Zostane klenovský rodák Karol Pajer hrdinom boja proti fašizmu iba vo Francúzsku ?
obr.0818a  obr.0810a KPFaSvZA obr.mace  obr.frcomb

Ako sa výstava o Karolovi Pajerovi dostala do Rimavskej Soboty

Výstava „Karol Pajer - hrdina boja proti fašizmu“ sa do Rimavskej Soboty dostala vďaka nadviazaniu kontaktov s pánmi Ondrášom a Nedorostom ešte koncom roka 2017, po tom ako som prezentoval na odbornom seminári v Žiline historickú skutočnosť, že aj Slovensko má v protifašistickom odboji významnú osobnosť, ktorá sa zapísala do dejín podobným spôsobom ako osoba sira Nicolasa Wintona, hrdinského britského občana. S tým rozdielom, že o jeho činnosti pri záchrane stoviek židovských detí vie takmer celý svet !

obr.18382e
Aktivisti výstav pri pamätníku osloboditeľov mesta

Náš slovenský hrdina Karol Pajer bol síce po 2. svetovej vojne ocenený viacerými britskými, francúzskymi a československými vojenskými vyznamenaniami za svoju odbojovú činnosť, avšak slovenská verejnosť nepoznala jeho záslužnú činnosť pri záchrane takmer pol stovky detí z celej Európy, a to na území časti Francúzska, ktoré síce nebolo spočiatku obsadené fašistickým režimom, ale s ním kolaborovalo. Koncom 90-tych rokov však jeho odbojovú činnosť a záchranu detí spoznala jeho rodná obec Klenovec v okrese Rimavská Sobota, kde nášmu hrdinovi bola odhalená pamätná tabuľa na budove Obecného úradu. V roku 2015 sme zhromaždili vtedy dostupné dokumenty (v spolupráci s Obecným úradom v Klenovci) a tieto zaslali do pamätníka „Yad Vašem“ v Izraeli, so žiadosťou o priznanie titulu „Spravodlivý medzi národmi“.

obr.18382a
Aktivisti výstav pri pamätníku osloboditeľov mesta

V roku 2016 nám však bolo oznámené, že doložené doklady nie celkom dostatočne prezentujú záslužnú činnosť hrdinu, so záverom, že v prípade doloženia Ďalších dokumentov, resp. skontaktovania sa s rodinnými príslušníkmi Karola Pajera, pamätník Yad Vašem prehodnotí svoje rozhodnutie. Predovšetkým však vďaka pomoci M. Ondráša a J. Nedorosta sa nám podarilo zhromaždiť ďalšie doplňujúce dokumenty a osloviť príbuzných Karola Pajera. Naša nová žiadosť opäť putovala do Izraela, odkiaľ čakáme pozitívnu reflexiu. Keďže výstava bola inštalovaná doposiaľ na viacerých miestach Slovenska, Čiech i vo Francúzsku naše kontakty s priateľmi zo Žiliny a Trenčína nadobudli na intenzite, čoho výsledkom bola dohoda o inštalácii výstavy v priestoroch Gemerrsko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote.

Vernisáž výstavy prebehla 4. mája 2018 ako sprievodná akcia v rámci „Dní mesta Rimavská Sobota“ a to za hojnej účastí obyvateľov, ako aj s veľkým záujmom elektronických a printových médií. Výstava potrvá do 31. augusta 2018. Naša vďaka právom patrí všetkým, ktorí prispeli k realizácii výstav.

( Dušan Rybár, predseda Židovskej náboženskej obce v Rimavskej Sobote )
( foto : )


<<< späť na info-382
Vložené 21. 05. 2018