Aktuálne informácie Klubu vojenskej histórie - protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána Znak SZPB Štúrovci PK OS SR TN

Výstava o čs. vojsku na Strednom východe a v Severnej Afrike
( 1940 - 1943 )

Strážili zajatcov v Egypte, železničné mosty v Sýrii, prístav v Bejrúte aj rafinériu v Haife. Najslávnejšou kapitolou ich pôsobenia bola obrana líbyjského Tobruku. Pamiatke československých vojakov, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali na severoafrickom fronte, venovali v bývalom Dome armády unikátnu výstavu :

foto č.13278a

Prvé predstavenie výstavy verejnosti bolo v Posádkovom klube Trenčín

Výstava „ Československé vojsko na Strednom východe a v severnej Afrike 1940 – 1943 “ nadväzuje na expozíciu o začiatkoch zahraničného vojenského odboja v dobe druhej svetovej vojny. Jej organizátorom je Klub vojenskej histórie protifašistického odboja / ZO SZPB Trenčín - 1, pôsobiaci pri Posádkovom klube Trenčín. Autorom výstavy je Jozef Bystrický z Vojenského historického ústavu Bratislava. Ako uviedol predseda klubu Miroslav Ondráš, cieľom výstavy je pripomenúť, že národ, ktorý si plánuje cestu do budúcnosti, by mal poznať cesty, ktoré ho priviedli do súčasnosti. Jej termín súvisí so 75. výročím podpisu Mníchovskej dohody.

foto č.13278b

Jadro mužstva tvorili emigranti

Desať výstavných panelov dokumentuje nasadenie československých vojakov na mimoeurópskom fronte. Ich cesta viedla z Palestíny cez Sýriu, Libanon, Egypt do Líbye. Vymedzený priestor ohraničujú roky 1940 a 1943. „Boje na tomto fronte sa začali útokom talianskych vojsk z územia Líbye na Egypt 13. 9. 1940. Na strane Osi sa ich zúčastnili vojská Talianska, Nemecka a vichystického Francúzska, v radoch spojencov bojovali britskí, americkí, francúzski, indickí, austrálski, novozélandskí, juhoafrickí, poľskí a československí vojaci. Po striedavých ofenzívach bojujúcich strán sa skončili v Tunise kapituláciou nemeckých a talianskych vojsk 13. 5. 1943,“ vysvetlil autor výstavy historik Jozef Bystrický z Vojenského historického ústavu. Popri bojoch v severnej Afrike spojenecké vojská uskutočnili aj ťaženie na Strednom východe. Podľa Bystrického na Strednom východe nastúpilo na službu v československom vojsku dovedna 2489 osôb. Z toho 572 prišlo z Balkánu ( väčšinou emigranti z Protektorátu a zo Slovenska ), 461 zo Sovietskeho zväzu ( bývalí príslušníci Českej a slovenskej légie vytvorenej v Poľsku ), 1113 mužov pochádzalo z Palestíny (predvojnoví a vojnoví emigranti ) a 343 mužov prišlo z iných krajín.

foto č.13278c

Krst ohňom v Tobruku

Základy československého vojska, ktoré počas druhej svetovej vojny zasiahlo do bojov v severnej Afrike a na Strednom východe vznikli v palestínskej Az Sumeiryi v júni 1940. O pár týždňov neskôr bol neďaleko Tel Avivu sformovaný Československý peší pluk 4. Číslo pluku vyjadrovalo skutočnosť, že tri československé pešie pluky boli už predtým vytvorené v rámci československej pešej divízie vo Francúzsku. Pluk sa postupne transformoval na Československý peší prápor 11 – Východný, resp. 220. československý ľahký protilietadlový pluk – Východný. Príslušníci práporu spočiatku plnili najmä strážne úlohy. Po špeciálnom výcviku sa vyznamenali pri obrane prístavného mesta Tobruk. Počas päť a pol mesiaca trvajúceho nasadenia, z toho 49 dní v obkľúčení, mal prápor 14 padlých a 81 ranených. Paradoxne, po jeho odchode do Palestíny v júni 1942 nemecko-talianske vojská Tobruk dobyli a do zajatia im padlo vyše 30 000 vojakov tamojšej posádky. „Po porážke vojsk Osi bol 200. československý ľahký protilietadlový pluk presunutý do Veľkej Británie, kde zo skúsených frontových bojovníkov vznikla obrnená brigáda, ktorá sa neskôr zúčastnila aj bojov v Normandii,“ doplnil Ondráš, pričom upozornil, že aj v Trenčíne žil minimálne jeden príslušník Československého pešieho práporu 11 – Východného, no jeho rodinu sa organizátorom nepodarilo vypátrať...

foto č.13278d

V dňoch 12. až 21. 11. 2013 bola bola výstava inštalovaná v Kultúrnom centre
Bánovce nad Bebravou. 20. 11. sa uskutočnila prednáška skurátorom výstavy.

Škoda lásky

Výstava je jediná svojho druhu na Slovensku. Pozostáva zo vzácnych historických prameňov. Nechýbajú mapy, dobová tlač, momentky z bojovej línie, nákresy, obrázky jednotlivých uniforiem, či štedrovečerný jedálny lístok mínometnej čaty v Tobruku z roku 1941. Mnohé fotografie sú zverejnené prvý krát. Návštevníci si mohli expozíciu v PK Trenčín pozrieť až do 10. novembra. Na prvej vernisáži výstavu otvorila melódia piesne "Škoda lásky / Vyvalte sudy", ktorá sprevádzala vojakov prakticky na všetkých bojiskách druhej svetovej vojny. Zmenšená verzia výstavy bude putovná.

Autor: Peter Martinák - foto: Oľga Kajabová

Súvisiaca informácia : Premiérové uvedenie filmu TOBRUK v Trenčíne

( administrátor )


<<<  späť
Vložené 30.10.2013 - aktualizované 26.11.2013