Informácie o činnosti organizácií Jednoty dôchodcov Slovenska v Trenčíne

TN-ská brána Mesto Trenčín Štúrovci

Dôchodcovia z Trenčína na cestách

Členovia Základnej organizácie JDS v Trenčíne číslo 01, 05 a 27 absolvovali v prvých víkendových dňoch roka 2010 pobyt v Uherskom Hradišti na Morave. Víkendové pobyty seniorov z Trenčína v Uherskom Hradišti sú organizované pod záštitou Nadácie „ Deti-kultúra-sport “ a primátorov miest Trenčín a Uherské Hradište.

Cieľom nadácie je pomáhať všetkým, ktorí majú obmedzené finančné možnosti, aby mohli realizovať projekty prispievajúce k všestrannému pozitívnemu rozvoju osobnosti detí a mládeže, ale i jedincom nad hranicou plnoletosti predovšetkým v Zlínskom kraji, ale i v celej Českej republike. Spríjemniť pobyty deťom a nastávajúcim mamičkám v nemocniciach, zamerať sa na zabezpečenie sociálnych a zdravotných potrieb, na oblasť vzdelávania, na náboženskú oblasť, na rozvoj športových a kultúrnych aktivít. A zrejme nezabudli ani na dôchodcov...

Trenčania pred múzeom v UH
Účastníci zájazdu trenčianskych dôchodcov pred múzeom v Uh. Hradišti

1. januára 2010 o desiatej hodine sme vyrazili autobusom zo stanovišťa železničnej stanice Trenčín smerom na Moravu. Cesta ubiehala za pomerne dobrého počasia a za niečo cez hodinu sme dorazili do prekrásneho hotela SYNOT, kde sme hneď dostali výborný obed a informácie o programe počas nášho trojdňového pobytu.

Hneď popoludní nasledovala návšteva historickej baziliky Nanebovzatie Panny Márie a sv. Cyrila a Metodeja na Velehrade so sprievodcom, kde sme dostali obšírny výklad o histórii a súčasnosti tohto svätostánku a priľahlého bývalého cisterciánskeho kláštora a jeho románskych pamiatok. Nasledovala návšteva múzea Tupeskej keramiky, kde sme videli celú históriu počiatkov a vývoja tohto remesla v tomto regióne s možnosťou zakúpiť si z tejto krásy priamo v maličkej predajni od výrobcov.

Po navrátení sa do hotela Synot, sme boli ubytovaní a po večeri sme mali k dispozícii prekrásny areál Wellness centra, kde sme využili plavecký bazén, dve vírivky, päť druhov sauny a prvá skupina si užila i masáže. Ubytovanie sme mali prepychové, ako sa na hotel tejto triedy patrí - s plným servisom a k tomu milý a príjemný personál, ktorý s nám snažil splniť každé želanie, čo sme pri našich domácich skúsenostiach veľmi oceňovali.

V mestskej galérii v Uh. Hradišti Historická bazilika vo Velehrade Pri prehliadke baziliky
Prehliadka galérie v Uh. Hradišti, historická bazilika vo Velehrade a jej návšteva s prehliadkou.
Po "kliknutí" sa foto zväčší.

Druhý deň pobytu začal raňajkami a prehliadkou mesta Uherské Hradište a návštevou Slováckeho múzea mesta Uh. Hradište s vyčerpávajúcim výkladom, ďalej to bola prehliadka mestskej Galérie, kde sme obdivovali výstavu nádherných kresieb a malieb ilustrátora Zdenka Františka Buriana, vypočuli si jeho životopis a osudy, ale hlavne sme si pripomenuli naše mladšie roky, kedy nám svojimi obrázkami v knihách približoval neznáme svety. Po výbornom obede sme mali zase až do večera k dispozícii Wellness centrum s príslušnými atrakciami a masážami.

Večer nás čakalo, dá sa povedať vyvrcholenie celého pobytu, i keď ešte nekončil - návšteva vinného sklípka „VČELKA“ s cimbalovou muzikou súboru „DOLINA“. Čakala nás pripravená večera – kačacie hody, stôl s misami plných dobrôt, dobré červené a biele vínko v krčahoch a pri muzike, speve a tanci sme strávili do polnoci veľmi príjemný večer.

Tretí záverečný deň tohto vydareného podujatia po raňajkách začal návštevou krajského mesta Zlín a absolvovali sme prehliadku obuvníckeho múzea s podrobným výkladom celej histórie vývoja obuvníctva a pôsobenia Tomáša Baťu v Zlíne, ktorý bol zakladateľ obuvníckej firmy Baťa a jeden z najväčších podnikateľov svojej doby. Zaviedol mnohé nové myšlienky vo výrobe a predaji svojich výrobkov, ktorými dokázal ovplyvniť množstvo budúcich ekonómov. Jeho postupy a technológie boli na vtedajšie podnikanie revolučné a sú stále používané ako príklady top manažmentu. Pre svoju firmu dokázal vybudovať vlastne mesto Zlín.

Nádherná Tupeská keramika Vo vinnom sklípku Včelka Pri zámku v Zlíne
Nádherná Tupeská keramika, na návšteve vinného sklípku "VČELKA" a cesta do múzea "ZÁMEK" v Zlíne

Bezprostredne potom sme navštívili prvý mrakodrap v strednej Európe, ktorý dal vybudovať Tomáš Baťa s raritou – pojazdnou kanceláriou, ktorá sa pohybuje po celej budove a na každom poschodí mohol príslušný šéf riadiť jednotlivé oddelenia priamo. Aj my sme vyskúšali ako sa to dialo a dostali sme sa s touto pohyblivou kanceláriou až na strechu mrakodrapu, odkiaľ je vynikajúci výhľad na panorámu celého mesta a kde sme si v sklenenom dennom bare sme si pochutnali na dobrej káve.

Obed nám bol poskytnutý v hoteli MOSKVA v dobovej reštaurácii BOHEMIA a následne sme ešte absolvovali prehliadku múzea ZÁMEK, kde bola bohatá expozícia o cestovateľoch Zigmunda a Hanzelku s artefaktmi z ich ciest, výstava maskovaných postáv Mikulášskych obchôdzok jednotlivých regiónov kraja - taktiež všetko s vyčerpávajúcim odborným výkladom.

Naplnení bohatými zážitkami a príjemne unavení sme sa o 15,00 hodine vydali autobusom späť na zasneženú cestu k domovu...

Autor textu a foto : Ján Dankovič
<<<  späť na hlavnú stránku


Aktualizované 17. 1. 2010