Nezabudnime na príslušníkov zahraničného odboja v 1. svetovej vojne
čs. légia vo Francúzsku čs. légia v Taliansku Poprava zajatých legionárov Príchod legionárov do Prahy

Zvon mieru pri Rovereto a Deň vojnových veteránov
stránka bude postupne aktualizovaná

V severnom Taliansku, v okolí mesta Rovereto (20 km od jazera Lago di Garda) prebiehali v dobe 1. svetovej vojny kruté boje s ťažkými stratami na oboch stranách línie. Keď bolo 29. októbra 1918 na hrade v Roverete podpísané prímerie, Československá légia, bojujúca na strane Talianska, mala také počty obetí, že tam dodnes s úctou spomínajú na našich padlých dobrovoľníkov. V Roverete je aj Múzeum vojny, v ktorom majú expozíciu aj naši vojaci.

... ...
Panoráma mesta Rovereto a hrad nad mestom
Foto sú zo stránok Wikipedie

Čs. legionári v Taliansku sa zúčastnili v bojoch na Piave, na Montello, u Monte di Garda, vo Val Bella, Cima Tre Pezzi, Cima Cada, Passo Tomale, Monte Assolone a inde. Najviacej sa však legionári v Taliansku v dobe I. svetovej vojny preslávili bojom na Doss´Alto dne 21. septembra 1918 :  viac >>>

Na pamäť padlých sa každý rok rozozvučí nad mestom Zvon mieru, ktorý bol zhotovený z iniciatívy miestneho farára Dona Rosaro zo zbraní a munície, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. Pravdepodobne najväčší funkčný zvon na svete. Od roku 1965 sa nachádza na návrší nad mestom. Je zavesený na oceľovej konštrukcii, okolo ktorej stojí 114 stožiarov s vlajkami štátov, ktoré prispeli na výrobu tohto zvona.

... ...
Zvonica a Zvon mieru nad mestom Rovereto
Foto sú zo stránok Wikipedie

Starosta mesta Říčany vyzval v roku 2001 všetkých starostov v Česku, aby sa na pamiatku vojnových veteránov, padlých v minulých vojnách, pripojili ich mestá k zvoneniu na Zvon mieru pri Rovereto :  viac >>>

Za československou samostatnosť bojovalo v légiách a v spojeneckých armádach viac ako 130 000 Čechov a Slovákov. V priebehu "Veľkej vojny" vytvorili čs. legendárne vojsko, ktoré sa zúčastnilo ťažkých bojov od francúzskeho pobrežia a talianskej Piave až po Vladivostok. Na talianskom bojisku bojovali aj príslušníci rakúsko-uhorských plukov, v ktorých padli tisíce našich rodákov.

Súvisiace informácie :

  •  Pripomeňme si Deň vojnových veteránov
  •  11. novembra 1918 sa skončila 1. svetová vojna


    <<<  späť
    Aktualizované 2. 11. 2010