Pamätník SNP na Jankovom vršku nad obcou Uhrovec
obr.1cast2pr obr.mpbjzx obr.mpbjmv obr.mpbjmy obr.2cast2pr

Pamätník Slovenského národného povstania na Jankovom vršku

Pamätník SNP na Jankovom vŕšku je symbolom hrdinstva aj slávy a poďakovaním všetkým, ktorí bojovali za našu slobodu a na pamiatku padlým hrdinom, ktorí položili v boji proti fašizmu to najcennejšie - vlastný život. Základný kameň pamätníka položil v roku 1946 predseda SNR Karol Šmidke. Autormi návrhu pamätníka boli akademický sochár Jozef Pospíšil a významný slovenský medzivojnový avantgardný architekt Artur Schlesinger - Slatinský. Investorom bola okresná pobočka Zväzu slovenských partizánov s predsedom Cyrilom Dřinekom.



( videoklip je prevzatý z You Tube )

Na výstavbe sa podieľali občania z okolitých obcí, priami účastníci SNP a tiež brigádnici z Moravy a Čiech. Pracovalo sa bez mechanizmov, ručne, pretože v tom čase nebola k dispozícii elektrina a voda sa privážala. Pamätník bol dokončený v roku 1951 a odhalený bol pri príležitosti osláv SNP. V ďalších rokoch sa pokračovalo v budovaní areálu – priviedli elektrinu a vodovod.

obr.janvr3 obr.janvr4
Výstavba mohyly na Jankovom vršku 1947-1949
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

V roku 1964 boli obnovené partizánske bunkre, roku 1969 prírodný amfiteáter a kamenné míľniky pozdĺž cesty z Uhrovca, ktorá dostala názov "Cesta SNP". Pri príležitosti 30. výročia Slovenského národného povstania v roku 1974 bol vybudovaný horský hotel "Partizán" a široká asfaltová cesta z obce Uhrovec.

obr.janvr1951
Odhalenie pamätníka SNP na Jankovom vršku v roku 1951
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Pamätník je v tvare obrovského pylónu, v pôdoryse päťcípej hviezdy na vrchu ukončený štvorcovou doskou. Pylón vyrastá zo stredu štvorcovej základne, v ktorej je umiestnené mauzóleum s prsťou z bojísk a významných miest 2. svetovej vojny. Umiestnené sú tam aj urny s popolom pozostatkov upálených partizánov, veliteľa partizánskej brigády Teodora Polu a staviteľa Pamätníka Cyrila Dřineka. Pamätník obkolesuje zemitý val, ktorý je preklenutý schodišťami. V areáli ho dopĺňa symbolický cintorín s hrobmi bojovníkov.

obr.janvr1 obr.janvr2
Pamätník s amfiteátrom na Jankovom vršku pri výročiach SNP
( po "kliknutí" sa foto zväčší )
( Oblastný výbor SZPB Trenčín )

Ako súčasť areálu bolo vybudované rekreačné stredisko pre účastníkov odboja so Spoločenským domom Jána Švermu, v ktorom sú podhľady spoločenskej miestnosti vyplnené pôvodnými dobovými maľbami - výjavmi z partizánskeho života od maliara Zemana:

obr.mpbjzjv2 obr.mpbjzjv3
Maľby v spoločenskom dome J. Švermu na Jankovom vršku
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Informácie o Múzeu PBJŽ, zriadenom ešte na Jankovom vršku (s už neplatnou e-mailovou adresou) sú v sprievodnej informácii vo formáte PDF tu:  otvoriť >>>

( Oblastný výbor SZPB Trenčín )

<<<  späť na stránku Múzea PBJŽ
Vložené 19.01.2019 - Aktualizované 28.01.2019