Kombinovaná letka bola prvou leteckou jednotkou 1. čs. armády na Slovensku v SNP
obr.10141a obr.10122a obr.10141b

Kombinovaná letka povstaleckej 1. čs. armády na Slovensku
( modrý text je aj prepínač na podrobnejšie informácie )

Krátko po vypuknutí Slovenského národného povstania vznikla na povstaleckom území - na letisku "Tri duby" Kombinovaná letka. Bola prvou leteckou jednotkou povstaleckej 1. čs. armády na Slovensku, ktorá začala podporovať jej boj proti okupantom už krátko po vypuknutí Povstania.

Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa na povstaleckom území nachádzala iba Letecká škola v Banskej Bystrici a neďaleké letisko Tri duby. Odzbrojením väčšiny útvarov východoslovenskej armády a letísk Slovenských vzdušných zbraní, ako aj odletom 27 lietadiel do ZSSR, stratilo povstalecké velenie nielen rozhodujúcu časť pozemných síl, ale aj väčšinu letuschopných bojových lietadiel. Jediné letisko Tri duby disponovalo pestrou zmesou školských a cvičných lietadiel, ako aj niekoľkými staršími nemeckými bojovými strojmi. Organickou súčasťou Leteckej školy bola cvičná letka, padáková škola a niekoľko ďalších zabezpečovacích, technických a tylových jednotiek.

obr.10122b
Stíhačka Avia B - 534 Slovenských vzdušných zbraní
( po kliknutí sa foto zväčší )

Po vstupe nemeckých okupačných síl na územie Slovenska a vyhlásení bojovej pohotovosti na letisku Tri duby bola z cvičnej letky sformovaná Kombinovaná letka, ktorá bola jedinou povstaleckou bojovou leteckou jednotkou. V krátkej dobe získala ďalšie posily preletmi niekoľkých lietadiel z letísk ohrozených postupom okupačných vojsk a návratom strojov zo ZSSR. Letisko Tri duby sa v krátkej dobe rozrástlo na povstaleckú leteckú základňu. Časť lietadiel a leteckého materiálu bola presunutá na pomocnú letiskovú plochu Veľká lúka, ktorá slúžila predovšetkým na odvedenie pozornosti Luftwaffe od letiska Tri duby. Kombinované letka zohrala významnú úlohu hlavne v počiatočných bojoch proti nemeckým okupantom. Podrobnejšie externé informácie o povstaleckom letectve sú tu : otvoriť >>>

( administrátor použil fotografie aj z Wikipedie )


<<<  späť  na informáciu "csletvsnp78"
Vymenené 17.9.2019 - Aktualizované 18.9.2019