Aktuálne informácie Klubu vojenskej histórie - protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána Znak SZPB Štúrovci PK OS SR TN

Vojnovým veteránom venovali pietnu spomienku

Na trenčianskom vojenskom cintoríne z prvej svetovej vojny dňa 12. novembra 2012 o 11.11 hodine zazneli z nahrávky zvony z talianskeho mesta Rovereto a pieseň o rozkvitnutých divých makoch, ktoré pokryli bývalé bojiská pri Ypres Na flámskych poliach v angličtine aj v slovenčine. Výzvu Klubu vojenských veteránov Trenčín spomienkový akt na vojenskom cintoríne pri srbskej kaplnke s karnerom obetí vojny svojou účasťou podporil aj primátor Richard Rybníček, delegácia Ozbrojených síl SR, poslanci parlamentu aj mestského zastupiteľstva, členovia Klubu vojenskej histórie - protifašistického odboja, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Jednoty dôchodcov na Slovensku a deti z neďalekej školy :

obr. 12254a obr. 12254b

Otvorenie spomienkového stretnutia pri srbskej kaplnke s kostnicou
( foto sa po kliknutí zväčší )

Tradičným vyzývateľom na uctenie si Dňa vojnových veteránov sa v Trenčíne bol predseda Rady klubu vojenských veteránov Peter Forgách. Z jeho príhovoru nástojčivo zaznievala výzva, aby sa už neopakovali hrôzy vojny, kde hynú vojaci za záujmy mocných tohto sveta. Aj preto bola pietna spomienka venovaná všetkých obetiam vojen na svete bez rozdielu. Prítomným sa prihovoril aj riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR Jaroslav Balocký a primátor Richard Rybníček, ktorý ocenil, že aj v Trenčíne sú ľudia usilujúci sa o udržiavanie spomienok na vojnové obete, ktoré sú trvalými výkričníkmi varujúcimi pred rozpútavaním vojen vo svete.

obr. 12254c obr. 12254d

Účastníci piety ku Dňu veteránov 12. novembra 2012 v Trenčíne
( foto sa po kliknutí zväčší )

Po príhovoroch účastníci spomienkového stretnutia položili vence na pietne miesto pri kríži zmierenia, ku vchodu do „srbskej“ kaplnky a na hrob 39 neznámych vojakov. Položeniu vencov od primátora mesta Trenčín, Veliteľstva pozemných síl OS SR a Základnej organizácie SZPB Trenčín 1 asistovali vojaci čestnej jednotky. Papierové vlčie maky, pripomínajúce zakvitnuté flámske bojové polia, na hroby položili a sviečky na nich zapálili deti zo 6. základnej školy na Bezručovej ulici pod vedením učiteľa Pavla Duckého. Na vojenskom cintoríne sú pochovaní vojaci mnohých národností, ktorí zomreli vo vojenských lazaretoch na následky zranení a rôzne infekcie. Muži z Trenčína, ktorí zahynuli na bojiskách Prvej svetovej vojny nemajú na rozdiel od takmer všetkých okolitých obcí (!) vo svojom meste ani pamätnú tabuľu.

Podklady dodala Oľga Kajabová

Súvisiace informácie :

  • 11. novembra 1918 sa skončila prvá svetová vojna

  • Vojnové hroby a cintoríny na území mesta Trenčín

    ( administrátor )


    <<<  späť
    Vložené 25.11.2012