Aktuálne informácie Klubu vojenských výsadkárov Trenčín
Žilinský výsadok - SIAD 2002 Rokovanie ÚR KVV SR v Žiline Pamätník J. Gabčíka v Žiline Pri pamätníku na vrchu Slemä

10 let od založení Klubu výsadkových veteránů Zlín

Zlín : Ve 3. etáži Baťova mrakodrapu byla v sobotu 22. listopadu 2008 zahájena výstava s názvem „10 let od založení Klubu výsadkových veteránů Zlín“. Jejím organizátorem je Klub výsadkových veteránů Zlín a jedním z hlavních partnerů je Zlínský kraj. Konání výstavy se váže hned k několika výročím. Letos uplynulo deset let od chvíle, kdy byl Klub výsadkových veteránů Zlín založen a zároveň šedesát roků od vzniku Výsadkového vojska v tehdejším Československu.

obr. 1 obr. 2 obr. 3
Výstavu tvorilo množstvo starostlivo spracovaných exponátov

Slavnostního zahájení výstavy se kromě členů Klubu výsadkových veteránů Zlín zúčastnili i výsadkoví veteráni z různých koutů Česka i Slovenska. Vzácným hostem pak byl plukovník ve výslužbě Vladimír Maděra, 91-letý parašutista, jeden z posledních pamětníků bitvy o Anglii během druhé světové války.

obr. 4 obr. 5 obr. 6
VČS sa zúčastnili aj hostia zo samosprávy a klubov z CZ aj SK

Cílem výstavy je seznámit širokou veřejnost s důvody vzniku československých výsadkových jednotek a jejich významnými operacemi během druhé světové války, dále s jejich poválečným vývojem, který vedl k založení Výsadkového vojska a Sokolských parašutistů, přes existenci Svazarmu až do doby po roce 1989, kdy byl v České a Slovenské republice založen Klub výsadkových veteránů.

obr. 7 obr. 8 obr. 9
Ocenení boli mnohí členovia klubu a hostia dostali pamätné listy

Kromě toho mají návštěvníci výstavy možnost zhlédnout fotodokumentaci, která přibližuje současnou pestrou činnost Klubu výsadkových veteránů Zlín, v rámci které její členové usilují o připomínání odkazu výsadkářů bojujících za druhé světové války proti fašismu. Výstava je dále doplněna o pamětní medaile, vyznamenání, poháry, odznaky či zmenšené modely cvičiště pro výsadkáře.

obr. 10 obr. 11 obr. 12 obr. 13
Naši hostitelia, predsedovia KVV BA a TN, gratulant zo Zlína a "webmajstri" KVV TN a BA

Výstava bude v Baťově mrakodrapu k vidění do 12. prosince 2008. Text : Patrik Kamas, tiskový mluvčí KVV Zlín, foto : MirOn

<<<  späť
<<<  späť na hlavnú stránku.

Aktualizované 7. 12. 2008