Čs. legionári v Rusku si v roku 1918 museli cestu domov tvrdo vybojovať
Prísaha družiníkov v Kyjeve Presun čs. legionárov na front Čs. legionári pred bojom s Nemcami Odovzdávanie zbraní boľševikom Pancierový vlak čs. legionárov

Legiovlak opäť na Slovensku
( fotografie sa po "kliknutí" zväčšia )

V mesiacoch august – september 2017 opäť putuje Slovenskom Legiovlak, pojazdné múzeum pripomínajúce spoločný boj Čechov a Slovákov v rokoch 1914 – 1918 / 1920, ako aj vznik Československej republiky. Legiovlak navštívi postupne železničné stanice Žilina, Dolný Kubín, Poprad, Medzilaborce, Humenné, Košice, Zvolen, Nitra a Bratislava. Podrobnejšie informácie sú uvedené tu :

  • Na Slovensko príde Legiovlak - múzeum na koľajniciach :  otvoriť
  • Unikát na slovenských železniciach - Legiovlak zavíta do 9 slovenských miest :  otvoriť
  • obr.17364a obr.17364b
    Osádkou Legiovlaku je odborný personál - sprievodcovia a mediátori

    Slovenské turné Legiovlaku v roku 2017 otvorilo slávnostné podujatie na prvom nástupišti železničnej stanice v Žiline za prítomnosti ministra obrany SR Petra Gajdoša, generálneho riaditeľa Železníc SR Martina Erdössyho, predsedu Československej obce legionárskej plukovníka MUDr. Pavla Budinského, správcu a člena Správnej rady Nadácie Milana Rastislava Štefánika Ing. Pavla Šestáka a ďalších hostí. Minister Gajdoš vyzdvihol význam podujatia pre pripomenutie hrdinov aj obetí prvej svetovej vojny a spoločného boja našich predkov za slobodu a vznik ich spoločného štátu - Československej republiky. Podrobnejšie externé informácie o čs. légiách sú tu : otvoriť

    obr.17364c obr.17364d
    História čs. vojska v Rusku v rokoch 1914-1921 je prezentovaná filmom
    v pojazdnom kine aj na paneloch výstavy v jednotlivých vagónoch vlaku

    „Budúci rok 2018 je z pohľadu našej histórie výnimočný. Pripomenieme si 100. výročie vzniku Československej republiky, ako aj ukončenia prvej svetovej vojny. S týmito významnými historickými výročiami sa viaže aj činnosť česko-slovenských légií. Verím, že toto je spôsob, ako sa o nich môžu Slováci dozvedieť viac,“ uviedol šéf rezortu obrany. Zdôraznil, že bude rád, ak ho počas leta navštívi čo najviac rodín s deťmi a v septembri sa k nim pridajú aj školy. Podľa predsedu Československej obce legionárskej Pavla Budinského je Legiovlak akýmsi spojivom medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou. „A chce byť nositeľom Masarykových aj Štefánikových myšlienok o demokracii a slobode jedného národa, vtedy československého, dnes bratských českých a slovenských národov,“ povedal Budinský.

    obr.17364e obr.17364f
    Ukázané sú aj rovnošaty čs. legionárov a ich cesta okolo sveta do ČSR

    „Československé légie vznikli v roku 1914 a v podstate až do roku 1920 jazdili po Rusku. Poslední legionári sa vrátili v roku 1921. Preto je potrebné všetkým pripomínať, že tá cesta nebola iba o prvej svetovej vojne, ale aj o ceste neskôr. Bola to cesta Čechov a Slovákov za samostatný štát a my sme radi, že ako mladí legionári môžeme tento odkaz pripomínať,“ doplnil tajomník projektu "Legie 100" Jiří Charfreitag. Podrobnejšia súvisiaca informácia je tu : otvoriť

    obr.17364g obr.17364h
    Súčasťou výstavy je aj model "čs. ešelonu" a informačné centrum, ktoré
    ponúka odbornú literatúru, suveníry, ako aj informácie o čs. legionároch

    Legiovlak je projektom Československej obce legionárskej a okrem snahy oceniť zásluhy legionárov chce verejnosti priblížiť aj osobnosti, ktoré sa aktívne podieľali na vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.

    obr.17364i obr.17364j
    Legendárna "tepluška" na prepravu mužstva a guľometný vagón z delom

    Vlaková súprava predstavuje vernú repliku vlaku, ktorou sa naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále prepravovali československí legionári. Pozostáva z trinástich vozňov – z vozňa poľnej pošty, tzv. "teplušky" pre mužstvo, plukovnej predajne, ubytovacieho, filmového, dielenského, krajčírskeho, zdravotníckeho, štábneho, veliteľského, obrneného a dvoch plošinových vozňov. Tu je možné si prezrieť jednotlivé vagóny Legiovlaku : otvoriť

    obr.17364k obr.17364l
    Vlakové súpravy boli vybavené aj ošetrovňami a stanicami poľnej pošty

    Slovenská strana sa zásluhou Klubu historickej techniky vo Zvolene, Nadácie Milana Rastislava Štefánika v Bratislave a Ministerstva obrany Slovenskej republiky na Legiovlaku podieľa vlastným vozňom - opravárskym a kováčskym vagónom, letákmi a publikáciami približujúcimi účasť Slovákov v légiách aj podiel gen. Milana Rastislava Štefánika na vzniku a organizovaní československých légií v Rusku, Francúzsku a Taliansku.

    obr.17364m obr.17364n
    Vagón s opravárensko-kováčskou dielňou Legiovlaku je zo Slovenska

    Príhovory na otvorení prezentácie na druhej zastávke Legiovlaku v Dolnom Kubíne mali zástupca veliteľa pozemných síl OS SR brigádny generál Juraj Krištofovič ako hlavný predstaviteľ OS SR. Za ČSOL príhovor predniesol pán Vrábeľ, člen Správnej rady Milana Rastislava Štefánika v Bratislave a Republikového výboru Československej obce legionárskej v Prahe a zástupca primátora mesta Dolný Kubín Jozef Šimek.



    Prezentácia Legiovlaku v Dolnom Kubíne 7. 8. 2017

    Na zastávke v Dolnom Kubíne prezentáciu Legiovlaku sprevádzalo aj niekoľko sprievodných akcií – prehliadka výstavy o prvej svetovej vojne v Oravskom múzeu – Florinovom dome a pietne akty v Dolnom Kubíne na mieste kde stál rodný dom autora slovenskej hymny, štúrovca Janka Matúšku a legionára Dušana Kardoša, ktorý padol na Ukrajine v novembri 1916 a ako aj pietne akty pri hroboch ruských legionárov Gaburu a Regulíka v obci Dolná Lehota pri Oravskom Podzámku.

    obr.17364o obr.17364p
    Prezentáciu Legiovlaku v Dolnom Kubíne 7. aug. 2017 otvoril zástupca
    veliteľa Pozemných síl Ozbrojených síl SR brig. gen. Juraj Krištofovič.
    Podrobnejšie informácie sú na stránke OS SR tu : otvoriť

    Potomok Regulíka vďaka databázi legionárov v Legiovlaku zistil, že Regulík bol členom posádky obrneného vlaku Orlík. V rámci Ruskej légie pôsobil tento vlak, ktorý legionári ukoristili od boľševikov na Sibíri. Bol vyzbrojený jedenástimi guľometmi a jedným delom. Jeho posádku tvorilo 56 guľometníkov oddielu Colt, 10 guľometníkov oddielu Maxim. Veliteľom guľometníkov bol práporčík Šrámek a posádku ďalej tvorila čata pechoty, čata technickej roty, čata zákopníkov 4. streleckého pluku. Posádka vlaku odplávala 22. mája 1920 z Vladivostoku ako 27. transport na lodi "Sherman" do Terstu, odkiaľ pokračovala po železnici do Československa, kam pricestovala 9. júla 1920.

    obr.17364r obr.17364s
    Príhovor F. Vrábla a zástupcu primátora mesta Dolný Kubín J. Šimeka

    O úspešné akcie v Dolnom Kubíne a okolí sa pri tejto príležitosti v spolupráci s funkcionármi miestnych samospráv a posádkou Legiovlaku pričinil predovšetkým pán Jozef Krupa, ktorému patrí za jeho úsilie srdečná vďaka.

    text : F. Vrábel, foto : M. Ondráš

    Súvisiace informácie: Víťazstvo v bitke pri Zborove umožnilo sformovať čs. légie

    ( administrátor )

    <<<  späť na hlavnú stránku
    Vložené 16. 8. 2017 - Aktualizované 21. 8. 2017