Informácie o aktivitách Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána znakSZPB Štúrovci PK OS SR TN

Príhovor predsedníčky ZO SZPB Horná Súča k 80. výročiu oslobodenia
(príloha k informácie č. 502)

Dňa 30. apríla 1945 sa za svitania objavili rumunské vojská, ktoré napredovali od Drietomy smerom na Kamennú bránu, Dúbrav a odtiaľ na dedinu. Rumunská jednotka napredovala veľmi opatrne, za stálej streľby pušiek a guľometov. Nemecké bojové jednotky okrem jednej, ktorá bola na Lipine, ušli keď zbadali príchod oslobodzovacieho vojska.

Do boja sa zapojila osádka guľometného hniezda na Lipine. Po krátkom boji paľba utíchla. Boli zastreelení dvaja Nemci, asi 18 - 21 roční, totožnosť neznáma, nakoľko osobné doklady im boli rumunskou jednotkou odobraté. Pochovaní boli na cintoríne v Lipine. Jeden Nemec, asi 65 ročný starec bol zajatý a jeden ušiel. Tento deň ešte do večera prešla postupujúca Rumunská armáda väčšiu polovicu chotára obce za stálej streľby z pušiek a guľometov. Rumuni zostali cez noc v okolí obce.

Noc prešla bez výstrelu, zavčas ráno front začal postupovať smerom na Moravu. Za celého prechodu frontu žiadny obyvateľ neutrpel zranenie, mimo malého poranenia dvoch detí. Jeden bol Ondrej Chupáč - 9 ročný, ktorého zasiahla strela z pušky pri oku a vyšla pri uchu. Liečený bol v Trenčíne, v nemocnici. Druhá bola Alojzia Čičáková, ktorá bola zasiahnutá črepinou pri krku, táto bola vyliečená doma. Počas frontu bolo veľmi mnoho ľudí z Trenčína a okolia ukrytá v našej obci. Po prechode fronty každý išiel domov.

Konkrétne v smere Trenčín - Drietoma - Uherský Brod bojovali vojská 40. sovietskej armády pod velením generálporučíka Žmačenka a vojská 4. Rumunskej kráľovskej armády na čele s generálom Dascanescom. Sily nepriateľa predstavovali podľa dostupných údajov 76 pešia divízia, 8. ľahká divízia a špeciálne prápory. Na území trenčianskeho okresu padlo v bojoch 1255 vojakov Sovietskej armády a 1380 vojakov Rumunskej armády.

Padlí príslušníci Sovietskej a Rumunskej armády boli po oslobodení exhumovaní. Príslušníci Sovietskej armády boli pochovaní na Slavíne a Rumunskej armády na cintoríne vo Zvolene.

Vzdať hold a vyjadriť vďaku osloboditeľom, ale aj uctiť si ich pamiatku, je v našej obci tradíciou, či už prostredníctvom pietnych spomienok alebo pochodov.

( administrátor Krúžku výpočtovej techniky )


<<< späť na informáciu č. 502
Vložené 6.5.2025 - Aktualizované 10.5.2025