Aktuálne informácie Klubu vojenskej histórie - protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána Klikni na znak SZPB Štúrovci PK OS SR TN

Výročie narodenia a hrdinskej smrti Jozefa Gabčíka v roku 2012

Jozef Gabčík bol v čase 2. svetovej vojny dobrovoľníkom československého zahraničného vojska, bojujúceho vo Francúzsku a neskôr vo Veľkej Británii proti nacistickému Nemecku. Po absolvovaní špeciálneho výcviku vo Veľkej Británii bol určený za veliteľa špeciálnej diverznej skupiny s názvom Antropoid. V noci z 28. na 29. decembra 1941 bola skupina vysadená na Nemeckom okupované územie dnešného Česka. 27. 5. 1942 s podporou ďalších parašutistov a príslušníkov domáceho odboja v Prahe uskutočnila skupina Antropoid atentát na zastupujúceho „ríšskeho“ protektora, generála SS a polície Reinharda Heydricha. Keď pri atentáte Gabčíkovi zlyhal samopal, Jan Kubiš vrhol na automobil Heydricha bombu. Heydrich na následky zranení zomrel neskôr v nemocnici.

Obr.0832ab 0832af

J.Kubiš a J.Gabčík po príchode do Británie v lete 1940 a pred vysadením čs. paraskupín
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Po zrade a prezradení úkrytu v pravoslávnom chráme sv. Cyrila a Metoda v Prahe vybojovali 18. 6. 1942 čs. parašutisti svoj posledný boj s nacistickou presilou. Ani jeden z parašutistov sa nevzdal – všetci padli v boji, alebo sa usmrtili vlastnou rukou. Nacisti po atentáte rozpútali na území protektorátu Čechy a Morava teror, ktorému za obeť padli stovky príslušníkov domáceho odboja, ich rodín, ako aj úplne nevinných ľudí. Besniaci nacisti vyhladili aj obce Lidice a Ležáky. Atentát na tretieho najvyššieho pohlavára nacistického Nemecka však na druhej strane významne posilnil postavenie londýnskej exilovej čs. vlády a negoval názory Britov a spojencov bojujúcich v roku 1942 po ich boku proti Nemecku na postoje obyvateľstva nacistami rozbitého Česko-slovenska k okupantom.



Ukážka z filmu ATENTÁT je umiestnená na : YouTube

Od narodenia čs. parašutistu Jozefa Gabčíka 8. apríla uplynulo 100 rokov a 18. júna si pripomenieme 70. výročie atentátu a jeho hrdinskej smrti. Meno Jozefa Gabčíka nebolo na Slovensku zabudnuté - pomenovaná je po ňom obec Gabčíkovo aj neďaleká priehrada na Dunaji. Jeho meno nesie vo svojom čestnom názve aj 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline. Posmrtne bol Jozef Gabčík povýšený na poručíka, kapitána a plukovníka in memoriam. Vyznamenaný bol 3x (1940, 1942, 1945) čs. vojnovým krížom, pamätnou medailou čs. armády v zahraničí, čs. vojenským radom Za slobodu, čs. vojenským radom bieleho leva Za víťazstvo I. stupňa a Francúzskym vojnovým krížom Croix de Guerre.

0816a 0816c

Otvorenie a priebeh XV. ročníka memoriálu Jozefa Gabčíka 24.5.2008

Pri príležitosti 90. výročia narodenia a 60. výročia hrdinskej smrti Jozefa Gabčíka mu jeho rodáci, bývalí aj dnešní výsadkári a občania Žiliny odhalili dňa 24. mája 2002 dôstojný pamätník. Je umiestnený v parku pred vchodom do kasární pluku, ktorý nesie jeho meno. Pripomína skutok muža, ktorý nezaváhal pred nebezpečenstvom a splnil svoje poslanie za cenu aj svojho života. Zahynul v duchu prísahy vojaka a vlastenca - v beznádejnej situácii dal prednosť smrti pred zajatím.

Česť jeho pamiatke !

Súvisiace informácie :

  • Oslavy troch výročí Jozefa Gabčíka
  • XIV. ročník memoriálu J. Gabčíka

    ( administrátor )


    <<<  späť
    Vložené 2.5.2012 - Aktualizované 2.9.2012