Čs. letci v zahraničných vojenských jednotkách prispeli k porážke nacistického Nemecka
10161a 10161b 10161c 10161d 10161y

Československí letci v boji proti nacistickému Nemecku vo Veľkej Británii ( 1939 - 1945 )
informácia bude ešte aktualizovaná

Po mníchovskej dohode a rozbití Československa Hitlerom v roku 1939, umožnenom zradou Francúzska a Veľkej Británie, odišlo do zahraničia s cieľom bojovať proti nacistickému Nemecku aj mnoho českých a slovenských letcov. Veľká časť našich letcov odišla za hranice vlasti do susedného Poľska, kde sa ich stretlo okolo 660. Pretože poľská armáda nemala zo začiatku o našich letcov záujem, odišla väčšina z nich do Francúzska.

... ... ...
Čs. dobrovoľníci v Krakove, čs. letecký znak a čs. tábor Malé Bronovice
- po "kliknutí" sa obr. zväčšia.

V tej dobe však Poľská ani Francúzska vláda nedovolili vytvoriť na svojom území zahraničné čs. vojenské jednotky pre boj proti nacistickému Nemecku. Vo Francúzsku však mohli čs. občania vstúpiť iba do Cudzineckej légie a to s prísľubom, že v prípade vyhlásenia vojny Nemecku im bude umožnené prestúpiť do čs. vojenskej jednotky vo Francúzku tak, ako tomu bolo v I. svetovej vojne. Podmienky na vznik čs. vojenských jednotiek v zahraničí pre boj proti nacistickému Nemecku sa tak začali postupne vytvárať až po vypuknutí II. svetovej vojny 1. septembra 1939, keď Nemecko napadlo Poľsko.

... ... ...

Fotografie jednotky čs. letcov vo Francúzsku v roku 1940

V Poľsku po jeho napadnutí Nemeckom a neskôr aj ZSSR v septembri 1939 zostalo asi 190 čs. letcov, z ktorých 93 vstúpilo do poľského letectva. Po rýchlej porážke poľskej armády sa mnohým zo zostávajúcich letcov podarilo dostať cez Rumunsko a Sovietsky zväz do Francúzska. Po porážke Francúzska Nemeckom v roku 1940, bola väčšina z nich transportovaná do Veľkej Británie, kde sa v službách RAF zapojili do boja proti nacistickému Nemecku :  viac >>>

... Znak Kráľovského letectva ( RAF ) ...

Stíhacie a bombardovacie lietadlá čs. letcov v službách RAF (1940-1945)

Po obsadení Nórska, Holandska, Belgicka a bleskovej porážke Francúzska hitlerovským Nemeckom v lete 1940 nariadil Hitler v auguste 1940 prípravy na operáciu Morský lev - jej cieľom bolo obsadiť Veľkú Britániu. Ríšsky letecký maršal Göring sebavedomo prehlásil, že nemecké vojenské letectvo - Luftwaffe, zmetie britské vojenské letectvo z oblohy a umožní tak inváziu na britské ostrovy. Proti náletom lietadiel Luftwafe sa postavili britské Kráľovské vzdušné sily - ROYAL AIR FORCE ( ďalej iba RAF ). Urputný letecký boj o leteckú nadvládu nad Anglickom bol nazvaný bitkou o Britániu :  viac >>>

Československí stíhací letci v bitke o Britániu

Stíhači RAF všetkých možných národností odrazili útoky Luftwafe a prekazili Hitlerove plány na ovládnutie britských ostrovov. Po víťazstve v leteckej bitke prehlásil britský ministerský predseda W. S. Churchil ako hold všetkým príslušníkom RAF, že „nikdy v dejinách ľudských konfliktov nevďačilo toľko ľudí za tak mnoho tak malej hŕstke statočných mužov“. K nim patrili aj čs. piloti, ktorí zostrelili v bitke celkom 78 nepriateľských strojov.

obr.10161x

Repotáž ČSTV k 70. výročiu bitky o Britániu v roku 1940  je tu : >>>

Najlepším stíhačom leteckej bitky o Britániu sa stal čatár (Sgt.) Josef František, ktorý zostrelil celkom 17 nepriateľských lietadiel, za čo bol dvakrát vyznamenaný britskou záslužnou leteckou medailou - DFM ( Distinguished Flyling Medal ). Pilot 8. októbra 1940, deň po jej udelení tragicky zahynul. Bol nositeľom niekoľkých vysokých poľských a francúzskych vyznamenaní. Jeho meno spoločne s menami ďalších čs. pilotov, ktorí padli v bitke o Britániu, bolo zapísané na stenu kaplnky Westminsterskej katedrály medzi najvýznačnejšie osobnosti dejín Británie.


<<<  späť
Vymenené 28.10.2010 - Aktualizované 17.7.2015