Informácie o aktivitách Klubov pôsobiacich pri Posádkovom klube Trenčín
TN-ký hrad TNá veža Štúrovci PK Trenčín PK Trenčín

Nezabudli sme na 90. výročie narodenia čs. parašutistu Dvořáka

Nadporučík i.m. Oldřich Dvořák bol parašutistom čs. zahraničného vojska vo Veľkej Británii. Narodil sa 13. novembra 1923 v Trenčíne na Farskej ulici č. 58 v rodine železničiara. Neskôr sa rodina odsťahovala do Žiliny, z ktorej po vzniku Slovenského štátu odišla do Brna. Oldřich v januári 1940 tajne emigroval do Francúzska, kde vstúpil do čs. zahraničného vojska. Po porážke Francúzska nacistickým Nemeckom sa dostal do Veľkej Británie, kde ako čs. zahraničný vojak absolvoval výcvik pre príslušníkov britských špeciálnych jednotiek :

foto č.13284a

Delegácia výsadkových veteránov na Farskej ulici dňa 13. novembra 2013

V apríli 1942 bol čs. parašutista Oldřich Dvořák vysadený na územie tzv. protektorátu, z ktorého v dobe heydrichiády prešiel na Slovensko. Pri obci Radošovce ho však 9. júla 1942 za doposiaľ nevyjasnených okolností pravdepodobne zozadu zastrelil obecný poľný strážnik. Po vojne ostatky parašutistu rodina pochovala na cintorín v Brne : viac >>>

foto 13284b foto 13284c

Poštový lístok s fotografiou npor. Dvořáka a kašet na téma výročia
( po "kliknutí" sa obrázky zväčšia )

K 90. výročiu narodenia čs. parašutistu Oldřicha Dvořáka dal z iniciatívy Jozefa Koreného trenčiansky Klub filatelistov vyhotoviť poštový lístok s fotografiou parašutistu a popisom. Návrh na pečiatku ( kašet ) na tému výročia vypracoval Rudolf Pišný, člen oblastného Klubu vojenských výsadkárov SR v Trenčíne. Výrobu kašetu zabezpečil Klub vojenskej histórie protifašistiského odboja. Všetky tri kluby pôsobia pri Posádkovom klube Trenčín ( bývalý bývalý Dom armády ) a dlhodobo spolupracujú na prezentáciách významných výročí mesta Trenčín aj dejín Slovenska.

Súvisiace informácie :

  • Československé vojsko vo Francúzsku 1939-1940
  • Vznik čs. zahraničného vojska vo Veľkej Británii
  • Výcvik čs. parašutistov pre tzv. zvláštne operácie

    ( administrátor )


    <<<  späť
    Vložené 17. 11. 2013