Informácie o aktivitách Klubov pôsobiacich pri Posádkovom klube Trenčín
TN-ký hrad TNá veža Štúrovci PK Trenčín PK Trenčín

Spoločný zájazd z Trenčína na Bradlo 4. mája 2019
(modrý text je aj prepínačom na viac informácií)

Členovia Klubu vojenských veteránov Trenčín v spolupráci s členmi Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika Trenčín, Klubu numizmatikov a Klubu vojenskej histórie uskutočnili pri príležitosti spomienky na 100. výročie tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika zájazd na miesto jeho posledného odpočinku k Mohyle na Bradle. Zájazd bol uskutočnený 4. mája 2019, teda presne v deň, kedy pred 100 rokmi 4. mája 1919 v poludňajších lietadlo, na palube ktorého bol aj M. R. Štefánik havarovalo v katastri obce Ivanka pri Dunaji.Video je prevzaté z YouTube

V uvedený deň predstavitelia orgánov štátnej správy a samosprávy, ale dá sa povedať že aj veľké množstvo obyvateľov Slovenska si túto udalosť pripomenuli dôstojným spôsobom. Na Bradle, mimo troch najvyšších ústavných predstaviteľov, ministrov SR, ich štátnych tajomníkov, poslancov NR SR, zahraničných hosti sa pietnej spomienky zúčastnili aj tisícky občanov, medzi ktorými nechýbali ani členovia nášho klubu Jaroslav Balocký, Ján Šatara, Ján Skyba, Karol Milan, Jozef Korený, Jiři Egg, Miroslav Ondráš a ďalších 17 členov vyššie uvedených organizácii.

obr.19405a obr.19406b
Nečakané stretnutia pri Mohyle M.R. Štefánika na Bradle
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Oficiálne príhovory mali prezident SR Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko, premiér Vlády SR Peter Pelegríny. Ďalej príhovor predniesla Francúzska ministerka obrany a biskup evanjelického dištriktu. Starostovia štyroch obci zapálili v štyroch rohoch Mohyly oheň a tým oficiálnu časť spomienky na úmrtie M.R. Štefánika ukončili. Po oficiálnej časti sme k stene Mohyly položili veniec, so stuhami s nápisom Klub vojenských veteránov Trenčín a Klub vojenskej histórie Trenčín. V ďalšom sme mali možnosť rozprávať a aj fotiť sa s predstaviteľmi našej krajiny, čo sme aj čiastočne, v rámci možnosti využili. Úprimne povedané, o tak významné a jedinečné podujatie sme očakávali najmä od členov Klubu vojenských veteránov Trenčín väčší záujem.

obr.19405c obr.19406d
Slávnostné stretnutie pred Mohylou M. R. Štefánika na Bradle.
Ta pani v ružovom kabáte sa k Trenčanom snažila iba pripojiť.
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Rada Klubu vojenských veteránov Trenčín ďakuje všetkým, ktorí sa na podujatie prihlásili a podujatia aj zúčastnili. Tí dvanásti, ktorí sa prihlásili ale nezúčastnili, ale aj tí, ktorí o podujatie neprejavili záujem môžu iba ľutovať, že prišli o podujatie, ktoré vojde do histórie SR ako jedinečné.

( Text: Rada KVV TN - foto: O. Kajabová )

Súvisiace informácie : Spomienka na generála Dr. Milana Rastislava Štefánika

( administrátor )


<<<  späť na hlavnú stránku
Vložené 14.5.2019 - Aktualizované 15.5.2019