Aktuálne informácie Klubu vojenskej histórie - protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána Znak SZPB Štúrovci PK OS SR TN

Pocta štrnástim veteránom z Buchlovíc na Morave

Okresný výbor Českého zväzu bojovníkov za slobodu a Mestský úrad v Buchlovicach sa rozhodli splatiť dlh štrnástim zahraničným vojakom zapojeným v odbojovej organizácii Obrana národa, ktorí na prelome rokov 1939 a 1940 ušli za hranice a bojovali proti nacistickým okupantom na rôznych frontoch druhej svetovej vojny. Na pamiatku dali zhotoviť a na námestí postaviť pamätník, ktorého odhalenie sa uskutočnilo 30. apríla 2013 pri príležitosti 68. výročia oslobodenia Buchlovíc rumunskou armádou. Na novom pamätníku sú uvedené tieto mená : Ignác Syrovátka, Rostislav Kaňovský, Jiří Štokman, Oldřich Kaňovský, František Vaculík, Antonín Nožička, Karel Mareček, Rudolf Čagánek, Blažej Kašný, Jan Klein, Vladimír Petráš, Karel Hrabala, Hanuš Reich a Felix Reich.

obr. 13266a obr. 13266b

Pamätníky venované občanom Buchlovíc na námestí mestečka
( po kliknutí sa foto zväčšia )

Všetci, okrem padlého letca Františka Vaculíka, sa po vojne vrátili domov. Ich odbojová činnosť bola ocenená mnohými radmi a vyznamenaniami. Ako povedali viacerí rečnícu na slávnostnom odhalení pamätníka –„...vari nie je na Moravskom Slovácku obce, ktorá by dala zahraničnému odboju v čase druhej svetovej vojny toľko mužov“... A napriek tomu sa ich viac ako polovica po februári 1948 rozhodla pre druhý odchod do zahraničia a život prežili v cudzine.

obr. 13266c

Na slávnostnom akte sa zúčastnili významní hostia z verejného a politického života. Nechýbali medzi nimi zástupca Generálneho štábu Armády Českej republiky generálmajor Aleš Opata a predseda přerovskej pobočky Zväzu letcov generálmajor Jiří Kubala, ktorí spoločne so starostom Buchlovíc Jiřím Černým pamätník venovaný štrnástim statočným veteránom z mestečka pod Buchlovom odhalili.

obr. 13266d

Potom delegácie štátnych a politických orgánov, výsadkári 43. výsadkového práporu z Chrudimi, 102. prieskumného práporu z Prostějova, vojakov 74. motorového práporu z Bučovíc, klubov vojenskej histórie a výsadkárov - veteránov z Holešova, Zlína, Prostějova, Chrudimi, Olomouca a tiež zo Slovenska kládli pri pamätník vence a kytice kvetov. Na odhalení pamätníka boli prítomní aj ešte žijúci účastníci protifašistického odboja z Trenčína Ľudovít Kaliský a Mojmír Reich s delegáciou Klubu vojenskej histórie "Protifašistický odboj" - základnej organizácie SZPB Trenčín 1 a Klubu vojenských výsadkárov SR z Trenčína.

obr. 13266 obr. 13266e

Delegácia Klubu vojenskej histórie - ZO SZPB Trenčín 1
( po kliknutí sa foto zväčšia )

Nakoniec nad buchlovickým námestím preleteli tri bojové vrtuľníky z 22. leteckej základne v Náměšti nad Oslavou, zazneli slávnostné salvy a aj slovenská a česká štátna hymna. Po skončení hlavnej časti programu si záujemci mohli na Námestí slobody prezrieť vojenské historické vozidlá.

Text a foto : Oľga Kajabová


<<<  späť
Vložené 1.6.2013