukazuje dominantná ruka a obojručná, ktorá - ako už vychádza z jej názvu - používa obidve ruky. Výchova reči pomocou prstovej abecedy sa môže začať u dieťaťa pred prijatím do predškolského zariadenia vo veku od 2,5 roka. Výhodou prstovej abecedy je, že jej osvojenie nie je náročné ani zdĺhavé, pomáha vyjadrovať slová v správnej gramatickej podobe a tým umožňuje získať bohatšiu slovnú zásobu predtým, ako si dieťa osvojí zvukovú stránku reči.

Používanie prstovej abecedy má však aj svoje nevýhody. Medzi ne patrí najmä, že jej používanie vo vzájomnej komunikácii je zdĺhavé, nevyrovná sa rytmu reči, nie je schopné vyjadriť city a presné vyjadrenie výrazu ešte nezaručuje jeho pochopenie.

Okrem prstovej abecedy sa v knihe stretneme aj s Lormovou dotykovou abecedou, ktorá je určená k priamej, interpersonálnej komunikácii medzi hluchoslepými navzájom, alebo medzi hluchoslepým a jeho intaktným sociálnym okolím.

Stanislav Lubina nám počas mnohých spoločných rozhovorov vysvetľoval podstatu veľmi dôležitého právneho predpisu viažuceho sa na sluchovo znevýhodnené osoby a tým je Zákon o posunkovej reči nepočujúcich /č. 149/1995 Z.z./, v ktorom sa píše, že posunková reč nepočujúcich osôb je vnímaná ako prirodzený vizuálno – pohybový systém reči vyjadrovaný zaužívanými a určenými pohybmi, postavením a pohybom rúk, prstov a mimikou tváre. Tento zákon dáva právo na vzdelávanie sa s použitím posunkovej reči, na získavanie informácií pomocou posunkovej reči vo verejno – právnom televíznom vysielaní, ale aj v knižniciach a videotékach. Takisto zaručuje bezplatné právo na tlmočnícke služby pri riešení základných životných problémov sluchovo znevýhodnených. Jedným z motívov Stanislava Lubinu pre tvorbu tejto knihy je stále citeľný nedostatok vzdelávacích materiálov pre sluchovo znevýhodnených, ktoré by umožnili ich plnohodnotné integrovanie do spoločnosti.

Dotyková abeceda
Hluchoslepecká dlaňová - dotyková abeceda

Najčastejšie používaným prirodzeným posunkovým jazykom, najmä na medzinárodných kongresoch sluchovo postihnutých je American Signed Language /ASL/. O tom sa osobne presvedčil aj Stanislav Lubina, ktorý sa etabloval svojou grafickou tvorbou na mnohých výstavách. Za všetky by som spomenul jeho výstavu v Brisbane /Austrália/, jeho umelecké pôsobenie vo Washington D.C. /USA/, v Gran-Gevrier /Francúzko/, kde sa jeho tvorba stretla s obrovským záujmom, lebo je to naozaj tvorba autentická. Historik umenia Marián Kvasnička hovorí v súvislosti s grafickou tvorbou Stanislava Lubinu nasledovné slová: „Ak dokážete byť chvíľu ticho, tak diela Stana Lubinu vám porozprávajú o radosti, ktorú si nie je možné kúpiť, pretože je to radosť, ktorá sa dá iba vytrpieť a vyzápasiť na sebe samom a na vlastnom osude napriek, alebo vďaka všetkému.“ Túto radosť v tichu a silu jednoty ducha a tela, ako i nádeje po poznaní spoločnosti môžeme po pozornom vnímaní vidieť koncentrovanú v tejto Svetovej zbierke abecedy prstov.

Kniha Stanislava Lubinu je jedinečná svojím obsahom a uspokojí náročných odborníkov i laických záujemcov. Je prínosná aj z hľadiska odhaľovania sluchovo znevýhodnených osobností v intaktnej populácii, lebo je dielom nepočujúceho autora, ktorého pozitívny a tvorivý postoj k životu priviedol v knihe Svetová zbierka abecedy prstov okrem formálnej ukážky obratnosti, umenia, remesla, znakov aj k jedinečnému obsahu, ktorý prispeje k bohatstvu človeka a spoločnosti.

PeadDr. R. Bartošík.

<<<  späť

MirOn © 28.2.08

Prepínač na :

Galéria M.A.Bazovského Trenčín


Svetová zbierka prstovej abecedy
e-mail:
Stano Lubina