Na Slovensku máme Vianoce aj Nový rok dvakrát

Pravoslávna cirkev ( ortodoxná ) je kresťanská cirkev zložená z viacerých územných cirkví, ktoré spolu tvoria tzv. "pravoslávne spoločenstvo". Pravoslávne cirkvi majú svoje počiatky v prvotnej kresťanskej obci v Jeruzaleme a neskôr aj vo východnej časti rímskej ríše. Bývajú preto označované tiež ako "východná cirkev". Pravoslávni veriaci začínajú svätiť "svoje" vianočné sviatky tak ako ostatní kresťania, t.j. 24. decembra, avšak ešte podľa staršieho, tzv. Juliánskeho kalendára. Keď je podľa Juliánskeho kalendára 24. december, je podľa u nás ( ako aj vo väčšine zemí sveta ) používaného "svetského" Gregoriánskeho kalendára už 6. januára !Vianočné zvyky a "koľadky" vo Vápeníku - Slovensko.
( video je umiestnené na  YouTube )

Z uvedeného dôvodu je u pravoslávnych veriacich posunutý o 13 dní aj Starý rok na 13. januára a Nový rok na 14. januára podľa kalendára "Gregoriánskeho". V Ruskej federácii, ako aj v niektorých ďalších "slovanských" republikách bývalého Sovietskeho zväzu, tradičný prechod zo Starého na Nový rok z 31. decembra na 1. januára podľa Gregoriánského kalendára spadá na pravoslávny vianočný pôst. Pravoslávny štyridsaťdenný pôst na počesť Narodenia Krista svätí Ruská pravoslávna cirkev 7. januára. Okrem toho v tento deň tam však oslavujú aj Starý Nový rok - tak ako v časoch už zaniknutého ZSSR.

Súvisiace externé informácie :

 • Pravoslávne Vianoce - slávenie a zvyky
 • Rusíni si odlišné vianočné zvyklosti zachovávajú dodnes
 • Christos Raždajetsja! Autentické pravoslávne Vianoce sa tratia
 • Súvisiace externé informácie - nasleduje stránka s odkazmi na podrobnejšie informácie a vysvetlenie pojmov použitých v tomto článku : kliknutím otvoriť >>>

  Na Slovensku je málo známa účasť pravoslávnych duchovných v čs. protifašistickom odboji v druhej svetovej vojne - predovšetkým ukrývanie čs. parašutistov po úspešnom atentáte na R. Heydricha :

 • Boje v kostele sv. Cyrila a Metoděje
 • Národní památník hrdinů Heydrichiády
 • ( administrátor )


   <<<  späť
  Vložené 09.12.2012 - Aktualizované 06.01.2017