Aktuálne informácie Klubu vojenských výsadkárov Trenčín
TN-ský hrad TN-ská brána Zástava KVV TN Štúrovci PK OS SR TN

Po stopách dvoch svetových vojen v západnej Európe (3)
( informácia bude postupne rozšírená )

Skupina členov Klubu vojenských výsadkárov SR z Martina, Trenčína a Žiliny uskutočnila v dobe od 3. do 16. júna 2014 ďalšiu expedíciu po stopách dvoch svetových vojen v západnej Európe. Hlavným cieľom cesty bola účasť na oslavách 70. výročia vylodenia západných spojencov v Normandii. Navštívili však aj miesta prezentácie a konca pohlavárov nacizmu v Nemecku, niektoré bojiská prvej a druhej svetovej vojny vo Francúzsku, v Belgicku a Holandsku. Prehliadli si však súčasne aj niektoré zaujímavosti a historické pamiatky v navštívených mestách :

obr.14302a

Jeden z mnohých pamätníkov s múzeom pri cintoríne britských vojakov
( foto sa po kliknutí zväčší )

Na ceste po stopách svetových vojen XX. storočia, navštívili členovia expedície aj miesta ťažkých bojov vo Veľkej vojne na rieke Somme v severnom Francúzsku. Na území regiónu Picardia prebiehali v rokoch 1914 - 1918 jedny z najkrvavejších bitiek v histórii vojen. Nachádza sa tam neuveriteľne mnoho vojenských cintorínov a pamätníkov, svedčiacich o nesmierne krvavých bojoch na západnom fronte prvej svetovej vojny. Ich súčasťou sú spravidla aj zaujímavé múzeá, nachádzajúce sa buď priamo v ich blízkosti, prípadne v neďalekých dedinách alebo mestečkách : viac je tu >>>

obr.14302b

Dokumentačné centrum zločinov nacizmu s múzeom v Norimbergu
( foto sa po kliknutí zväčší )

Jedným z cieľov expedície bola aj návšteva mesta Norimberg, v ktorom Hitler a jeho nacistická NSDAP po uchopení moci v Nemecku uskutočňovala stranícke zrazy a prezentácie svojich ideí a cieľov. Po porážke nacistického Nemecka v Norimbergu boli spojencami súdení nacistickí politickí a vojenskí lídri, zodpovední za rozpútanie druhej svetovej vojny a za vojnové zločiny, spáchané nacistickými represívnymi orgánmi a nemeckými ozbrojenými silami okupovaných zemiach, ako aj v Nemecku. Účastníci cesty navštívili aj dve megalomanské stavby, vybudované na príkaz Hitlera v meste Norimberg : viac je tu >>>

obr.14302c

Múzeum La Coupole v bývalej továrni na výrobu rakiet V-2
( foto sa po kliknutí zväčší )

Ďalším cieľom expedície bola návšteva múzea na Maginotovej línii v pevnosti Ouvrage Fermont, okolie mesta Dunkerque, spojené s vojnovými udalosťami v roku 1940, 1944 až 1945 a tiež múzeum raketovej techniky v podzemnej tovární La Coupole na výrobu na výrobu nemeckých rakiet V-2. Z pláže pri Dankergue boli na prelome mája a júna 1940 do Británie evakuovaní vojaci ustupujúcich britských expedičných síl. Pri postupe spojencov z Normandie bol Nemcami obsadený prístav obliehaný aj čs. samostatnou obrnenou brigádou z Británie. Raketami V-2 bombardovali nacisti mestá a ďalšie ciele v Británii, Belgicku a vo Francúzsku.

obr.14302d

Pamätník s expozíciou v Caen k 70. výročiu vylodenia v Normadii
( foto sa po kliknutí zväčší )

Hlavným cieľom našej cesty do Francúzska bola účasť na oslavách 70. výročia vylodenia západných spojencov na plážach Normandie, návšteva opevnení a amerického cintorína nad plážou Omaha, ako aj k výročiu pripravenej expozície v pamätníku vylodenia a múzeách mesta Caen. Z dôvodu prísnych bezpečnostných opatrení mali do centra osláv a jeho okolia prístup iba monarchovia, štátnici, veteráni, vojenské delegácie, účinkujúci a zabezpečovací personál. Po skončení slávnostného ceremoniálu tam bol do priestoru osláv umožnený vstup aj ostatným návštevníkom.

obr.14302e obr.14302f

Návšteva Atómia a parku pri kráľovských záhradach v Bruseli
( foto sa po kliknutí zväčší )

Okrem návštev a prehliadok bojísk, cintorínov, pamätníkov a múzeí, spojených s udalosťami prvej a druhej svetovej vojny si členovia prehliadli aj mnohé pamiatky, zaujímavosti a múzeá miest v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Česku. Najmä v druhej svetovej vojne boli mnohé z nich veľmi ťažko poškodené, po vojnách starostlivo zrekonštruované a tak dnes udivujú svojou krásou. Prakticky všetky historické pamiatky sú nielen vzorne udržiavané, ale aj rozširované o nové atrakcie a služby pre návštevníkov :

( administrátor )

Súvisiaca informácia :

  • Od vylodenia spojencov v Normandii uplynulo 70 rokov
  • 65. výročie vylodenia v Normandii – kto si spomenul?
  • Pred 65. rokmi zahájili činnosť Norimberské tribunály

  • <<<  späť
    Vložené 27.6.2014 - Aktualizované 29.6.2014