Aktuálne informácie Klubu vojenských výsadkárov Slovenskej republiky
clipb clipc Rokovanie ÚR KVV SRv Žiline clipe clipf

23. ročníka Memoriálu Jozefa Gabčíka sa zúčastnilo 304 bežcov

Pri príležitosti 105. výročia narodenia a 75. výročia hrdinskej smrti genmjr.i.m. Jozefa Gabčíka sa 27. mája 2017 uskutočnil v Žiline 23. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka v behu na 11 km cross. Podujatia, ktoré sa konalo presne v deň 75. výročia atentátu na významného predstaviteľa nacistického Nemecka sa zúčastnil rekordný počet 304 pretekárov, z toho počtu ich 18 bolo z Rakúska, Česka a Poľska. Výsledková listina s najlepšími bežcami v jednotlivých kategóriách preteku je tu : otvoriť >>>

Obr.17361a 170361b
Otvorenie preteku pred pomníkom J. Gabčíka a kasárňami 5. PŠU
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Jozef Gabčík bol v čase druhej svetovej vojny dobrovoľníkom československého zahraničného vojska, bojujúceho vo Francúzsku a neskôr vo Veľkej Británii proti nacistickému Nemecku. Po absolvovaní špeciálneho výcviku vo Veľkej Británii bol určený za veliteľa špeciálnej diverznej skupiny s názvom Antropoid. V noci z 28. na 29. decembra 1941 bola skupina vysadená na Nemeckom okupované územie dnešného Česka. 27. 5. 1942 s podporou ďalších parašutistov a príslušníkov domáceho odboja v Prahe uskutočnila skupina Antropoid atentát na zastupujúceho „ríšskeho“ protektora, generála SS a polície Reinharda Heydricha. Keď pri atentáte Gabčíkovi zlyhal samopal, Jan Kubiš vrhol na automobil Heydricha bombu. Heydrich na následky zranení skonal neskôr v nemocnici.

Obr.17361c 17361d
Pieta pred rodným domom a pomníkom J. Gabčíka v Poluvsí
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Po zrade a prezradení úkrytu v pravoslávnom chráme sv. Cyrila a Metoda v Prahe vybojovali 18. 6. 1942 čs. parašutisti svoj posledný boj s nacistickou presilou. Ani jeden z parašutistov sa nevzdal – všetci padli v boji, alebo sa usmrtili vlastnou rukou. Nacisti po atentáte rozpútali na území protektorátu Čechy a Morava teror, ktorému za obeť padli stovky príslušníkov domáceho odboja, ich rodín, ako aj úplne nevinných ľudí. Besniaci nacisti vyhladili aj obce Lidice a Ležáky. Atentát na tretieho najvyššieho pohlavára nacistického Nemecka však na druhej strane významne posilnil postavenie londýnskej exilovej čs. vlády a negoval názory Britov a spojencov bojujúcich v roku 1942 po ich boku proti Nemecku na postoje obyvateľstva nacistami rozbitého Česko-slovenska k okupantom.

Obr.17361e 17361f
Štart preteku bol v Poluvsí a jeho cieľ na štadione pluku v Žiline
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Od narodenia čs. parašutistu Jozefa Gabčíka 8. apríla uplynulo 105 rokov a 18. júna si pripomenieme 75. výročie atentátu a jeho hrdinskej smrti. Meno Jozefa Gabčíka nebolo na Slovensku zabudnuté - pomenovaná je po ňom obec Gabčíkovo aj neďaleká priehrada na Dunaji. Jeho meno nesie vo svojom čestnom názve aj 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline. Posmrtne bol Jozef Gabčík povýšený na poručíka, kapitána, plukovníka a brigádneho generála in memoriam. Vyznamenaný bol 3x (1940, 1942, 1945) čs. vojnovým krížom, pamätnou medailou čs. armády v zahraničí, čs. vojenským radom Za slobodu, čs. vojenským radom bieleho leva Za víťazstvo I. stupňa a Francúzskym vojnovým krížom Croix de Guerre. Do vojenskej hodnosti generálmajora povýšil in memoriam brigádneho generála Gabčíka prezident Andrej Kiska v piatok 26. mája 2017 na slávnostnom akte v Prezidentskom paláci.Videoreportáž o preteku je umiestnená na : YouTube

Pri príležitosti 90. výročia narodenia a 60. výročia hrdinskej smrti Jozefa Gabčíka mu jeho rodáci, bývalí aj dnešní výsadkári a občania Žiliny odhalili dňa 24. mája 2002 dôstojný pamätník. Je umiestnený v parku pred vchodom do kasární pluku, ktorý nesie jeho meno. Pripomína skutok muža, ktorý nezaváhal pred nebezpečenstvom a splnil svoje poslanie za cenu aj svojho života. Zahynul v duchu prísahy vojaka a vlastenca - v beznádejnej situácii dal prednosť smrti pred zajatím.

Česť jeho pamiatke !

Súvisiace informácie :

  • Oslavy troch výročí Jozefa Gabčíka na www.valka.cz
  • Trenčania na 22. ročníku "Memoriálu Jozefa Gabčíka"

    ( administrátor )


    <<<  späť na stránku KVV SR
    Vložené 6 .06. 2017