Čs. letci v zahraničných vojenských jednotkách prispeli k porážke nacistického Nemecka
10161a 10161b 10161c 10161d 10161y

Odhalenie pamätníka pilotovi RAF Antonovi Vankovi v rodnej obci
informácia bude ešte aktualizovaná

V pondelok 7. mája 2018 pred Obecným úradom v obci Lednické Rovne v okrese Púchov slávnostne odhalili pamätník rodákovi Antonovi Vankovi, letcovi britského Kráľovského letectva (RAF). Anton Vanko bol jedným z takmer 2 500 letcov československej armády, ktorí cez druhú svetovú vojnu bojovali v Británii proti nacistickému Nemecku za slobodu Británie aj svojej vlasti. Zahynul 8. decembra 1944 ako pilot 312. československej stíhacej perute za veľmi zlých poveternostných podmienok v lietadle Spitfire pri štarte k operačnému letu. Rok po skončení vojny mu bol udelený Československý vojnový kríž in memoriam. V roku 1991 ho minister obrany Českej a Slovenskej federatívnej republiky povýšil do hodnosti podplukovník in memoriam.

obr.18383a obr.18383b
Veniec k pomníku položila aj delegácia z Trenčína
( po "kliknutí" sa obr. zväčšia )

Anton Vanko, narodený 10. januára 1918 v obci Lednické Rovne, bol mladým armádnym pilotom v predvojnovom Československu a po rozbití aj druhej republiky nacistickým Nemeckom sa stal pilotom slovenských Vzdušných síl. Dňa 18. apríla 1943 sa mu s ďalšími štyrmi kolegami na letisku v Trenčianskych Biskupiciach podarilo zmocniť sa lietadla slovenských Vzdušných zbraní. Piati slovenskí letci sa rozhodli ďaleko od svojho domova bojovať za slobodu vlastného aj nacistami okupovaných národov. Ich cieľom bola Veľká Británia, v ktorej plánovali vstúpiť do služieb britského Kráľovského letectva, aby mohli v jeho radoch bojovať v druhej svetovej vojne proti Nemecku. Spolu absolvovali strastiplnú cestu zo Slovenska, cez Turecko a Orient až na Britské ostrovy, kde sa Anton Vanko stal pilotom 312. československej stíhacej perute v zostave bojujúceho RAF. O život prišiel nešťastnou náhodou vo veku 26 rokov.

obr.18383c obr.18383d
Delegácia členov profesijných klubov z Trenčína
( po "kliknutí" sa obr. zväčšia )

Slávnostné odhalenie pamätníka s pietnym aktom kladenia vencov sa konalo symbolicky deň pred 8. májom, ktorý si pokrokové národy pripomínajú ako Deň víťazstva nad nacistickým Nemeckom. V pondelok 7. mája 2018 si tak obyvatelia obce Lednické Rovne, pozvaní hostia aj široká verejnosť uctili pamiatku svojho rodáka, pilota Antona Vanka, príslušníka 312. československej stíhacej perute britského Kráľovského letectva. Spolu s nim si uctili aj pamiatku ostatných občanov bývalej ČSR, ktorí svojím účasťou v čs. protifašistickom odboji prispeli k porážke zla v druhej svetovej vojne a teda aj k získaniu slobody pre európske národy. V tomto roku by sa čs. letec pplk.v.v. Anton Vanko dožil veku 100 rokov.

Súvisiace informácie :

  • Reportáž TV Považie z Lednických Rovní : otvoriť >>>
  • Čs. letci v bojoch proti Nemecku v Británii: otvoriť >>>
  • Pomník čs. letcom padlým v 1939 - 1945 : otvoriť >>>
  • Text : M.Ondráš - Foto : A. Švančara

    <<<  späť
    Vložené 16.5.2018 - Aktualizované 26.5.2018