Informácie o aktivitách Klubov pôsobiacich pri Posádkovom klube Trenčín
TN-ký hrad TNá veža Štúrovci PK Trenčín PK Trenčín

S L Á V N O S T N É  S T R E T N U T I E
pri príležitosti 73. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Európe

Pred pamätnou tabulou osloboditeľov mesta v marci 1945 na budove Posádkového klubu Trenčín sa 9. mája 2018 uskutočnilo tradičné slávnostné stretnutie k 73. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Zorganizovali ho spoločne Klub vojenskej histórie protifašistického odboja - ZO SZPB Trenčín 1 a Klub vojenských veteránov Trenčín v spolupráci s Posádkovým klubom Trenčín. Podujatia sa aj v daždivom počasí okrem členov profesijných klubov, miestnych organizácií JDS a občianskych združení zúčastnila aj delegácia Mesta Trenčín.

obr.18384a obr.18384b
Stretnutie otvoril predseda Klubu vojenských veteránov aj Okresnej
organizácie JDS v Trenčíne Ján Skyba (po "kliknutí" sa foto zväčší)

Slávnostné stretnutie k výročiu otvoril predseda Klubu vojenských veteránov Trenčín a Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Skyba. Májové udalosti z mája 1945 pripomenuli zvukové záznamy hlásenia o víťazstve nad nacistickým Nemeckom, oznámené hlásateľom Rádia Moskva J. Levitanom a britským premiérom W. Churchilom v Londýne. Prvý príhovor predniesol predseda klubu vojenskej histórie protifašistického odboja a ZO SZPB Trenčín - 1 Miroslav Ondráš. Pripomenul aj udalosti súvisiace s podpisom bezpodmienečnej kapitulácie Nemecka jeho najvyšším predstaviteľom v Berlíne a poukázal na snahy skresľovať najmä význam porážky nacizmu a fašizmu vojskami Spojencov.

obr.18384c obr.18384d
Po príhovore predsedu ZO SZPB Trenčín - 1 M. Ondráša vystúpil
primátor mesta Trenčín R. Rybníček ( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Venček k pamätnej tabuli, venovanej vojakom sovietskej a rumunskej armády, ktorí padli v bojoch pri Tenčíne a jeho okolí, položili traja vojnoví veteráni: vojak v SNP plk.v.v P. Liška, veliteľ roty v bojoch pri Dukle nrtm.v.v. Štefan Šteflovič a vojak slovenskej technickej brigády v Taliansku Karol Steklý. Veniec za mesto Trenčín položil primátor Mesta Trenčín Richard Rybníček. Keď J. Skyba poďakoval za účasť na stretnutí, zazneli melódie dvoch známych vojnových piesní: "Kaťuša" a "Roll Out the Barrel / Vyvalte sudy".

( Text: M. Ondráš a foto: E. Talianová )Podpis kapitulácie Nemecka v Berlíne-Karlhorste
Videoklip je umiestnený na : YouTube

V dňoch 8. alebo 9. mája si pokrokové štáty pripomenuli 73. výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe víťazstvom Spojencov. Ukončila sa podpisom kapitulácie nacistického Nemecka v Berlíne, dobytom sovietskou armádou. OSN vyzvala svoje členské štáty, mimovládne organizácie aj jednotlivcov, aby si pripomínali každý rok tieto dva dni. Podrobnejšie informácie o kapitulácii ozbrojených síl nacistického Nemecka jeho najvyšším predstaviteľom v Berlíne v noci z 8. na 9. mája 1945 s dobovými videoklipmi sú tu : otvoriť >>>

obr.151b obr.151g
Symbol dobytia Berlína 5. mája 1945 Červenou armádou
a podpis kapitulácie Nemecka v Berlíne z 8. na 9. mája.

Vo svete sa však vojna ešte neskončila, mimo Európu sa bojovalo takmer štyri mesiace. V Tichomorí boje prebiehali medzi americkými a japonskými vojskami a na Ďalekom východe sa k útoku na Japonsko pripojil aj Sovietsky zväz. V auguste USA zvrhli atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki, čo urýchlilo rozhodnutia Japonského cisárstva ku kapitulácii, ktorú podpísalo 2. septembra 1945. Druhá svetová vojna sa skončila definitívne až 2. septembra 1945. Podrobnejšie informácie sú tu : otvoriť >>>

( administrátor použil aj foto z Wikipedie )


<<<  späť na hlavnú stránku
Vložené 28. mája 2018