V roku 1919 maďarských boľševikov vytlačili zo Slovenska čs. dobrovoľníci a legionári   
Maďarskí delostrelci plk. Šnedárek na vel. stanovišti gen. Šnejdárek V oslobodenom Zvolene Zajatí Maďari

Zvolen si uctil pamiatku legionára a čs. generála Jozefa Šnejdáreka

Odhalením pamätnej tabule legendárnemu čs. generálovi Josefovi Šnejdárkovi si 15. júna 2009 pripomenuli Zvolenčania 90. výročie oslobodenia mesta od maďarských boľševikov. Legionár a charizmatický československý generál Josef Jiří Šnedárek bol veliteľom čs. dobrovoľníkov, ktorí bojovali s maďarským vojskom o územie Slovenska a za jeho pripojenie k Československu.

... ... ...

Po vzniku Maďarskej republiky rád začali obsadzovať územie Slovenska maďarské červené gardy. Keďže mali početnú prevahu a Československo v roku 1919 ešte nemalo dostatočnú vojenskú silu, postupovali veľmi rýchlo. Zastavil ich až legendárny veliteľ československých dobrovoľníkov, neskorší armádny generál Šnejdárek, taktikou rýchlych protiútokov.

Armádny generál Josef Jiří Šnejdárek Plukovník Josef Šnejdárek ako veliteľ 2. divízie v júni 1919 pod vrchom Kalvária v Banskej Štiavnici Niekdajšípomník čs. dobrovoľníkov pri Badíne

Po 90 rokov Zvolenčania vzdali hold legionárovi a čs. generálovi, ktorý v júni 1919 oslobodil ich mesto. Najväčšiu zásluhu na odhalení pamätnej tabule má vnučka armádneho generála Josefa Jiřího Šnejdáreka pani Katarína Wittmannová, hoci ho osobne nepoznala. Keď po Mníchove a vzniku Slovenského štátu Šnejdárekovci odchádzali, vtedy mala necelých 9 mesiacov ...

... ... ...

Do Zvolena si pamiatku legendárneho generála prišli uctiť aj jeho rodáci z moravského mesta Napajedlá. Počas slovenského štátu a komunistického režimu meno generála Šnejdáreka upadlo do zabudnutia. Oživili ho až po 90. rokoch a pamiatkou na neho bude aj pamätná tabuľa vo Zvolene a aktivity českých a slovenských Klubov vojenskej histórie.

Reportáž z odhalenia pamätnej tabule gen. Šnejdárekovi odvysielala TV-3


<<<  späť na hlavnú stránku.
Aktualizované 17. 6. 2009