Konferencia "veľkej trojky" v Teheráne
( od 28. 11. do 1. 12. 1943 )

Od konferencie Trident vo Washingtone ( 12.- 25. mája 1943) sa napäté vzťahy západných Spojencov k ZSSR, najmä zásluhou októbrového stretnutia ministrov zahraničných vecí Moskve sa natoľko zlepšili, že bolo možné usporiadať konferenciu Veľkej trojky v Teheráne. Čína sa nezúčastnila, aby sa nezhoršovali sovietsko-japonské vzťahy. Na stretnutí v Teheráne sa ministerský predseda Veľkej Británie ocitol so svojimi stanoviskami v istej izolácii, pretože prezident USA položil jednoznačný dôraz na dorozumenie so Stalinom vo veci povojnového usporiadania sveta. Stalin súhlasil so zachovaním samostatného Fínska, nebol však už ochotný obnoviť aj nezávislosť pobaltských krajín. Žiadal aj, aby ZSSR pripadli územia v bývalom východnom Poľsku, Východné Prusko s nezamŕzajúcim prístavom Kráľovec (Königsberg), Besarábia aj severná Bukovina, zabraté v roku 1940.

obr.13273a
Vysokí predstavitelia konferencie v Casablanke

Veľká pozornosť na konferencii bola venovaná komplikovanému problému Poľska, ktorého exilová vláda nekompromisne trvala na vrátení území obsadených roku 1939 Sovietskym zväzom a žiadala prístav Gdansk a ďalšie rozšírenie poľského územia na západe. Stalin bol ochotný kompenzovať Poľsku stratu východných území pripojením rozsiahlych oblastí na západe a severe. Churchill vyjadril možné riešenie rámcovým návrhom, aby sa budúci poľský štát rozkladal medzi tzv. „Curzonovou líniou“ na východe a riekou Odrou na západe. To znamenalo pripojenie Pruska a tešínskeho Sliezska. S týmto riešením súhlasili všetky tri rokujúce strany.



Dokument je umiestnený na : YouTube

Rozsiahla a protirečivá diskusia o povojnovom usporiadaní Nemecka ukázala, že mocnosti protihitlerovskej koalície môžu len veľmi ťažko dospieť ku kompromisu. Podľa Stalina a Roosevelta by sa na povojnovej politike nemalo výraznejšie zúčastňovať Francúzsko. Keďže Stalin neprejavil záujem o väčšie spoločné operácie Spojencov na Balkáne vo východnom Stredomorí, ktoré pokladal za sféru záujmov ZSSR, prestal nástojiť aj Churchil. Kremeľský predstaviteľ znovu naliehal na otvorení druhého frontu.

Zdroj : Kronika 20. storočia 1940 -1949, Fortuna Libri - SME, str. 614

( administrátor )


<<<  späť  na avizo-02c13
Vložené 2.2.2013 - Aktualizované 31.8.2018