Informácie Klubu priateľov VKK Tatranské Matliare
T. Matliare T. Matliare T. Matliare Na štíte...

Posledné klubové stretnutie členov KP VKK v Tatranských Matliaroch

Tradičné stretnutie členov Klubu priateľov Vojenských klimatických kúpeľov ( ďalej iba KP VKK ) v Tatranských Matliaroch sa uskutočnilo v dňoch 23. až 29. 8. 2010 netradične v hoteli HUTNÍK. Dôvodom zmeny miesta stretnutia bola skutočnosť, že bývalé VKK TM sú v súčasnej dobe už nefunkčné. Klubové stretnutie bolo zahájené ( bohužiaľ už poslednou ) členskou schôdzou, na ktorej bolo rozhodnuté ukončili aj činnosť aj existenciu KP VKK Tatranské Matliare :  viac >>>

POBYTOVÝ DENNÍK

Dňa 24. 8. sa viacerí členovia KP VKK vybrali na spoločnú vychádzku k Zelenému plesu, kde sa tradične občerstvili nielen čerstvým vzduchom ale aj výborným čajom na chate „Brnčalka“. Časť členov sa uspokojila aj s týmto cieľom a časť sa rozhodla vystúpiť na Jahňací štít do výšky 2 260 m.n.m. Člen nášho klubu Olivier si splnil svoj sen a zdolal svoj prvý tatranský štít, z čoho mal veľkú radosť a o svoje dojmi sa s nami podelil aj vo svojom príspevku. Predseda KP VKK na základe svojich dlhoročných skúsenosti sa rozhodol zostať pri Červenom plese, kde si počkal na „svojich“ kamzíkov a urobil pár zaujímavých fotografií.

Dňa 25. 8. sa časť členov vybrala na vychádzku na Hrebienok. Cestou navštívili RAINEROVÚ chatu a popri Studenovodských vodopádoch pokračovali do Tatranskej Lomnice a Tatranských Matliarov. Niektorí členovia využili svoj pobyt a navštívili poľskú časť Tatier. Večer sa k našej spoločnosti pripojil člen KP VKK Juraj.

Dňa 26. 8. sa časť členov vybrala na túru na TERYHO chatu do výšky 2 012 m.n.m. Pekné počasie od rána ponúkalo aj pekný zážitok. Prvý zážitok bol už na ZAMKOVSKÉHO chate, kde niektorý členovia prvý krát v živote podstúpili zápas s medveďom. Cestou na „terinku“ Malou studenou dolinou sme obdivovali mohutný masív Lomnického štítu po našej pravej ruke ako aj masív Prostredného hrotu po ľavej ruke. Po miernom stúpaní sme sa dostali na prah doliny Piatich spišských plies odkiaľ už bolo len na skok k Teryho chate. Najväčším zážitkom z tejto túry bolo stretnutie s asi tridsať členným stádom kamzíkov. Najšťastnejší boli naši členovia Juraj a Olivier, ktorí videli takéto stádo a z blízkosti asi 20 metrov prvý krát v živote. Cestou naspäť do Starého Smokovca z Hrebienka využil Olivier možnosť adrenalínovej zábavy a svoje unavené nohy a telo si zviezol na kolobežke. Časť členov sa vybrala na pamätné miesta spojené s oslobodzovaním našej vlasti na DUKLU. Po úspešných túrach sa členovia stretli na plánovanom posedení, ktoré bolo naplánované na základe požiadavky členov KP VKK nachádzajúcich sa v Tatranských Zruboch. Na posedení sa všetci podelili so svojím zážitkami z doterajšieho pobytu vo Vysokých Tatrách. Večer sa k nám pripojil ďalší člen KP VKK a pokladník Milan. Večerná zábava pokračovala pri živej country hudbe, kde sa nielen spievalo ale aj tancovalo. Bol to pekne strávený večer v kruhu priateľov pri výbornej hudbe.

Dňa 27. 8. sa v rámci relaxu a prípravy na výstup na Kriváň niektorí členovia vybrali na výlet do poľských Tatier a do Zakopaného, niektorí sa vybrali na zber húb a niektorí relaxovali v bazéne Odborára. Cenné informácie o vývoji počasia počas celého pobytu členom klubu poskytoval náš klubový meteorológ Janko. Aj po večeri informoval o predpokladanom vývoji počasia na deň výstupu na Kriváň. Prognóza nebola priaznivá, pretože podľa „nášho meteorológa“ by malo nasledujúci deň pršať a mal sa vyskytovať vietor a hmla. Podvečer sa k nám pripojili ďalší naši členovia Janko a Andrea.

Dňa 28. 8. sme sa zobúdzali s nádejou, že predpovede meteorológov sa nenaplnia. Ráno bolo síce zamračené ale bez dažďa. Aj napriek nepriaznivej predpovedi sa 12 členov klubu odhodlalo podniknúť výstup na Kriváň. Po registrácii na Štrbskom Plese a vypočutí si informácie od členov organizačného výboru bolo rozhodnuté, že na Kriváň sa nejde. Filatelisti využili stánok Slovenskej pošty a doplnili si svoje zbierky o lístok poľnej pošty s kašetom a poštovou pečiatkou. Časť členov sa rozhodla isť k Jamskemu Plesu a druhá časť sa vybrala k pamätníku hrdinov SNP, ktorý sa nachádza na nábreží Štrbského Plesa, kde si krátkou spomienkou uctili pamiatku týchto hrdinov. Náhradná túra pokračovala zimnou turistickou cestou na Popradské Pleso. Cestou k plesu sme sa zastavili aj na Symbolickom cintoríne. Pamätné tabule umiestnené v areály symbolického cintorína pripomínajú návštevníkom, že v horách sa má každý chovať s pokorou a rešpektovať pokyny horskej služby ako aj rady skúsených turistov. Po občerstvení na chate kpt. Morávka sme pokračovali letnou turistickou cestou naspäť na Štrbské Pleso. V reštaurácii rýchleho občerstvenia sme si pochutnali na dobrej držkovej, vyprážanom syre alebo dobrých pirohoch. Aj napriek daždivému počasiu a absolvovaniu túry v pláštenkách mal každý účastník túry dobré pocity.

Po večery padla spontánna myšlienka ísť sa rozlúčiť so zariadením VKK, kde sme zažili veľa pekných chvíľ, ktoré zostanú navždy v našich spomienkach. V rámci happeningu hneď po večeri sme položili pred budovu VKK poľnú kyticu a zapálili spomienkovú sviečku. K správnej rozlúčke patrí aj správne občerstvenie o ktoré sa postaral predseda klubu a člen klubu Olivier. Dobrá zábava pokračovala aj po príchode do Hutníka, kde sa o dobré občerstvenie zasa postaral náš člen Janko. Ťažko sa nám rozchádzalo po záverečnej v miestnom bare ale všetkých nás po raňajkách čakalo balenie a cesta domov. Týždeň medzi priateľmi ubehol veľmi rýchlo.

Dňa 29. 8. po raňajkách nastalo balenie, nakladanie a lúčenie. Všetci sme sa spokojný rozišli do svojich domovov okrem našich členov Janka a Věrky, ktorým sa pobyt tak zapáčil, že si ho predĺžili až do 1. septembra.

Bolo to posledné stretnutie členov klubu ale všetci veríme, že aj po ukončení činnosti klubu to nebolo posledné stretnutie priateľov.

Text + foto: Š. Majtan

<<< späť na hlavnú stránku KP VKK TM


Aktualizované 11.9.2010