29. decembra 1941 nadránom boli nad územím protektorátu vysadené tri paraskupiny z Británie
Obr.0832ae Obr.0832b Obr.09131e Obr.0832c Obr.0832af

Výročie vysadenia troch skupín čs. parašutistov z Británie

Po porážke a rozbití Francúzska, obsadení Belgicka, Holandska, Luxemburska a Nórska hitlerovským Nemeckom, nemala Veľká Británia od leta roku 1940 v Európe spojenca, ktorý by s nacistami bojoval po ich boku. Preto sa snažili podporovať odbojové skupiny v zemiach obsadených nacistickým Nemeckom. Pre pomoc domácemu odboju v okupovaných krajinách a vykonávanie špeciálnych operácií na ich území cvičili v rokoch 1941 - 1943 príslušníkov jednotiek riadených tzv. Výborom pre zvláštne operácie - Special Operations Executive (SOE), ktorí boli vysadzovaní v tyle nacistickej "tretej ríše" s cieľom uskutočňovať na vybranom území spravodajské, sabotážne, spojovacie a teroristické úlohy.

Obr.0832aa Obr.0832ab
Príchod čs. dobrovoľníkov do Veľkej Británie v lete 1940. Za
britským generálom stojí J.Kubiš (vľavo) a J.Gabčík (vpravo)
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Formovanie špeciálnych parašutistických skupín čs. dobrovoľníkov sa začalo skupín v Británii na začiatku roka 1941. Exilová londýnska vláda začala vtedy spolu s Britmi plánovať väčšiu akciu. O vykonaní atentátu na jedného z nacistických pohlavárov bolo rozhodnuté na porade u veliteľa vtedajšej exilovej čs. rozviedky Františka Moravce 3. októbra 1941. Neskôr bol na likvidáciu vybraný Heydrich. Atentát mal byť vykonaný symbolicky 28. októbra 1941. Na uskutočnenie úlohy boli vybraní parašutisti Karel Svoboda a Jozef Gabčík. Keď sa Svoboda pri výcviku zranil, jeho náhradník Jan Kubiš musel byť najskôr na splnenie úlohy vycvičený.

Obr. 0832ad Obr. 0832ae
Časť čs. dobrovoľníkov absolvovala v Británii špeciálny výcvik
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Špeciálna operácia sa tak mohla začať až o dva mesiace neskôr. Vysadenie výsadkárov uskutočnila 138. "výsadková" peruť RAF („138 Special duties Squadron“). Večer 28. decembra 1941 odštartovalo z letiska Tangmere v juhovýchodnom Anglicku štvormotorové lietadlo Halifax. Lietadlo pilotoval kapitán Ron Hockey a na palube bolo celkom sedem čs. parašutistov, príslušníkov paraskupín : Silver A, Silver B a Antropoid. Nad Nemeckom piloti unikli nemeckým stíhačkám a 29. decembra o 2:15 hodine vleteli nad územie Protektorátu. Ako prví neďaleko obce Nehvizdy vyskočili rotmajstri Jan Kubiš a Jozef Gabčík, príslušníci skupiny Antropoid. Úlohou skupiny bolo uskutočniť atentát na Reinharda Heydricha, zastupujúceho ríšskeho protektora Nemeckom okupovaného územia Čiech a Moravy".

Obr. 0832ah Obr. 0832ai
Osádka 4-motorového lietadla Halifax Mk.II a jeho kapitán Ron Hockey
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

R. Heydrich bol druhý najvyšší predstaviteľ SS ( SS Obergruppenführer ), generál polície, šéf Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti ( RSHA ) a Bezpečnostnej služby ( SD ) a pravdepodobne tretí najsilnejší muž hitlerovského Nemecka prišiel do Prahy s jasným poslaním - pritlačiť Čechov k zemi, vypracovať plán germanizácie, vyriešiť židovskú otázku a pevne zabezpečiť zázemie na presun armád na východný front. Inteligentný človek bez škrupúľ, ale dostatočne servilný k Hitlerovi, bol na túto úlohu ako stvorený. Ostatní nacistickí pohlavári ho nenávideli a mali pred ním rešpekt, v intrigách bol totiž majstrom. Otvorene si proti nemu netrúfol vystúpiť nik, dokonca ani Bormann či Himmler.

Obr. 0832af Obr. 09131f
Špeciálny výcvik absolvovali aj paraskupiny Anthropoid, Silver-A a Silver-B
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Exilová vláda poslala na pomoc skupine Antropoid sedem skupín s 18 vojakmi. Cieľ operácie bol splnený 27. mája 1942, keď Gabčik a Kubiš zaútočili na Heydrichovo auto. Heydrich, ktorý bol pri výbuchu zranený črepinou zomrel 4. júna. Atentát na jedného z najvyšších pohlavárov Nemecka je považovaný za najväčší počin európskeho domáceho odboja v druhej svetovej vojne. Za jeho smrť však zaplatilo životom okrem Gabčíka, Kubiša a ďalších parašutistov pri stannom práve najmenej 3000 ľudí a nacisti vyhladili aj obce Lidice a Ležáky. Británia a Francúzsko po atentáte odvolali podpisy na Mníchovskej dohode, čo po skončení vojny prispelo k obnove Česko-slovenska v jeho predmníchovských hraniciach.

Obr. 0832at Obr. 0832ax
Za smrť R. Heydricha sa okupanti Čechom v protektoráte kruto pomstili
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Skupina Silver A v zložení Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček mala zabezpečiť rádiové spojenie s Londýnom pomocou vysielačky s krycím názvom " Libuše " a koordinovať činnosť všetkých parašutistov, vysadených na územie protektorátu. Skupina zoskočila pri Poděbradoch, naviazala kontakt s domácim odbojom aj rádiové spojenie s Londýnom. Valčík sa okrem toho zúčastnil aj atentátu na Heydricha. Skupine Silver B sa rádiostanica určená pre domáci odboj poškodila pri zoskoku. Obaja parašutisti Jan Zemek a Vladimír Škácha, vysadení pri Přelouči, sa prakticky celú vojnu skrývali, obaja však vojnu prežili ako jediní z celého výsadku, uskutočneného v noci z 28. na 29. decembra 1940 nad protektorátom...

Súvisiace externé informácie - nasleduje stránka s odkazmi na podrobnejšie informácie a vysvetlenie pojmov použitých v tomto článku : otvoriť >>>Video je prevzaté z : YouTube 

Súvisiace informácie :

  •   Na území Británie sa v lete 1940 znova sformovalo čs. zahraničné vojsko
  •   Výcvik čs. parašutistov pre zvláštne operácie na území okupovanej vlasti
  •   Na mieste atentátu na Heydricha v Prahe je pamätník Operácie Antropoid

    ( administrátor )


    <<<  späť
    Vložené 12. 2. 2012 - aktualizované 28. 12. 2016