Informácie Klubu vojenskej histórie - protifašistický odboj v II. svetovej vojne
obr.14295a obr.14295b obr.19402ba obr.2003 obr.2008

Mesto Trenčín a jeho okolie po Váh bolo oslobodené 10. apríla 1945
( príhovor predsedu Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja )

Dnes si pripomíname oslobodenie 74. výročie mesta Trenčín s jeho okolím po Váh od nemeckých okupantov a spolupracujúcich členov Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a jej Hlinkovej gardy jednotkami dvoch oslobodzovacích vojsk. 10. apríla 1945 vstúpili ráno do okrajových častí Trenčína mesta vojaci Červenej armády - vojska Sovietskeho zväzu a po nich aj jednotky Kráľovskej rumunskej armády.

Obr.10153ma2
Postup oslobodzovacích armád z j.v. na územie Československa
( mapa je prevzatá z Wikipedie - po" kliknutí" sa zväčší )

Boli príslušníkmi zväzkov a útvarov armád 2. ukrajinského frontu pod velením maršala Sovietskeho zväzu R. J. Malinovského, útočiacich na západ v Bratislavsko- brnianskej operácii. Jeho vojská začali oslobodzovať územie stredného a západného Slovenska po prekročení rieky Hron 25. marca 1945. Za týždeň boli už pred Bratislavou a 1. apríla oslobodili Trnavu. Severné krídlo oslobodzovacích vojsk postupovalo od Zvolena na Banskú Bystricu, Kremnicu, Turčianske Teplice a Nováky.

obr. 15317g
Priebeh oslobodzovanie obcí v okrese Bánovce nad Bebr. a Trenčín
( po kliknutí sa mapa zväčší )

Nemci v noci zničili mosty cez rieku Váh s cieľom umožniť vlastným vojskám ustupovať smerom na Moravu a preto bolo mesto Trenčín s okolím oslobodené iba po rieku Váh. Nemci sa západnom brehu rieky opevnili a kládli silný odpor. Trenčín bol aj po 10. apríli však sústavne vystavený delostreleckej a mínometnej paľbe z ľavého brehu Váhu. Veľké škody mestu spôsobovali najmä zápalné granáty. Ešte počas neustálej paľby a zastavenia postupu oslobodzovacie jednotky dopĺňali zásoby a pripravovali sa na prechod cez Váh v Trenčíne a severne od mesta.

obr. 14295b obr. 14295c
Zničený železničný most a príchod rumunských jednotiek do Trenčína
( po kliknutí sa foto zväčšia )

28. apríla začala delostrelecká paľba na nemecké pozície. Podiel delostrelectva pri oslobodzovaní mesta a obcí na západnom brehu Váhu pripomína obnovený pamätník s delom na Soblahovskej ulici pri cintoríne. Trvalo takmer 20 dní, než sa oslobodzovacie jednotky prebili po provizórnych mostoch na druhú stranu rieky a dnešné predmestia Trenčína boli oslobodené až potom aj s obcami pred Bielymi Karpatmi.

obr.19402ba obr.19402bb
Pohreb padlých vojakov ČA na námestí v Trenčíne
a odovzdanie nového mosta mestu 11. mája 1945
( po kliknutí sa foto zväčší )

Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali 1380 padlých vojakov Rumunskej kráľovskej armády, 1255 vojakov sovietskej Červenej armády a počas bojov zahynulo aj 171 civilistov. Boje na území vtedajšieho Trenčianskeho okresu ustali až 30. apríla 1945 keď nemecké vojská ustúpili na Moravu.

Okupanti, ľudáci a ich gardisti zanechali po sebe krvavé stopy

Trenčín bol aj sídlom veliteľstva pohotovostnej jednotky (Einsatzkomando 13) nemeckej bezpečnostnej služby (SD), ktorá zanechala v meste a jeho okolí, ako aj v ďalších piatich okresoch Slovenska, doslova krvavé stopy.

obr.2004
Budova veliteľstva Einsatzkomanda 13 v Trenčíne
( po "klinutí" na foto sa jeho rozmer zväčší )

O krutosti výsluchov svedčili stopy, ktoré sa po oslobodení mesta našli v pivniciach sídla gestapa a bezpečnostnej polície. V dobe od 25. októbra 1944 asi do 3. apríla 1945 bolo z väznice Krajského súdu v Trenčíne odvedených do lesa na Brezine celkom 69 osôb, civilov, domácich aj zahraničných vojakov a partizánov, ktoré boli v lese beštiálne povraždené a zahrabané do niekoľkých hrobov. Nepriamo sa na týchto akciách zúčastňoval aj pohotovostný oddiel Hlinkovej gardy POHG 52, ktorý bol od novembra 1944 dislokovaný v Trenčíne.

Po oslobodení mesta bolo od 18. mája 1945 na trenčianskej Brezine v lokalite Dušova dolina, Vápenice a Široké objavených a exhumovaných sedem hrobov, v ktorých bolo 69 obetí, z toho 65 mužov 4 ženy. Všetci boli bosí, nahí alebo len nepatrne oblečení a ich telá niesli stopy po mučení. Zastrelených ranou do tyla bolo 61 mužov a 3 ženy - dvaja muži boli uškrtení, dvaja muži a jedna žena mali rozbité lebky. 26 obetí sa nepodarilo identifikovať. Na mieste masových hrobov v Dušovej doline sa nachádza malý pomník s dvomi pamätnými tabuľami.

obr.2001 obr.2003
Pomník na mieste popráv a masových hrobov v Dušovej doline
( po "klinutí" na foto sa jeho rozmer zväčší )

Mnohí z nich boli udaní susedmi a spoluobčanmi okupantom priamo, alebo boli zatknutí príslušníkmi Hlinkovej gardy, ktorí ich pred odovzdaním okupantom spravidla surovo dobili a mučili. Aj preto sa snažia pohrobkovia vtedajšieho ľudáckeho režimu zahmliť ich činy, prekrúcať históriu vojnovej Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 a vydávať v súčasnosti, a to aj v našom meste tzv. "ľudákov" (členov Hlinkovej slovenskej ľudovej strany) a jej Hlinkovej gardy (HG = polovojenskej zložky po vzore SA) za vlastencov, bojujúcich za samostatnosť súčasnej Slovenskej republiky...

Je dobre, ak sa týchto spomienkových stretnutí budú zúčastňovať najmä žiaci 8. a 9. ročníkov aj s učiteľmi dejepisu. Od oslobodenia Slovenska a mesta, ako aj od ukončenia 2. svetovej vojny porážkou nacizmu, fašizmu aj ľudáckeho režimu na Slovensku vojskami Spojencov uplynula doba, v ktorej vyrástli štyri nové generácie. Posledným dvom z nich boli v našich médiách a cieľavedome najmä v školách a na sociálnych sieťach predkladané dezinformácie o význame oslobodenia územia Slovenska aj o účasti jeho občanov v protifašistickom odboji.

Obr.14293 obr. 12229a
Velitelia nastúpenej "jednotky" Hlinkovej gardy
a gardista HG asistujúci pri deportáciach Židov
( po "klinutí" na foto sa jeho rozmer zväčší )

Svedčí o tom aj nasledujúci oficiálny pokyn pre učiteľov - citujem : „Nie je teda namieste oslavovať ČA ako najväčšiu výhru a osloboditeľa, ktorý nás zachránil. Nemci prehrávali a utekali, takže netreba na to hľadieť ako bolo zvykom v predchádzajúcom režime.“ V pokyne, ktorý je bohužiaľ dodnes na školách sa však neuvádza, pred kým a prečo Nemci cez naše územia utekali a prečo v bojoch padli na Slovensku tisíce sovietskych, rumunských a československých vojakov 1. čs. armádneho zboru, ktorí bojovali po ich boku od októbra 1944 pri oslobodzovaní Slovenska proti nemeckým okupantom a jednotkám im verných satelitov. Predmetný dokument je tu : otvoriť

Také a podobné pokyny, založené na klamstvách zostavil iba nevzdelanec, alebo veľmi nezodpovedný a podlý klamár. Asi aj preto sa pod dokument jeho "tvorcovia" radšej ani nepodpísali (ako bývalo v minulosti normou) a to svedčí o ich charaktere aj cieľoch. Didakticko-metodické návrhy k zvýšenej hodinovej dotácii dejepisu v 9. ročníku ZŠ sa však ešte stále nachádzajú na školách.

V bojoch po boku víťazných Spojencov v druhej svetovej vojne
Oslobodzovanie územia Slovenska na prelome rokov 1944-1945

Nedovoľme ďalej špiniť pamiatku našich otcov a dedov za účasť v protifašistickom odboji od pohrobkov ľudákov a neofašistov, že bojovali na nesprávnej strane. Veď práve preto je dnešné Slovensko považované v zahraničí za nástupnícky štát, ktorého občania a vojaci bojovali v 2. svetovej vojne po boku Spojencov už od roku 1939. A medzi Spojencov patril vtedajší Sovietsky zväz, ktorého Červená armáda mala najväčší podiel na porážke nacistického Nemecka a jeho vazalov v pakte Osi, medzi ktorých patrila aj vojnová Slovenská republika. Jej vojaci sa zúčastnili rozpútania vojny proti Poľsku a neskôr bojovali aj proti ZSSR po boku Nemecka. Na Slovensku vládnuca ľudácka vláda vyhlásila vojnu dokonca aj USA a jej prezident Tiso bol posledným Hitlerovi verným vazalom.

obr.14293a obr.0986d
J. Tiso s A. Hitlerom pri návšteve v Berlíne a pri odmeňovaní
nemeckých okupantov za potlačenie SNP v Banskej Bystrici

Na záver sa chcem poďakovať mestu Trenčín za významnú morálnu aj hmotnú podporu činnosti našej ZO SZPB Trenčín-1 a najmä za organizáciu osláv výročí oslobodenia mesta aj SNP. Poďakovanie Klubu vojenskej histórie protifašistického odboje tlmočím aj veliteľstvu Pozemného vojska OS SR, ktoré nám poskytuje dobré podmienky pre našu činnosť v Posádkovom klube Trenčín.

Ďakujem Vám za trpezlivosť aj pozornosť!

( administrátor doplnil text fotografiami aj z Wikipedie )


<<<  späť  na informáciu č. 402
Vložené 13.4.2019 - Aktualizované 12.4.2020