Informácie Klubu vojenskej histórie "protifašistického odboja" o priebehu II. svetovej vojny
11222a 11222b 11222c 11222d 11222h

Vývoj situácie na severoafrickom fronte v 2. polroku 1942
( informácia bude aktualizovaná )

Prvá polovica roka 1942 bola pre spojenecké vojská na severoafrickom fronte neúspešná. Kvôli dlhým zásobovacím trasám boli natoľko oslabené, že sa nemecko-talianskym vojskám podarilo už v januári úspešne zaútočiť a zatlačiť Spojencov späť: obsadiť Benghází a po bitke pri Gazale obsadiť Tobruk aj so zásobami. Potom začali postupovať do Egypta s cieľom obsadiť Suezský prieplav, prerušiť zásobovacie trasy Spojencov a dosiahnuť najbližšie ropné polia. Po výmene veliteľa 8. armády sa Spojencom v bitke pri El Alameine podarilo postup nemecko-talianskych vojsk do konca júla zastaviť. Až keď do Egypta priletel britský premiér W. Churchil a zreorganizoval britské velenie, sa začala situácia meniť :



Video je umiestnené na : YouTube

V kritickej situácii sa velenia 8. britskej armády ujal osobne vrchný veliteľ britských ozbrojených síl na Strednom východe generál Auchinleck. Obranná línia, ktorá zadržala nemecký postup, viedla od morského pobrežia asi 20 km do vnútrozemia, kde sa za Katarskou preliačinou už začínala púšť. Do obranného postavenia pri ceste z Marsá Matrúh boli od 30. júna včlenené aj jednotky čs. výcvikového strediska z tábora Agami, vrátane nezaradených dôstojníkov a hudby. Nový veliteľ 8. armády generál B. Montgomery v druhej bitke pri El Alameine dokázal od 23. októbra do 3. novembra preraziť postavenia nemecko-talianskych vojsk a potom ich začal vytláčať na západ smerom do Tunisu :



Video je umiestnené na : YouTube

V ťažkých bojoch austrálsky vojaci bodákovými útokmi lámali odpor nemeckej pechoty a po ich prerazení nastúpili do útoku britské tankové divízie. Spojenecké sily potom zamerali svoje úsilie na prenasledovanie a ničenie ustupujúcich nemeckých jednotiek. Bojové akcie medzi si vyžiadali vysoké straty na obidvoch stranách. Dňa 8. novembra vojská Spojených štátov a Slobodných Francúzov sa začali vyloďovať pri prístavoch Alžír, Orane a Casablace. Po zistení, že Vichistické sily nekládli Spojencom takmer žiadny odpor, alebo sa s nimi spojili, nariadil Hitler okupovať tzv. Francúzsky štát a skonfiškovať jeho loďstvo. Nemecko-talianske vojská v Severnej Afrike sa síce ocitli v kliešťach, ale ešte sa vôbec nemienili vzdať...

Súvisiace informácie :

  • Severoafrická fronta
  • 1. bitka pri Alamajne
  • 2. bitka pri Alamajne
  • Operácia Torch
  • Vichystický štát

    ( Zdroj fotografií a máp : Wikipedia )


    <<<  späť
    Vložené 15.12.2012