Informácie o významných výročiach v histórii Slovenskej a Českej republiky
Rastislav Cyril a Metod hlaholica Kopčany kostol Ducové hradisko

Vznik a význam cyrilo-metodskej tradície na území Slovenska a Česka
(1. príloha k informácii č.600)

V tomto roku sme oslávili výročie príchodu solúnskych bratov sv. Cyrila a sv. Metoda na územie Veľkej Moravy. Na žiadosť kniežaťa Rastislava ich na jej územie vyslal cisár Byzancie. Postupne sa formujúce kresťanské štáty si územia christianizáciou posilňovali formovanie ich štátneho aparátu, ovládanie pohanského obyvateľstva a rozširovanie svojho územia pod zámienkou šírenia kresťanstva v Európe.

Veľkomoravská ríša bola v 9. storočí tak veľkým štátnym útvarom, že zohrávala v Európe politicky významnú úlohu. Vznikajúce kresťanské štáty si náboženstvom posilňovali tvorbu ich štátneho aparátu aj ovládanie obyvateľstva. Uvedomovali si to pápež, byzantský cisár aj franskí panovníci, ktorí sa snažili ovplyvňovať vývoj v okolí ich ríší. Šírenie kresťanstva na území Veľkej Moravy misionármi z Franskej ríše bolo spojené aj s upevňovaním franskej politickej nadvlády. Knieža Rastislav sa tomu pokúsil zabrániť a požiadal pápeža o vyslanie vierozvestcov, ktorí by mu urýchlili christianizáciu obyvateľov jeho ríše. Keď mu rímsky pápež neodpovedal, aby si nepohneval franského panovníka, Rastislav požiadal o vyslanie misionárov aj v Byzantskej ríši . Cisár Byzancie, druhého Ríma, vyslal na Veľkú Moravu Konštantína a Metoda, vzdelaných bratov zo Solúne, ktorí ovládali slovanský jazyk a mali aj nižšie cirkevné vysvätenie.



Video je na stránke YouTube tu : otvoriť >>>

Ich príchod na Veľkú Moravu v roku 863 sa pokladá za zásadnú kultúrnu zmenu. Bratia boli skúsení v diplomacii, ich postavenie upevnila misijná cesta k Chazarom, kde objavili pozostatky pápeža sv. Klimenta, ktoré im neskôr otvorili cestu do Ríma. Solúnski bratia pochopili, že písmo a liturgia v slovienskom jazyku im pomôžu upevňovať kresťanstvo na Veľkej Morave oveľa lepšie ako miestnemu ľudu nezrozumiteľná latinčina. Možnosť vykonávania bohoslužieb v slovanskom jazyku a vznik cirkevnej aj štátnej literatúry v hlaholike a neskôr v cyrilike bol účinným nástrojom nielen proti tlaku franských kňazov, ale aj vystihnutím potreby Veľkej Moravy.

Franský panovník aj cirkev na to zareagovali zajatím Rastislava a dosadením kniežaťa Svätopluka, ktorý sa však po návrate späť na Moravu obrátil proti snahám Frankov. Jeho vzniklý spor s Frankami ovplyvnil nielen dianie na Veľkej Morave, ale aj životy Cyrila a Metoda. Starší zo solúnskych bratov Metod pôsobil na Morave dlhšie ako Cyril. Zomrel 6. apríla 885 ráno.

obr.25600bx
Súčasný gobelín so sv. Cyrilom a sv. Metodom
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Sv. Cyril a Metod doniesli našim predkom aj vyššiu civilizáciu a kultúru ducha. "Starí Slovania mali povesť ľudí tvrdých, málo vzdelaných. Podľa kronikára mali, podobne ako také iné národy, pohanské chovanie: boli ukrutní, nemilosrdní a neľudskí najmä v trestaní vierolomní a nemravní. Grécka kultúra bola oveľa vyššia a byzantské zákony už boli hodne ovplyvnené kresťanským duchom. Viera, ktorú nám solúnski bratia priniesli, pomohla našim otcom odkryť to, čo mali hodnotné v povahe, zošľachtiť ich charakter, očistiť a povzniesť kladné a pekné vlastnosti a pridať ešte nové hodnoty". Naši vierozvestovia podľa kardinála Tomka napomohli tento proces zakladaním škôl, najmä pre výchovu kňazov, do ktorých zaviedli aj filozofiu, „gramatiku“, matematiku, hudbu a podobné predmety.

Na požiadanie panovníka preložili zbierku gréckych civilných a náboženských zákonov „Nomokánon“ a pripravili aj trestný zákonník Zakon sudnyj ľjudem. Tak nahradili často neľudské zvykové právo kresťanským duchom preniknutými písanými zákonmi. To bola dobre premyslená evanjelizácia a poľudštenie mravov. Takto mohli naši apoštoli v krátkom čase povzniesť našich otcov a zasiať kultúru ducha do ich verejného života. Kresťanstvo sa znovu ukázalo ako súhrn vzácnych hodnôt, ktoré dvíhajú jednotlivcov aj celú spoločnosť, konštatoval kardinál Tomko. Solúnski bratia Konštantín a Metod ovplyvnili dianie na Veľkej Morave možno ešte viac ako jej panovníci Rastislav a Svätopluk.

obr.25600cx
Freska o odkaze Svätopluka svojim potomkom
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Každodennou prácou vychovali desiatky ľudí, ktorí šírili ďalej vzdelanie a mali tak zásluhu na tom, že sa Veľká Morava a výsledky misijnej činnosti oboch solúnskych bratov ani po návrate franských kňazov nevytratili z našich dejín. Jej stopy aj úctu k Cyrilovi a Metodovi môžeme pozorovať až do súčasnosti.

(administrátor vložil odkazy aj na Wikipediu)


<<<späť na info č.600
Vymenené: 5.7.2025 - Aktualizované: 8.7.2025