MEDZINÁRODNÁ VEDECKÁ ODBORNÁ KONFERENCIA O HOLOKAUSTE V TREČÍNE
Synagoga v Trenčíne Vagónovanie Židov Tábor v Osvienčimi Niekoľkí prežili... Koniec v krematóriu

Sprievodný program konferencie

Súčasťou medzinárodnej vedeckej odbornej konferencie v Trenčíne bol 27. marca 2008 aj pietny akt s uctením si pamiatky 1573 židovských spoluobčanov, deportovaných do koncentračných táborov a povraždených v rokoch 1942 až 1945. Pietny akt sa uskutočnil položením kvetinových vencov k pamätnej tabule obetí holokaustu pred synagógou a pred pamätnou tabuľou s menami obetí holokaustu z mesta Trenčín a trenčianskeho regiónu v interiéri modlitebne synagógy.

Pietny akt pri synagóge Pietny akt pri synagóoge Pietny akt pri synagóge

Pietny akt pri trenčianskej synagóge

Na záver pietneho aktu s krátkym príhovorom vystúpil primátor Mesta Trenčín Ing. Branislav Celler a trenčiansky rodák Paul A. Strassmann, hosť konferencie z USA.

Autor textu a foto : Jozef Čery

Trenčiansky rodák Paul A. Strassmann

Na trenčianskej celoslovenskej konferencii o hrôzach holokaustu v čase druhej svetovej vojny bol ako čestný hosť aj Paul A. Strassmann z USA. Narodil sa v Trenčíne v rodine židovského podnikateľa (v meste vlastnil veľkoobchod a na jeho okraji tehelňu). Počas vojny zahynulo v koncentračných táboroch 19 príslušníkov široko rozvetvenej rodiny. Zachránil sa len Paul a jeho o pár rokov staršia sestra, pracovne nasadená v zbrojovke. Paul sa začiatkom septembra 1944 dostal v okolí Trenčína iba ako 15-ročný k partizánom v skupine Stalin - Jegorov : viac >>>

Holokaust na Slovensku

Pod Hitlerovým tlakom vyhlásilo Slovensko v marci 1939 samostatný štát. V štáte vládol autoritatívny režim HSĽS. Slovenská republika bola voči nacistickému Nemecku v podriadenom postavení a jej armáda sa po boku Wehrmachtu zúčastnila na vojenskom ťažení proti Poľsku a ZSSR. Režim štátu vedome porušoval ľudské práva, pričom najdrastickejšie postupoval voči židovskej komunite. Väčšina jej príslušníkov bola cieľavedome postupne zbavená občianskych práv, majetku, slobody a napokon aj základných ľudských práv. Štát zaplatil Nemecku za ich „vysídlenie na práce do Ríše“ a zorganizoval ich deportáciu do nacistických koncentračných táborov, kde bola väčšina slovenských Židov zlikvidovaná.

Súvisiace informácie :

  • Základné informácie o holokauste
  • Osudy slovenských Židov 1939-1945
  • Koncentračný tábor Osvienčim
  • ( administrátor )


    <<<  späť
    KVT TN © 06.03.2008
    Upravené: 04.04.2012

    Prepínač na :

    PK Trenčín

    PK Trenčín
    Trenčín

    SZPB
    SZPB

    Múzeum SNP
    Múzeum SNP
    Banská Bystrica

    Múzeum holokaustu v USA
    Múzeum holo-
    kaustu v USA


    Deportované deti pred vagónom
    SHOAH
    video

    Holokaust Rómov

    Holokaust
    Rómov


    Plagát výstavy

    Video ČT  >>>