Informácie o ativitách Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána znakSZPB Štúrovci PK OS SR TN

Uctili sme si pamiatku partizánov kapitána Miloša Uhera v Cetuni
( súčasťou informácie sú externé prílohy )

V nedeľu 25. marca 2024 sa v podjavorinskej obci Bzince pod Javorinou - Cetuna uskutočnila pieta, spojená s tragickými udalosťami z II. svetovej vojny. Pred 79 rokmi, 27. februára 1944, vtrhla do obce protiteroristická jednotka Edelweis a POGH. Začali boj s partizánskym oddielom Hurban, ktorému velil Miloš Uher. V krvavom boji zahynulo 15 partizánov aj so svojim veliteľom. Po oslobodení bol v Cetuni padlým vlastencom postavený pamätník a na vrchu Roh pomník, pri ktorých sa konajú každoročne slávnostné stretnutia k výročiam SNP : otvoriť >>>

obr.24474a
Účastníci piety pri pamätníku v Cetuni 25. 2. 2024
( po "kliknutí" sa foto zväčšia )

Aj tento rok sa na pozvanie organizátorov piety v Cetuni zišli desiatky hostí zo Slovenska, z Českej republiky a mnohí obyvatelia z okolitých osád. Uctiť si pamiatku padlých partizánov do Cetune prišlo množstvo dospelých, ale aj školákov. Okrem mnohých prišla aj delegácia Oblastnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín, ktorú viedol jej predseda Miroslav Malay :

obr.24474b obr.24474c
Delegácia OblO SZPB Trenčín pri pamätníku v Cetuni 25. 2. 2024
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Pomník padlým partizánom v centre dediny zahalili desiatky vencov a kytíc kvetov. K prítomným sa postupne prihovorili aj hostia zo Slovenskej národnej rady, Ministerstva sociálnych vecí SR, z Trenčianskeho samosprávneho kraja a Viliam Longauer, predseda Ústrednej rady SZPB. Každý z nich sa otvorene vyslovil o význame SNP pred 79 rokmi a jeho odkaze pre súčasnosť :Reportáž je umiestnené na : YouTube

Tento rok oslavy nadobudli ale novu dimenziu. Na žiadosť Dušana Malíka, starostu obce Bzince pod Javorinou, inštaloval Klub vojenskej histórie protifašistického odboja v Kultúrnom dome Cetuna dve putovné výstavy :

 • Po boku vojsk armád víťaznej protifašistickej koalície 1939-1945
 • Čs. armádny zbor v bojoch za oslobodenie Československa (1944-1945)
 • Prvá výstava bola v roku 2023 prezentovaná v Posádkovom klube Trenčín, v budove TSK počas Oblastnej konferencie SZPB Trenčín a počas XVIII. zjazdu SZPB v Bánovciach nad Bebravou, kde ju navštívili stovky záujemcov. Druhá bola prezentovaná na viacerých miestach na Slovensku aj na Morave. Predseda ZO SZPB generála Goliana Trenčín 1 a KVH-PFO, umožnil obecnému úradu Bzince pod Javorinou dotlač oboch sprievodných brožúr pre návštevníkov výstav a pre školy v okolitých obciach. Obe brožúry si záujemci môžu stiahnuť vo formáte PDF tu :

 • Po boku vojsk armád víťaznej protifašistickej koalície 1939 -1945 otvoriť >>>
 • Čs. armádny zbor v bojoch za oslobodenie Československa ( 1944 -1945 ) otvoriť >>>
 • obr.24474y obr.24474z
  Príležitostné poštové lístky na pamiatku návštevy oboch výstav
  ( po "kliknutí" sa foto zväčší )

  Nedopusťme aby sa aj naďalej deformovala história o účasti občanov Slovenska v protifašistickom odboji počas II. svetovej vojny, najmä nie mladej generácii ! Veď občania Slovenska bojovali proti nacizmu a fašizmu v II. svetovej vojne na viacerých frontoch aj po boku západných i východných Spojencov. Na Slovensko prišla sloboda iba z východu a na oslobodzovaní našej vlasti sa podieľali okrem Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády aj vojaci 1. Československého armádneho zboru v ZSSR. A stovky príslušníkov "Svobodovej armády" boli rodáci aj zo súčasných okresov Nové Mesto nad Váhom a Trenčín.

  ( Text : A. Fillo - Foto : E. Talianová a V. Kolarovský )

  SÚVISIACE INFORMÁCIE:>

  ZO SZPB generála Goliana Trenčín 1 pôsobí v Posádkovom klube Trenčín ako Klub vojenskej histórie protifašistického odboja. Príležitostné poštové lístky pre obe naše výstavy vyhotovil Karol Milan z Klubu filatelistov, ktorý pôsobí rovnako v PK Trenčín. Panely pre prvú výstavu zapožičalo vedenie PK Trenčín a informáciu pre túto stránku vyhotovil Krúžok výpočtovej techniky, pôsobiaci tiež v PK Trenčín. Administrátor do nej vložil odkazy aj na informácie Wikipedie.


  <<< späť na hlavnú stránku
  Vložené 2.3.2024 - Aktualizované 3.3.2024