vvv-01 vvv-02 vvv-03 vvv-04 vvv-05 vvv-06 vvv-07 vvv-08 vvv-09 vvv-10 vvv-11 vvv-13 vvv-25

Druhá svetová vojna : Boj o Moskvu

Vpád do ZSSR bol na začiatku úspešný, vojská nacistického Nemecka a jeho vazali postupovali veľmi rýchlo, ale najväčšiu „bleskovú vojnu" sa im nedarilo dokončiť podľa plánu. Hitler počítal s dosiahnutím vojenského víťazstva v priebehu asi troch mesiacov, ale sovietska armáda aj napriek veľkým vojenským katastrofám aj naďalej kládla húževnatý odpor - operácia Barbarossa začala zaostávať za svojim harmonogramom. Keď sa Nemcom podarilo 2. októbra obkľúčiť veľké zoskupenie sovietskych vojsk, nacistická propaganda vyhlásila celému svetu, že Rusko je už porazené. Výsledok vojny mala rozhodnúť obnovená ofenzíva na strednom úseku proti Moskve, ktorej cieľom bolo zničiť hlavné sily sovietskych vojsk, brániace hlavné mesto. 30. septembra vyrazili nacistické zväzky do útoku proti Moskve.

obr. 11215a obr. 11215b
Postup agresora na Moskvu spomalilo aj extrémne nepriaznivé počasie

Predsunuté nemecké jednotky síce dosiahli 30. novembra predmestia Moskvy, ale ich muži ( nemali zimný výstroj ) boli už v tak zlej kondícii, že nemohli ďalej bojovať. Nemecké letectvo nedokázalo prekonať dobre organizovanú protileteckú obranu hlavného mesta. 4 decembra Nemci podnikli posledný pokus o prelomenie obrany, pri ktorom sa niektoré jednotky dostali iba 24 km od Moskvy. Medzi tým generál Žukov prichystal protiofenzívu. Na vyčerpané nemecké jednotky udreli 5. decembra čerstvé sovietske zálohy, útočiace severne a južne od Moskvy, zatiaľ čo výsadkári a partizáni preniesli boje za nemecké línie.


Vojenská prehliadka síl na obranu Moskvy 7. 11. 1941
Podobné videoprezentácie sú dostupné na :  YouTube 

Bitka pri Moskve bola poslednou fázou operácie Barbarossa. Bitka o Moskvu sa rozpútala po otvorení útoku nemeckých vojsk na hlavné mesto ZSSR a nasledujúci protiútok sovietskej Červenej armády. Prebiehala od novembra 1941 do jarných mesiacov roku 1942 a skončila sa pre Nemecko neúspechom. Vyčerpané a predchádzajúcimi bojmi silne oslabené jednotky nemeckého agresora sa síce dostali až na predmestia Moskvy, ale vzápätí boli zatlačené späť zväzkami povolanými zo Sibíri a novoutvorenými oddielmi. Bitka pred Moskvou je považovaná za prvú z rozhodujúcich bitiek Veľkej vlasteneckej vojny - rozhodla totiž o ďalšej existencii alebo zániku ZSSR.

Zdroj fotografií a máp : Wikipedia

Súvisiaca informácia :

  •  Veľká vlastenecká vojna
  •  Operácia Barbarossa


    <<<  späť
    Vložené 20.12.2011 - Aktualizované 8.11.2021