Aktuálne informácie Klubu vojenskej histórie - protifašistického odboja
TN-ký hrad TNá veža Štúrovci PK Trenčín PK Trenčín

Minister obrany ocenil v Trenčíne účastníkov protifašistického odboja

Pamätné medaily dvom účastníkom protifašistického odboja odovzdal 24. októbra 2017 v priestoroch Posádkového klubu Trenčín osobne minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš. Prevzali ich 95-ročný Štefan Šteflovič a 90-ročný Pavol Liška, ktorí sa nemohli zúčastniť slávnostného stretnutia na Dukle pri Pamätníku príslušníkov 1. československého armádneho zboru v ZSSR v deň 73. výročia Karpatsko-duklianskej operácie.

obr.17371a obr.17371b
Predstavenie ocenených odbojárov ministrovi obrany a jeho príhovor
( foto sa po "kliknutí" zväčšia )

Minister obrany Slovenskej republiky udelil tento rok pamätné medaily MO SR II. stupňa šiestim účastníkom národnooslobodzovacích bojov v 2. svetovej vojne. Štyria si prevzali ocenia 6. októbra na Dukle. Nakoľko zdravie dvom oceneným vojnovým veteránom nedovolilo zúčastniť sa o na oslavách 73. výročia bojov na Dukle, rozhodol sa Peter Gajdoš odovzdať im ocenenia v Trenčíne a súčasne im poďakovať za to, čo všetko pre náš národ a našu lepšiu budúcnosť urobili. „Je našou povinnosťou neustále pripomínať mladej generácii, že mier nebol a nie je zadarmo,“ zdôraznil minister obrany.

obr.17371c obr.17371d
Odovzdávanie pamätných medailí oceneným ministrom obrany SR
( foto sa po "kliknutí" zväčšia )

Nrtm.v.v. Ing. Štefan Šteflovič, rodák z Adamoviec pri Trenčíne, bol ako vojak slovenskej Rýchlej divízie odoslaný na východný front. Po ústupe vojsk z Kaukazu bola jeho automobilová dielňa evakuovaná do Odesy, kde ho ubytovali v dome príslušníka domáceho odbojového hnutia. Keď videl, ako sa najmä nemeckí vojaci kruto správajú k obyvateľstvu na dobytých územiach ZSSR, rozhodol sa odeským partizánom pomáhať. Získaval od vodičov prichádzajúcich z frontu do dielní informácie aj zbrane, za čo bol po odhalení jeho činnosti uväznený. Po oslobodení mesta vstúpil do čs. jednotiek v ZSSR. Zúčastnil sa už ako príslušník 3. čs. brigády bojov o dukliansky priesmyk, kde bol po prevzatí velenia pešej rote ťažko ranený. Po demobilizácii sa liečil, vyštudoval vysokú školu strojársku a stal sa učiteľom na strojárskej priemyslovke. Je členom SZPB v ZO Trenčín 1, jeho pamäti z vojny nedávno vydalo Múzeum SNP. Viac je tu : viac >>>

obr. 17371e
Fotografovaním sa skončila oficiálna časť ocenenia odbojárov

Plk.v.v. Pavol Liška, rodák z Dobrej Vody v okrese Trnava, sa v januári 1943 stal elévom vo vojenskej hudbe v Trenčíne. Neskôr bol preložený k hudbe pluku útočnej vozby v Turčianskom Sv. Martine, v ktorom absolvoval aj kurz zberačov ranených. Keď pluk už 25. augusta 1944 vypovedal poslušnosť vtedajšej slovenskej vláde, prihlásil sa ako zberač ranených k protitankovej jednotke, formovanej v Slovenskej Ľupči. Zúčastnil sa bojov pri Tisovci, Dobrej Nive, Zvolene, Banskej Bystrici. Ich rota bola nasadená na miestach, kde v boji proti nemeckej presile chýbali protitankové zbrane. Ich rota mala iba americké bazuky a ruské protitankové pušky. Po potlačení povstania sa ukryl doma a po skončení vojny bojoval proti skupinám banderovcov. Stal sa vojakom z povolania ČSĽA, aktívne pôsobil v organizácii SZPB, ktorej členom v ZO SZPB Trenčín 1. Asi pred rokom spracoval pomôcku na vedenie besied o SNP.

obr.17371f obr.17371g
Stretnutie ministra obrany s ocenenými bojovníkmi proti fašizmu
( foto sa po "kliknutí" zväčšia )

Odovzdania medailí ministrom obrany v Posádkovom klube Trenčín sa zúčastnili aj najbližší príbuzní ocenených, veliteľ Pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky aj predsedovia organizácii SZPB v Trenčíne a viacerí novinári. Obaja ocenení, ako aj ich rodinní príslušníci a funkcionári SZPB boli ministrom obrany pozvaní na krátke stretnutie, na ktorom sa mu poďakovali za to, že pricestoval do Trenčína a osobne odovzdal ocenenia. Š. Šteflovič venoval ministrovi obrany jeden z posledných výtlačkov svojich pamätí z bojov v druhej svetovej vojne a delegácia SZPB ho informovala o aktivitách aj potrebách ich trenčianskych organizácii. Predseda ZO SZPB Trenčín 1 odovzdal ministrovi obrany 1. vydanie brožúrky o účasti 1. ČSAZ v ZSSR na oslobodzovaní územia bývalej ČSR, ktorá bude súčasťou pripravovanej výstavy. Brožúrka vo formáte PDF je tu : otvoriť >>>

( Text M. Ondráš, foto : Jozef Žiak )


<<<  späť na hlavnú stránku
Vložené 3. 11. 2017