Zomrel najstarší slovenský generál Ján S. Strcula

Najstarší slovenský generál vo výslužbe Ing. Ján Samuel Strcula sa narodil 4. mája 1912 vo Vyšnej Boci. Jeho otec padol na už začiatku I. svetovej vojny a ako chlapec ho musel v domácnosti nahradiť. Na základnú vojenskú službu nastúpil v októbri 1936 k delostreleckému pluku 201 v Ružomberku. O rok neskôr, po skočení školy dôstojníkov v zálohe, nastúpil do Vojenskej akadémie v Hraniciach na Morave. Ako poručík nastúpil k delostreleckému pluku 8 vo Frenštáte pod Radhoštem. Počas mobilizácie v roku 1938 bol náčelníkom štábu oddielu delostreleckého pluku 37 pri Opave. Pri prepade ich batérie bandou henleinovcov sa im postavil na odpor, za čo bol velením čs. armády uväznený !Video vysielala Trenčianska televízia na pamiatku generála Jána Strculu
Video je umiestnené na  vii.sk

Neskôr, po návrate na Slovensko, slúžil v delostreleckých útvaroch v Ružomberku, Brezne a Žiline. Zažil poľné ťaženie slovenskej armády na východnom fronte v roku 1941. Od júna 1944 velil batérii delostreleckého pluku 2 tzv. východoslovenskej armády vo Vyšnom Mirošove. Po odzbrojení oboch divízií nemeckými vojskami sa mu podarilo prebiť na povstalecké územie. Stal sa veliteľom delostreleckej batérie Kosatec, neskôr veliteľom delostrelectva celej skupiny. Jeho batéria zničila nemecký pancierový vlak a úspešne prepadla nemecké letisko Mokraď. Po ústupe povstalcov do hôr pôsobil v partizánskom zväzku Stalin Nízkych Tatrách. Od februára 1945 bol príslušníkom delostrelectva 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.

obr. 11193c obr. 12220a
Generálmajor v.v. Ing. Ján S. Strcula u primátora mesta Trenčín 10. apríla 2011.
Náš generál v Klube vojenských veteránov Trenčín v deň svojich 99. narodenín.

V apríli 1954 ho vymenovali do hodnosti generálmajora. Pôsobil ako veliteľ mechanizovanej divízie v Olomouci, od roku 1958 v Trenčíne ako zástupca veliteľa vojenského okruhu. Svoju vojenskú kariéru zavŕšil ako inšpektor pre materiálne otázky výcvikovej základne, zodolnenia letísk a bytovej výstavby čs. ministerstva obrany v Prahe. Do zálohy odišiel v roku 1972. Generálmajor v.v. Ing. Ján Samuel Strcula bol takmer štyri desaťročia vo výslužbe! Necelé štyri mesiace pred oslavou stých narodenín ho dňa 11. januára 2012 zabila mŕtvica. S najstarším slovenským generálom sa v Trenčíne 16. januára s vojenskými poctami rozlúčila rodina, delegácia Ozbrojených síl SR na čele s náčelníkom generálneho štábu, bývalí spolubojovníci, priatelia a susedia.

Súvisiace informácie :

  • Zomrel najstarší slovenský generál Ján Samuel Strcula (†99) viac+video >>>
  • S najstarším generálom sa okrem rodiny rozlúčil aj generál Vojtek    Viac >>>
  • Generál z Vyšnej Boce - dokumentárny film o generálovi Strculovi  Video >>>


     <<<  späť
    Vložené 22. 1. 2012