Aktuálne informácie Klubu vojenskej histórie - protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána Klikni na znak Klubu VV TN Štúrovci PK OS SR TN
<

Prechod Jána Nálepku a vojakov 101. pešieho pluku k partizánom

Významnou kapitolou čs. zahraničného vojenského odboja je aj účasť Slovákov a Čechov v partizánskom hnutí na území ZSSR. Keď sa na okupovanom území zvyšovala brutalita okupantov a domácich kolaborantov, začali sa postupne formovať aj partizánske oddiely z radov domáceho obyvateľstva. Okrem toho tam pôsobili aj skupiny vojenských jednotiek, ktorým nepodarilo prebiť z obkľúčenia, ako aj oddiely vyslané NKVD. Príslušníci ZD sa na Ukrajine a Bielorusku ocitli v zložitej situácii - aj keď cítili spolupatričnosť s domácim obyvateľstvom, boli predstaviteľmi nenávidených okupačných armád. Prejavom ich neochoty bojovať po boku nacistov bola stúpajúca dezercia a ich prechody k partizánom. Kontakty slovenských vojakov so sovietskymi partizánmi vznikali od leta 1942 najmä v súvislosti so zvyšovaním bojových aktivít partizánov v operačnom priestore ZD.

obr. 12248ca

Príchod okupačných jednotiek ZD do mesta Ovruč

Ku kontaktom s partizánmi prišli aj príslušníci 101. pešieho pluku, kde bol náčelníkom štábu stotník pechoty ( kpt.) Ján Nálepka. Keď už došlo k styku s partizánmi, slovenskí vojaci, často tiež roľníci ako ukrajinskí dedinčania, mali pre nich pochopenie a často sa vyhýbali prestrelkám s partizánmi, pokiaľ sa títo snažili vyhnúť priamemu boju. Situácia v ZD dospela až tak ďaleko, že od jednotiek boli postupne „odvelovaní“ najaktívnejší pronemeckí dôstojníci a pokusy o dezerciu jednotlivcov boli riešené pomerne benevolentne. V celej ZD najmä jednotky 102. pešieho pluku postupovali proti partizánom a civilnému obyvateľstvu podstatne tvrdšie ako ostatné jednotky ZD a tiež sa aktívne zúčastňovali na niekoľkých brutálnych akciách voči civilnému obyvateľstvu.

obr. 12248cb obr. 12248cc

Príslušníci ZD boli svedkami brutality voči miestnemu
obyvateľstvu a stále častejšej smrti vlastných vojakov
( foto sa po kliknutí zväčší )

Po nadviazaní kontaktu s partizánmi Ján Nálepka ich začal zásobovať najmä potravinami a výzbrojou. Krátko pred Vianocami 1942 bola velením RD odhalená príprava dezercie 101. pluku, ktorú s niekoľkými dôstojníkmi a poddôstojníkmi pripravoval stot. Ján Nálepka. Aby unikli vyšetrovaniu dezercie a spolupráce s partizánmi, prešiel 15. mája 1943 stot. Ján Nálepka so spravodajským dôstojníkom npor. I. Lysákom, dôstojníkom pre výzbroj por. M. Petrom, strelníkom ( voj.) P. Benkovičom a ďalšími k partizánskemu oddielu gen. A. N. Saburova. Pri príchode k partizánskemu oddielu ich osobne uvítal generál A. N. Saburov, hlavný veliteľ všetkých partizánskych jednotiek v oblasti, čo bolo zdokumentované aj filmovou kamerou :



Prechod skupiny kpt. Jána Nálepku k partizánskemu oddielu
( Videoklip je prevzatý z You Tube)

S partizánmi riadenými gen. Saburovom už dlhšie spolupracovali a po vstupe do ich radov vytvorili 1. čs. partizánsky oddiel v ZSSR, ktorý sa aktívne zapájal do bojovej a diverznej činnosti. Oddiel tvorilo 56 členov, z toho 46 bolo Slovákov. Vyvrcholením bojových aktivít oddielu bolo spojené s účasťou partizánov na Kyjevskej operácii ČA. Oddiel Jána Nálepku mal spolu s ďalšími oddielmi 16. novembra 1943 dobyť most na ceste Ovruč - Korosteň a neskôr podporiť útok na železničnú stanicu. V týchto bojoch padli okrem kpt. Ján Nálepku aj vojaci Ondrej Krčuľa, Fabian Krištofík, Matúš Michalík a Ondrej Paškevič.

obr. 12248cd

Príchod skupiny kpt. Jána Nálepku k partizánom

Najvyšší soviet ZSSR vyznamenal kpt. Jána Nálepku Zlatou hviezdou Hrdinu ZSSR, čím sa stal vôbec prvým Slovákom s týmto prestížnym sovietskym ocenením. Dňa 7. mája 2004 ho prezident SR vymenoval do hodnosti brigádny generál in memoriam. V meste Ovruč je stále zreteľný vrelý vzťah ku skutkom Jána Nálepku a slovenských partizánov, ktorí sa pokúsili ich chrániť proti brutalite okupačných armád nacistického Nemecka a jeho satelitov.


<<<  späť
Vložené 29.9.2012 - Aktualizované 5.12.2013