Zelený ostrov pod rovníkom

Kde sme sa to ocitli ? Nesplietli sme si svetové strany ? Veď sa to podobá na sochu Krista nad brazílskym Rio de Janerom. Nie, nie sme na západnej pologuli ale na východnej. Sme na území jedného z najmladších štátov, ktoré sa objavili v 21. storočí na politickej mape sveta na Východnom Timore, alebo oficiálnom názve Timor Leste :A. Fillo o ostrovnej republike Východný Timor

Niet na svete národa, krajiny, ktoré by nemali za sebou pohnuté dejiny, krivolakú históriu. Antropologické nálezy hovoria, že na tento podlhovastý ostrov s rozlohou okolo 38 000 km2 vzdialený od austrálskeho Darwinu len 600 km, prišla pred 40 tisíckami rokov prvá vlna osídlenia z Guiney, Austrálie a východnej Indočíny. Prelom v histórii sa začal s príchodom Európanov – Portugalcov a Holanďanov, ktorí si ostrov rozparcelovali. Skrátka ostrov sa stal typickou kolóniou starého kontinentu, z ktorého bohatli európske krajiny.

Timor Leste má rozlohu bezmála 15 tisíc km2 a žije tu vyše milióna obyvateľov. Popri hlavnom národe Tetum, ktorého príslušníci tvoria až vyše 60% obyvateľstva, sú tu ešte národnosti Bunag a Kenak. Naprostá väčšina ľudí žije biedne. V krajine chýba priemysel, cestná, elektrická, vodovodná či kanalizačná infraštruktúra. Týka sa to i hlavného mesta Dili.

<<<  späť
Aktualizovanéné 14. 4. 2010