Aktuálne informácie Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána Znak SZPB Štúrovci PK OS SR TN

Deň ozbrojených síl Slovenskej republiky 2023
( súčasťou informácie sú prílohy )

V Brezovej pod Bradlom sa konali veľkolepé oslavy Dňa ozbrojených síl Slovenskej republiky. Stránky našich dejín hovoria o strete slovenských dobrovoľníkov pri Brezovej pod Bradlom. Túto udalosť pripomína Pamätník padlých a uskutočnila sa 22. septembra 1848 . Deň Ozbrojených síl SR si Slovensko pripomína symbolicky v deň víťazstva slovenských dobrovoľníkov v bitke pri Brezovej pod Bradlom v roku 1848. Tento rok to bolo 30. výročie existencie OS SR.

obr.23465a1 obr.23465a3 obr.23465a3
Kladenie vencov k pamätníku pri Prietržskej ceste 23.9.2023
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Hlavný program - oslavy tohto sviatku boli naplánované na 23. 9. 2023, ale pre nepriaznivé počasie bol program osláv rozdelený na dva dni 22. a 23. 9.2023. I ja som sa zúčastnila týchto osláv - ale až 23. septembra, kde slávnosť začala ekumenickou Bohoslužbou v evanjelickom kostole. Pokračovanie bola spomienka pri Pamätníku hurbanovských bojov z roku 1948 v Brezovej. Na kladení vencov sa zúčastnili spolu s ministrom obrany SR a náčelníkom GŠ OS SR, zástupcovia ozbrojených síl, verejných inštitúcií i široká verejnosť.

Oslavy sa po tomto akte presunuli na Námestie gen. M. R. Štefánika kde sa uskutočnil program Čestnej stráže OS, koncert Vojenskej hudby OS SR, slávnostný nástup vojakov a repliky historických hurbanovských uniforiem a zástav z roku 1948 predviedli členovia Folklórneho súboru Brezová.

obr.23465b1 obr.23465b3 obr.23465b3
Oslava sa začala príchodom vojenských jednotiek a pozvaných hostí
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Pri príležitosti osláv v tento deň minister obrany SR Martin Sklenár spolu s náčelníkom GŠ OS SR generálom Danielom Zmekom udelil najlepším z radov vojakov medaily a vyznamenania.

Som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť takejto spomienky na hrdinské činy a bojový úspech slovenských dobrovoľníkov ktorých nasledovníkmi sú dnešné Ozbrojené sily SR a nemali by sme na našu históriu zabúdať.

Ďakujem svojím priateľom z Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja / ZO SZPB generála Goliana Trenčín 1, že som sa mohla ako zástupca z Akadémie tretieho veku – celoživotného vzdelávania seniorov tohto krásneho podujatia zúčastniť, ktoré aj napriek veľmi daždivému počasiu bolo krásne. Ďakujem Vám priatelia za nezabudnuteľný zážitok.

( Text A. Pinďáková - Foto A. Pinďáková a V. Kolarovský )Reportáž je umiestnené na : YouTube

Účasť na oslave Dňa Ozbrojených síl SR a 30. výročia ich existencie

Klub vojenskej histórie protifašistického odboja / ZO SZPB generála Goliana Trenčín - 1 vyslal 23. septembra 2023 na pozvanie spolupracujúcimi klubmi z Brezovej pod Bradlom delegáciu na Deň Ozbrojených sil SR. OS SR v tomto roku súčasne oslávili aj 30. výročie svojej existencie. Svoj sviatok si OS SR pripomínajú od roku 1998 ( vtedy ešte ako "Deň armády SR") symbolicky v deň výročia víťazstva prvej jednotky slovenských dobrovoľníkov v šarvátke pri Brezovej pod Bradlom v roku 1848. Víťazne napriek tomu, že sa proti nim postavili maďarskí gardisti aj jednotka cisárskej armády. Cisárska armáda predstavovala legitímnu moc v Uhorsku, lebo v tej dobe ešte nebol vojnový stav medzi Viedňou a Pešťou. Slovenskí dobrovoľníci podstúpili po tejto šarvátke ešte tri bojové strety a to pri Senici, v Starej Turej a pri Myjave. Podrobnejšie informácie sú tu : otvoriť  >>>

Program osláv sviatku OS SR bol naplánovaný na 23. 9. 2023 - pre nepriaznivé počasie bol 21. 9. 2023 rozdelený na dva dni: 22. 9. boli prezentácie techniky OS SR a jednotiek NATO pôsobiacich na Slovensku na lúke Pod Barancom a 23. 9. 2023 sa konal hlavný program osláv Dňa OS SR.

Naša delegácia sa zúčastnila aktu pri pomníku slovenských dobrovoľníkov na Prietržskej ceste, ku ktorému sme položili veniec na uctenie si pamiatky ich víťazstva v šarvátke proti presile. Následne sme sa zúčastnili celej prezentácie OS SR na námestí.

obr.23465c1 obr.23465c2 obr.23465c3
Zastávka vo Vrbovom pri pamätníku padlých a Mórica Beňovského
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Po skončení programu na námestí sme sa naobedovali a vydali na cestu do Trenčína. Cestou sme sa zastavili vo Vrbovom, kde sme si pozreli pomník vojakov padlých v I. a II. svetovej vojne, svetobežníka Mórica Beňovského a šikmú kostolnú vežu.

( administrátor Krúžku výpočtovej techniky )

<<<  späť na hlavnú stránku
Vložené 26.9.2023 - Aktualizované 29.9.2023