Dňa 11. novembra si svet pripomína Deň vojnových veteránov
... ... ... ...

V roku 1918 sa 11. novembra skončila 1. svetová vojna

( stránka bude aktualizovaná )

Dňa 11. novembra 1918 o 11.01 hodine podpísal maršal Foché v železničnom vagóne v lese pri Compiégne vo Francúzsku prímerie s porazeným cisárskym Nemeckom. Týmto prímerím bolo prakticky dohodnuté ukončenie 1. svetovej vojny – najväčšej a najstrašnejšej, vojny, akú do tej doby ľudstvo spoznalo : viac. Dátum 11. november sa stal na pamiatku obetiam vojny v demokratických zemiach Európy, v USA a Kanade „Dňom vojnových veteránov“.

 Video-reportáž ČT.

11. november iniciovalo Francúzsko v roku 1919 ako Deň padlých a Deň prímeria. Behom krátkej doby se spomienka na padlých rozšírila aj v Severnej Amerike ako Deň spomienok a Deň veteránov - v Kanade už ako „Remembrance Day“ na počesť vojakov padlých v oboch svetových vojnách - symbolom 11. novembra sa stal vlčí mak, ktorého papierový kvet si pripínajú ľudia na odev ako spomienku na padlých vojakov.

Flanderské polia



Ďalšie verzie sú na :  YouTube  Texty piesne sú tu : otvoriť 

Yperský oblúk na západnej fronte vo Flandroch bol miestom, kde mladí muži nezmyselne umierali po státisícoch – na obidvoch stranách fronty. Celá oblasť bola totálne zdevastovaná a nachádzajú sa na nej obrovské vojenské cintorín padlých vojakov, ktorých telá našli po ťažkých bojoch. Na tomto bojisku vznikla báseň, ktoré sa stali textom piesne o flanderských poliach s kvitnúcim vlčím makom.

 Video-reportáž ČT.

Den veteránov je pre nás príležitosťou verejne si pripomenúť československých vlastencov, ktorí vo dvoch vojnových apokalypsách 20. storočia, nezištne a statočne nasadzovali svoje životy za slobodu svojej vlasti v rokoch 1914-1918, a v rokoch 1939-1945 za obnovenie suverenity demokratického Československa.

Vznik Československa v roku 1918 umožnili nielen politické rokovania, ale aj bojové úsilie československých legionárov - dobrovoľníkov pri Arrase v máji 1915 a neskôr pri Zborove, Terrone, Vouziers a na talianskej fronte. Takmer stotisícová armáda čs. legionárov prispela k ukončeniu prvej svetové vojny, porážke Rakúsko-Uhorska a vzniku prvej Československej republiky.

Mnohí z nich o dvadsať rokov neskôr znova opustili svoju rodnú zem, aby za jej hranicami v Poľsku, Francúzsku, na Blízkom východe, v severní Afrike, vo Veľkej Británii, na území bývalého Sovietskeho zväzu a v iných častiach sveta, ako aj vo svojej vlasti v domácom odboji, bojovali proti armádam nacistického Nemecka, fašistického Talianska a ich spojencov. Viac ako 10 000 z nich položilo svoje životy za slobodné Československo.

V tento den je si pripomíname obete vojen bez rozdielu národností a náboženstva padlých - teda aj na 144 000 vojakov Červenej armády, 55 000 príslušníkov rumunskej armády. Skláňame sa aj pred obeťami českých, francúzskych, juhoslávskych, bulharských vojakov, a vojakov z ďalších zemí, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní, alebo sa podieľali na oslobodení našej vlasti.

<<<  späť
Aktualizované 8. 11. 2009