Informácie o aktivitách a činnosti záujmových klubov a združení v Trenčíne
Dušova dolina Exhumácia hrobu Nový pamätník

Masové hroby a cintorín obetí na Brezine

Po vypuknutí Slovenského národného povstania od začiatku septembra 1944 celý verejný život v Trenčíne rozhodujúcim spôsobom ovplyvňovali nemecké okupačné jednotky. Tie zabrali pre svoju potrebu jednotlivé verejné i súkromné budovy, vrátane škôl a internátov. Trenčín bol aj sídlom veliteľstva pohotovostnej jednotky nemeckej 13. bezpečnostnej služby (Einsatzkomando) SD, ktorá zanechala v meste a jeho okolí, ako aj v ďalších piatich okresoch Slovenska, krvavé stopy.

Budova Einsatzkomanda
Budova Einsatzkomanda v Trenčína
Po "klinutí" na foto sa jeho rozmer zväčší

O krutosti výsluchov svedčili stopy, ktoré sa po oslobodení mesta našli v pivniciach sídla gestapa a bezpečnostnej polície. V dobe od 25. októbra 1944 do 3. apríla 1945 bolo z väznice Krajského súdu v Trenčíne odvedených do lesa na Brezine celkom 69 osôb, civilov, domácich aj zahraničných vojakov a partizánov, ktoré boli v lese beštiálne povraždené a zahrabané do niekoľkých hrobov. Nepriamo sa na týchto akciách zúčastňoval aj pohotovostný oddiel Hlinkovej gardy HG 52, ktorý bol od novembra 1944 dislokovaný v Trenčíne.

Masový hrob Masový hrob
Pamätník na mieste masových hrobov v Dušovej doline

Po oslobodení mesta bolo od 18. mája 1945 na trenčianskej Brezine v lokalite Dušova dolina, Vápenice a Široké objavených a exhumovaných sedem hrobov, v ktorých bolo nájdených 69 obetí, z toho 65 mužov 4 ženy. Všetci boli bosí, nahí alebo len nepatrne oblečení a ich telá niesli stopy po mučení. Zastrelených ranou do tyla bolo 61 mužov a 3 ženy; dvaja muži boli uškrtení, dvaja muži a jedna žena mali rozbité lebky. 26 obetí sa nepodarilo identifikovať. Na mieste masových hrobov v Dušovej doline sa nachádza malý pomník s dvomi pamätnými tabuľami. Po exhumácii bolo 56 obetí prevezených z miesta nálezu a pochovaných na cintoríne nad Čerešňovým sadom. Ostatných si odviezli ich rodiny a pochovali na cintorínoch v rodných obciach. Viac je tu : otvoriť >>>

Pôvodný cintorín Pôvodný pamätník
Pôvodný cintorín obetí s pamätníkom na Brezine

Dnešnú podobu dostal cintorín v roku 1969. Hrobovú časť tvoria tri oblúkové pásy hrobov z jednotlivými náhrobkami, na ktorých sú mená obetí, ich vek v čase smrti a bydlisko. Pred hrobovou časťou bola pôvodne na kamennom podstavci umiestnená kruhová plastika tŕňovej koruny zo zváranej medi, symbolizujúca utrpenie. Na pravej strane hrobovej časti je ústredný pamätník, na ľavú časť bol dodatočne umiestnený kríž. Plastika tŕňovej koruny bola po zmene režimu bola odcudzená a zlodeji ukradli z kríža aj plastiku Krista...

Nový cintorín Nový pamätník
Súčasný cintorín obetí s pamätníkom na Brezine

Cintorín s pamätníkom je situovaný na malej vyvýšenine, na ktorú vedie schodisko zo strany Čerešňového sadu. Pred schodiskom je na žulovom podstavci umiestnená plastika z kovanej medi, vyjadrujúca ukrutnosť. Korpus pamätníka je obložený kamennými doskami, na ktorých sú z čelnej a bočných strán vyryté figurálne výjavy z bojov a utrpenia v SNP.

Administrátor použil fotografie Trenčianskeho múzea


<<<  späť na info - 20
Vložené 15.5.2011 - Aktualizované 5.1.2020