UKRADNUTÉ KOSOVO
( modrý text je prepínanačom na viac informácií )

Verejnosti doposiaľ predkladané informácie o juhoslávsko-kosovskom spore spochybnil český dokument „Ukradnuté Kosovo“. Režisér Václav Dvořák v ňom okrem iného približuje etnické čistky, vraždy a znásilnenia, ktorých sa dopúšťali etnickí Albánci - nielen na Srboch, Rómoch a ostatných menšinách, ale aj na "neuvedomelých" Albáncoch. Dokument popisuje vývoj a vzťahov medzi Srbmi a Albáncami v Kosove, zobrazuje udalosti ústiace do bombardovania územia Srbska v roku 1999, ako aj následný exodus Srbov a kruté postupy "bojovníkov" z UCK pri vytváraní etnicky čistého územia v Kosove. 57 minútový dokument je možné si prezrieť aj tu :



Videoreportáž je umiestnená na YouTube

Od vypuknutia občianskej vojny v roku 1997 bolo ( a doposiaľ je ) už srbské obyvateľstvo Kosova neustále vystavené doslova teroru zo strany kosovských Albáncov. Na tomto území pôsobila aj albánska teroristická organizácia UCK, ktorá bola financovaná z predaje drog, zbraní a „bieleho masa“. UCK cieľavedome terorizovala, masakrovala a vyháňala pôvodné obyvateľstvo, predovšetkým kosovských Srbov ( USA a EU ju ešte v roku 2003 označovali za zločineckú organizáciu ). Teror UCK z pochopiteľných dôvodov vyvolal protiopatrenia juhoslávskej polície a armády. To sa však "znepáčilo" predovšetkým USA, ktoré už začali považovať územie Kosova za teritórium svojich "národných záujmov"...

Nasledujúce „humanitárne bombardovanie“ Srbska, ktoré trvalo 11 týždňov. Malo prinútiť (už zosnulého) prezidenta Slobodana Miloševiča, aby umožnil jednotkám Severoatlantickej aliancie (NATO) vstúpiť do vtedajšej Juhoslovanskej zväzovej republiky s cieľom potlačiť srbský zásah proti separatistickým kosovským Albáncom.

Letecké útoky, ktoré sa začali bez podpory OSN (!) boli zamerané na infraštruktúru, vládne aj komerčné budovy, mosty, no v niektorých prípadoch boli zasiahnuté školy aj nemocnice a mediálne sídla v balkánskej krajine, vtedy tvorenej Srbskom a Čiernou Horou. Podľa odhadov zahynulo 1200 - 2500 ľudí, z nich 1002 boli juhoslovanskí vojaci a srbskí policajti, ostatní civilisti vrátane 89 detí. Podľa srbských zdrojov bolo zranených asi 10 tisíc ľudí.

Belehrad stratil kontrolu nad Kosovom v roku 1999, keď na jeho územie vstúpili sily Severoatlantickej aliancie a UCK dostala podporu NATO. Príchod vojsk NATO do Kosova v roku 1999 "odštartoval" krutú etnickú čistku, o ktorej sa doposiaľ mlčalo! Po odchode juhoslávskej armády z Kosova totiž ničoho sa neštítiaci teroristi z UCK rozpútali teror voči pôvodnému srbskému obyvateľstvu. Vyhnali stotisíce kosovských Srbov a iných národností zo svojich rodísk a majetkov. Podľa UNHCR od príchodu síl NATO odišlo z Kosova do srbských častí okolo 230 tisíc Srbov a iných menšín, hlavne Rómov.

Rozdelenie Kosova na sektory KFOR

Mapa s rozdelením územia Kosova na sektory KFOR

Krátko po okupácii Kosova - časti územia suverénnej Juhoslávie, americká administratíva nariadila vybudovať v Kosove obrovskú základňu Camp Bondsteel - jednu z najväčších vojenských základní USA v zahraničí od doby vietnamskej vojny. Základňa je umiestnená na juhovýchode Kosova ( pri hraniciach s Macedónskom ) neďaleko mesta Uroševac. Význam základne naznačuje aj jej poloha : Camp_Bondsteel - informácia je umiestnené aj na wikipedii.

Bývalý veliteľ síl UNPROFOR, generál Lewis MacKenzie, v súvislosti s vojnou v bývalej Juhoslávii prehlásil: "V Kosove sa nekonala žiadna genocída. Kosovskí Albánci nás dokonale využili. Bombardovali sme nesprávnu stranu.“( externá informácia.)

Odchádzajúci srbský premiér Vojislav Koštunica pri príležitosti 9. výročia začatia prvej vlny bombardovania Srbska letectvom NATO vyhlásil, že jeho krajinu bombardovali pre Kosovo s cieľom vytvoriť prvý "štát NATO." Ďalej uviedol, že vznik štátu NATO súvisí s nezákonným vybudovaním americkej základne Bondsteel v Kosove a plánom OSN urobiť z NATO hlavnú zákonnú moc v Kosove. To ukazuje "skutočný cieľ, prečo bolo Srbsko nezmyselne zničené a prečo NATO štát protiprávne vyhlásili 17. februára."

( administrátor )


<<<  späť
Vymenené 24.07.2008 - Aktualizované 16.08.2015