Informácie o činnosti organizácií Jednoty dôchodcov Slovenska v Trenčíne

TN-ská brána Mesto Trenčín Štúrovci

X. Krajský a okresný náučno-turistický zraz seniorov - členov JDS v Drietome

Pochmúrne piatkové ráno 1. júla 2011 nás seniorov víta do nové dňa. Hoc deň predtým, sme si hovorili" len aby pekné počasie vydržalo ". Opak je pravdou, lebo bez dáždnikov sa nedá vybrať na naplánovanú akciu do malebnej obce Drietoma, na slovensko-moravskom pohraničí, niekoľko kilometrov od Trenčína. Pripravené autobusy zvážajú takmer 150 účastníkov tohto zrazu. Teda organizátorom je Základná organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku č. 29 Drietoma, hoci je najmladšou okresnou organizáciou. Jej aktívny predseda Mgr. Dušan Medvecký so svojimi členmi výboru vyvíjali maximálne úsilie pri príprave celodenného programu so všetkým čo k tomu patrí, len aby prítomní účastníci "zrazu" boli spokojní a mali na čo spomínať. Ich predsavzatie sa skutočne naplnilo, až na to upršané počasie.

maria-32 maria-35

Obrázky sa po "kliknutí" zväčšia

Plánované stretnutie a posedenie pod holým nebom v priestoroch amfiteátra pri ihrisku vzhľadom k nespočetnému množstvu dažďových kvapiek, miernemu ochladeniu i vetru, nebolo možné využiť. Z tohto dôvodu boli teda využité priestory školskej jedálne Základnej školy, jej riaditeľ bol v tomto smere pre túto akciu ústretový. S pomocou i rôznych miestnych podnikateľov - sponzorov a hlavne samotných organizátorov, privítali nás srdečne a stoly boli plné rôznych dobrôt. Treba poďakovať aj Trenčianskemu samosprávnemu kraju, ktorý prispel finančnou čiastkou k uskutočneniu tohto krásneho podujatia.

maria-36

Za účasti hostí, Ing. Jozefa Mikloša - predsedu KO JDS, Emílie Plškovej - predsedníčky OO JDS, Ing. Milana Panáčeka za TSK, JUDr. Jozefa Kluku - starostu obce Drietoma, Mgr. Miroslava Kociana, riaditeľa ZŠ Drietoma a ďalších hostí vrátane ich príhovorov, začal tento výnimočný deň pre nás účastníkov náučno-turistického zrazu. Tohto nášho zrazu sa zúčastnili aj zástupcovia seniorov z okresu Považská Bystrica, Ilava a Nové Mesto n. /Váhom.

11199a 11199c

Po presune s dvomi autobusmi na slovensko-moravský hraničný prechod do ČR sme pešo vykročili k "Lipe bratstva", ktorá je symbolom družby pre rozkvet spoločnej vlasti Čechov a Slovákov. Z histórie, z úst nášho sprievodcu samotného starostu Drietomy p. JUDr. Kluku, sme sa dozvedeli, že je to pamätné miesto nielen v dobe spoločného Československého štátu, ale i po jeho rozdelení v r. 2003. Nasvedčuje o tom i pomník symbolizujúci samotnú lipu bratstva a aj dvojramenný kríž. Samotná rozzelenená košatá lipa bola zasadená 30. apríla 1922 (podľa dobovej kroniky) a pod jej korene boli vložené v sklenených puzdrách pamätné spisy a to za účasti takmer dvetisíc ľudí. Tak sokolské prápory, Trenčiansky a Uhersko Brodsky acute, sklonili sa k sebe cez hraničný kameň a Slovák s Češkou si podali ruky, pričom hudba hrala národné hymny.

Zapáčila sa nám časť úryvku z básne od autora Juraja Gavalca - člena Sokola v Bošáci, ktorá bola pri z tejto príležitosti vtedy i dnes prednesená pri samotnej lipe :

Maria-x Sadím ťa lipka bratstva,
keď spadly púta rabstva.
Ujmy sa, lipka milená, ty,
symbol vekov, Slovana.

Žiť budeš potom tisíc rokôv
a vidieť našich vnukôv - ach,
šťastných, v lásce bratstva...

A pošli, lipka na môj rov
len jeden malý lístok tvoj
pošepnúť mi len tich pár slôv,
či svorne žije národ Slovanov.
maria-y

Potom zavítal medzi nás i pozvaný zástupca starosta zo Starého Hrozenkova Jan Gabrhel, ktorý nás pozdravil a sa k nám i prihovoril. Atmosféru dotvorili piesne spevokolu za sprievodu harmoniky z hosťujúcej obce, ku ktorým sa pridali i účastníci zrazu, držiac pritom dáždniky nad hlavami pre neustávajú dážď, ale umocnili túto slávnostnú atmosféru. Napokon sme sa opäť presunuli do školského areálu, kde nás čakal chutný obed a po ňom pohár dobrého vínka.

V popoludňajšom programe, hneď po obede, pokračovala prehliadka samotnej obce Drietoma, sprievodcom bol opäť pán starosta, ktorý pri prechádzaní jednotlivými ulicami obce nás oboznamoval s históriou obce s rozlohou 3583 ha, ktorej časť územia tvoria Biele Karpaty a Považské Podolie a malou časťou zasahuje do Trenčianskej kotliny. Žije tu takmer 2 100 obyvateľov a je súčasťou Bielokarpatskeho-trenčianskeho mikroregiónu. Prvá písomná zmienka o obci je z r.1244 :  viac >>>

Súvisiace informácie o obci Drietoma :

 • Základné informácie o obci Drietoma + Google mapa pre návštevníkov :  otvoriť >>>
 • História rímskokatolíckej farnosti sv. Kataríny Alexandrijskej v Drietome :  otvoriť >>>
 • Drietoma predstavuje významnú filiálku cirkevného zboru ECAV Trenčín:  otvoriť >>>

  Dozvedeli sme sa i to, že obec trpela častými záplavami najmä v r. 1866, 1920 a 1972, že sa datuje obcou i tzv. Jantárová cesta, že v r.1461 sa tu stretol kráľ Matej so svojou snúbenicou Katarínou - dcérou Jiřího z Poděbrad, že tu bol aj ruský cár Alexander po skončení bitky troch cisárov pri Slavkove v r.1 805, atď. V obci sú zachované a rekonštruované dva kaštiele, v jednom z nich - rodiny Chorinských, sídli terajší obecný úrad. Kaštieľ Borčických pred ktorým stojí socha Jána Nepomuckého bol opravený v rámci projektu cezhraničnej spolupráce.

  11199d 11199e
 • Obec má dva kostoly a to rímsko-katolícky neorenesančný kostol sv. Kataríny v popredí s kaplnkou sv. Panny Márie Lurdskej a evanjelický kostol, neveľký novopostavený kultúrny dom slúžiaci pre občanov i rôznym spolkom a združenia. Starosta sa pochválil i svojimi rodákmi, ktorí sa vo svete preslávili, ako Ján Petko - známy geológ a mineralóg, Juraj Koppay - básnik, Max Stern - priekopník čiernej fotografie, Vojtech Vikár - stredoškolský profesor na Gymnáziu v Trenčíne, Ignác Eckmann - zakladateľ známej kníhtlačiarne v Ilave, Peter Lehotský - sochár, Pavol Stopka - hudobník a zakladateľ dychovej hudby, atď.

  Prechádzajúc ďalej obcou, pekne upravenou, vyčistenou, so starou i novou výstavbou domov, ako i so zachovalým sedliackym domom v časti pešej zóny, spomínanou základnou školou spojenou s materskou školou, v budove ktorej je zdravotné stredisko i so zubným lekárom a lekárňou. V obci sídlia viaceré podnikateľské subjekty ako napríklad Imperátor s.r.o. - výrobca liehovín, Sojaprodukt s.r.o. - výrobca potravín, Rutex Trade s.r.o. - pletiareň, Eko-Stavsol - stavebná firma, Poľnohospodárske družstvo podielníkov, Drevobyt - stolárstvo a ďalšie.

  11199f maria-92

  V miestnom parku sme sa pozastavili pri víťazovi celoslovenskej ankety "Strom roka 2008" košatom storočnom strome. Obec je plynofikovaná, má obecný vodovod, kanalizáciu, poštu, vypracovaný plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja i nový územný plán. Že v obci sa konajú v amfiteátri každý rok tradičné Kopaničiarske slávnosti, ktoré v minulom roku 2010 oslávili 50-ročné jubileum, ktoré sa konajú v spolupráci obce Drietoma a Starý Hrozenkov. Jednoducho povedané, Drietoma je obec kde sa stále niečo deje, občania majú radi svojho starostu, ktorý fandí nielen mladým, ale i starým a tak to má byť. Z hlasov seniorov, ktorí majú už svoj produktívny vek za sebou, necítia sa zbytoční a myslíme si, že ani my.

  maria-94

  Po krásnej prehliadke, kedy sa i dažďové kvapky pomaly sem - tam strácali a pri návrate celkom prestali, vrátili sme sa opäť do našich priestorov, kde na nás čakal kultúrny program tanečno - speváckeho súboru Nezábudky, divadelná scénka z filmu "Rodná zem" v podaní členov ZO JDS pod vedením Mgr. Medveckého, dychovej hudby Drietomanka. Kultúrnym programom s hovoreným slovom Emília Bátovská s jej príslovečným humorom a darom reči. V prestávke kultúrneho programu bol podaný veľmi chutný poľovnícky guláš z diviaka, ktorý pripravilo "Poľovnícke združenie" z obce. V dobrej nálade sa pokračovalo až do devätnástnej hodiny, kedy sa to pomaly všetko rozchádzalo do svojich domovov. Nabití novými informáciami, spokojnosťou z príjemne stráveného dňa.

  maria-93

  Nuž záverom treba veľmi srdečne poďakovať skutočne všetkým, ktorí sa o túto akciu postarali a že tohtoročný jubilejný zraz seniorov z Jednoty dôchodcov na Slovensku mohol byť strávený v tak príjemnom prostredí, medzi príjemnými a srdečnými ľuďmi, možnosť opäť poznať niečo nové. Treba len skonštatovať, že oblasť okolo Trenčína má veľa krásnych miest, ale akosi si to uvedomíme len vtedy, keď sa tam zatúlame.

  Tešíme sa na budúcoročný náučno-turistický zraz, aj keď v tejto chvíli miesto je nám neznáme.

  Text : Marta Luptáková - Foto : Mária Jakušová a Miro Ondráš

  <<<  späť  na w-stránku OO JDS


  <<<  späť na hlavnú stránku

  Vložené 15.7.2011 - aktualizované 10.9.2011