Aktuálne informácie Klubu vojenských výsadkárov Trenčín
Žilinský výsadok - SIAD 2002 Rokovanie ÚR KVV SR v Žiline Pamätník J. Gabčíka v Žiline Pri pamätníku na vrchu Slemä

STRETNUTIE BÝVALÝCH VÝSADKÁROV POD JAVORNÍKOM

Stretnutia bývalých výsadkárov v osade Kasárne pod Javorníkom pri príležitosti 10. výročia založenia Klubu výsadkových veteránov Zlín sa v dňoch 25.- 27. júna 2008 sa zúčastnilo cez 70 bývalých výsadkárov a príslušníkov špeciálnych jednotiek z Čiech, Moravy a Slovenska. Medzi nimi bola aj „delegácia“ Klubu vojenských výsadkárov Trenčín. Náš kamarát Tonda Šulák z Klubu výsadkových veteránov Zlín nám zaslal o tomto stretnutí nasledujúci príspevok :

10. výročí založení KVV Zlín

Klub vojenských veteránů ( KVV ) Zlín už po několik let zve své přátele a bývalé kolegy ze slovenských Klubů vojenských výsadkářů z Bratislavy, Trenčína a Žiliny k pravidelnému setkání na moravsko-slovenských hranicích v pohoří Javorníků. KVV Zlín v letošním roce oslavuje už 10. výročí od svého založení a proto účast na „kasárnách“ byla obzvláště početná. Celkem se nás sešlo přes 70 účastníků.

foto č. 1 - MirOn foto č. 2 - MirOn foto č. 3 - MirOn
Na obr. zľava : Jedáleň pre stretnutie, Tonda pri písaní príspevku a domáci pán s hlavným kuchárom gulášu

Při cestě do pohoří Javorníků se jednotlivé výsadkové skupiny zastavili i na pamětných místech partizánských bojů. Za 2. světové války se zde 1. partizánská brigáda Jana Žižku jen s velikými ztrátami probojovávala ze Slovenska na Moravu do Hostýnských hor koncem září 1944.

foto č. 4 - MirOn foto č. 5 - MirOn foto č. 6 - MirOn
Na obr. zľava : stredný dvor, jeden z grilov na kurčatá a ich konzumácia v jedálni

Členům našich klubů, kteří v minulosti sloužili spolu u výsadkových jednotek v Čechách, na Moravě a Slovensku, nikdy nebránili umělé hranice mezi Českem a Slovenskem a tak se už po 10 let scházejí u našich chalupářů Jožky Romana a Aloise Šimka, kde vzpomínají na prožitá léta pod vrchlíky padáků se zkazkami a vzpomínkami“starých zbrojnošů“.

foto č. 7 - MirOn foto č. 8 - MirOn foto č. 9 - MirOn
Na obr. zľava : na zbere čučoriedok, na návšteve v osade TOSTO a pohostenie u Čochtana a jeho manželky

Dnešní mírový život nám tu už dlouhá léta umožňuje, abychom se tu každoročně věnovali rekreačnímu pobytu, sběru borůvek, hub a turistickým vycházkám po hřebenech Javorníků s nádhernými výhledy na Radhošť, Kněhyni, Smrek a Lysou horu. Na druhé straně pohoří jsme obdivovali při západu slunce hotel Portáš a Kohůtku, známé to lyžařské a turistické střediska Zlínského kraje.

foto č. 01 - MirOn foto č. 11 - MirOn foto č. 12 - MirOn
Na obr. zľava : spoločné fotografie z piatku, soboty a príprava na táborák

Při našich turistických vycházkách nikdy nezapomeneme navštívit kouzelnou valašskou chaloupku našeho kolegy „Čochtana“ Pavla Pilaře s jeho manželkou, která nás po cestě „pralesem“ vždy pohostí výtečnými „báleši“ s marmeládou s lesních plodů. Večer pak při táborovém ohni se do širokého okolí nese nejen úvodní výsadkářská hymna „Duní stroje vzduchem“. Přes svahy hor se pak jména z hrdélek našich kolegyň šiří líbezné zpěvy česko-moravsko-slovenských písní, kde naše mužné hlasy jen „přitvrzují svými basy“…

foto č. 13 - MirOn foto č. 14 - MirOn foto č. 15 - MirOn
Spoločné fotografie z posedenia pri táboráku na dolnom dvore

KVV Zlín vznikl na podzim 1998 a postupně se vypracoval svou bohatou činností i sportovními výkony mezi nejaktivnější KVV v České republice.

Javorníky 26. 7. 2008 : Ing. Ant. Šulák - KVV Zlín
<<<  späť
<<<  späť na hlavnú stránku.


Aktualizované 28. 7. 2008