VENOVANÉ PAMIATKE VOJAKOV TRENČIANSKEHO C. a K. PEŠIEHO PLUKU 71
  Poprava dňa 8. 6. 1918 na Stanovlianskom poli Pomník 44 popravených vojakov v Kragujevaci Známka Slovenskej pošty Pamätník 44 popravených vojakov v Trenčíne 8. júna 1918 po poprave na Stanovlianskom poli


90. výročie Kragujevskej vzbury trenčianskeho C. a K. pešieho pluku 71

V dňoch 4. - 6. júna 2008 si Trenčania pripomenuli 90. výročie Kragujevskej vzbury C. a K. pešieho pluku 71. Súčasťou pripomínania si 90. výročia vzbury vojakov "drotárskeho" pluku a popravy 44 Slovákov boli v Trenčíne aj ďalšie sprievodné akcie - o.i. aj dve výstavy na téma vzbury a 1. svetovej vojny :


Videoklip (.wmv ) je z vysielania Trenčianskej televízie o 90. výročí vzbury

1. výstavu s názvom „ Pod krídlami orla “ pripravilo zo svojich zbierok fotografií a dobových listín Trenčianske Múzeum v Centre rozvoja mesta na Farskej ulici.

... ... ...

2. výstava, ktorú pripravil Klubu filatelistov pri KaMC OS SR v Trenčíne, netradičnou formou priblížila návštevníkom atmosféru a priebeh 1. svetovej vojny.

... ... ...

Pre účastníkov spomienkových akcií pripravilo KaMC OS SR Trenčín v spolupráci s MsÚ Trenčín, Zväzom vojakov SR a Klubom vojenských veteránov Trenčín dva lístky poľnej pošty s prítlačou a dve pečiatky ("kašety") na téma výročia - jeden pár so slovenským a jeden so srbským textom.

Lístok poľnej pošty OS SR - slovenská verzia     Lístok poľnej pošty OS SR - slovenská verzia
Lístky poľnej pošty OS SR a kašety pre Trenčín a Kragujevac

Autorom fotografie na prítlači lístkov je Mgr. Jozef Čerý. Grafickú časť pečiatky pre jubileum vzbury vyhotovil a organizátorom podujatia venoval akademický sochár Štefan Pelikán.

Pre školy a knižnice boli organizátormi a aktivistami uskutočnených podujatí spracované 2 DVD, na ktorých sú uložené základné informácie o Kragujevskej vzbure a podujatiach, ktoré sa uskutočnili k jej 90. výročiu ( video, fotografie, texty ) v meste Trenčín a Kragujevac, ako aj časť prednášok z medzinárodného seminára a publikácie vydané k 90. výročiu Kragujevskej vzbury trenčianskeho C. a K. pešieho pluku 71. Podrobnejšie informácie o výročí sú tu.

<<< späť
Aktualizované 12. 12. 2008