Prvú svetovú vojnu rozpútalo Rakúsko-Uhorsko napadnutím Srbska
obr.09128a obr.09128a obr.09128a obr.09128a

Rakúsko-uhorská armáda na začiatku 1. svetovej vojny
( modrý text je aj prepínač na podrobnejšie informácie )

V roku 1867 rakúsko-uhorské vyrovnanie premenilo habsburskú monarchiu na dualistický štátny útvar Rakúsko-Uhorsko. Branná moc monarchie sa od roku 1868 delila na cisársku a kráľovskú armádu, cisárske a kráľovské vojnové loďstvo, cisársko-kráľovskú vlastibranu ( Landwehr), uhorskú kráľovskú vlastibranu ( Honvéd), cisársko-kráľovskú domobranu ( Landsturm) a uhorskú domobranu (Népfelkelés). Základ ozbrojených síl tvorila tzv. spoločná armáda, ktorú tvorila cisárska a kráľovská armáda a vojenské námorníctvo. V čase vojny sa k spoločnej armáde mohli pripojiť aj útvary a zväzky vlastibrany.

k.u.k.infanterie

Rovnošaty pechoty C.a.K. armády pred začiatkom prvej svetovej vojny

S vyhlásením vojny Srbsku civilnú správu v habsburskej monarchii prevzali vojaci. Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie 26. júna 1914 spustila Budapešť militaristický ošiaľ na podporu vojny a šovinistickú kampaň proti Srbom. Na územiach obývaných Slovákmi aj proti " panslávom ". V čiastočnej mobilizácii boli povolaní záložníci do polovice zo šestnástich armádnych zborov mierovej armády. Po otvorení aj východnej fronty bola 31. júla vyhlásená mobilizácia rakúsko-uhorskej spoločnej armády aj vlastibrany. Mobilizovaní záložníci nastupovali k náhradným telesám, ktoré formovali doplnky pre kmeňové útvary. Ojedinelé prejavu nesúhlasy úrady včas zlikvidovali.



Dokumentárny film je prevzatý z You Tube

Mobilizačný rozkaz postupne odvelil zo Slovenska na bojiská okolo 400 000 mužov, čo bola asi sedmina vtedajšieho obyvateľstva. Slovenskí vojaci tvorili 4 % mužstva rakúsko - uhorskej armády. Všetky väčšie jednotky zo zväzkov V. ( bratislavského ) a VI. ( košického ) armádneho zboru, regrutujúce vojakov z územia dnešného Slovenska, boli na začiatku vojny nasadené proti Rusku. Už v prvých mesiacoch ich nasadenia na haličskom fronte utrpeli všetky pluky a zväzky neúmerne vysoké straty. Dokladujú to o.i. aj počty a mená vojakov padlých v roku 1914, zaznamenané na pamätných tabuliach a pomníkoch padlým rodákom v 1. svetovej vojne vo väčšine obcí aj miest na Slovensku.

Súvisiace informácie :

  • Štatistika počtov a strát RU armády vo vojne
  • Jednotky RU armády doplňované zo Slovenska

    ( administrátor použil foto aj informácie z wikipédie )


    <<<  späť
    Vložené 19.8.2013