Aktuálne informácie o činnosti piatich profesijných klubov v Trenčíne
TN-ský hrad TN-ská brána Štúrovci ODA-1 PK OS SR TN

Pripomenuli sme si 79. výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe
( v informácii sú odkazy na prílohy )

Výbor Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín 1 a Okresnej organizácie strany Smer-SD v Trenčíne na základe dobrých skúseností zo spoluprácou v roku 2023 usporiadali 8. mája 2024 spoločný zájazd na Slavín. Okresný výbor strany Smer-SD objednal autobus do Bratislavy a späť pre účastníkov zájazdu, výbor Základnej organizácie generála Goliana Trenčín 1 zabezpečil účasť členov aj sympatizantov SZPB z Trenčína a jeho okolia, ako aj zorganizoval pre účastníkov zájazdu sprievodný program.

Účasť trenčianskej delegácie na Slavíne

obr.24478a obr.24478b
Príhovor predsedu SZPB na Slavíne 8. mája 2024
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

K účasti na zájazd sa prihlásili členovia a sympatizanti ZO SZPB Trenčín 1, Trenčín 2, Trenčianske Teplice, Horná Súča aj sympatizanti z obcí Drietoma a Trenčianske Bohuslavice. Výbor strany Smer-SD z Trenčína si zabezpečil účasť svojich členov a sympatizantov. Aj keď sa k autobusu ráno 8. mája nedostavili všetci, oslavy 79. výročia kapitulácie Nemecka sa na Slavín dostavilo celkom 38 účastníkov zájazdu.

obr.24478c obr.24478d
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Po kladení vencov k pamätníku oficiálnymi delegáciami a príhovoroch členov vlády a Národnej rady SR vystúpil s príhovorom aj predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer. Od otvorenia stretnutia až do jeho konca ho sledovali aj účastníci zájazdu z Trenčína. Po skončení oslavy a odchode oficiálnych hostí bol prístup k pamätníku umožnený aj účastníkom stretnutia, prítomným v priestore medzi hrobmi červenoarmejcov. Záujem o fotografovanie pred pamätníkom mali aj účastníci zájazdu z Trenčín :

obr.24478e obr.24478f
Návšteva výstav na Bratislavskom hrade 8. mája 2024
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Po odchode zo Slavína zabezpečil výbor ZO SZPB Trenčín 1 spoločný obed a návštevu výstav na Bratislavskom hrade pre všetkých účastníkov zájazdu. Okrem výstavy Hrdinovia odboja, prezentovanej na hrade Vojenským historickým ústavom Bratislava, si účastníci zájazdu mohli prezrieť aj ďalších päť veľmi zaujímavých výstav a vystúpiť na korunovačnú vežu.

Stretnutie k výročiu pri pamätníku v Trenčíne

Výbor ZO SZPB Trenčín 1 usporiadal 9. mája 2024 slávnostné stretnutie k 79. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe Soblahovskej ulici pri pamätníku s delom. Stretnutia sa ako hosť za mesto Trenčín zúčastnila jeho poslankyňa Naďa Lorencová, vedúci odborov Okresného úradu Trenčín Jana Kačincová a Peter Filo, za Okresnú organizáciu strany Smer-SD v Trenčíne Božena Richtárechová, tajomníčka Oblastného výboru SZPB Trenčín Eva Poulová, predsedníčka ZO SZPB Trenčín 2 Anna Rajnicová s tajomníčkou Evou Talianovou, ktorá celé stretnutie fotografovala.

obr.24478g obr.24478h
Otvorenie stretnutia pri pamätníku v Trenčíne 9. mája 2024
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Na stretnutie prišla aj delegácia oblastného Klubu vojenských výsadkárov SR v Trenčíne vedená jej predsedom Miroslavom Pivoluskom, pobočky Spoločnosti M. R. Štefánika vedená jej predsedom Pavlom Švantnerom, členovia spolupracujúcich klubov a Občianskych združení, ako aj žiaci dvoch 9. tried zo 6. Základnej školy na Bezručovej ulici. Stretnutie po štátnej hymne Slovenskej republiky otvoril predseda ZO SZPB generála Goliana Trenčín 1 Miroslav Ondráš.

obr.24478i obr.24478j
Vence kladie delegácia OÚ Trenčín a OblV SZPB Trenčín
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Pred otvorením stretnutia na pamätníku už ležali vence Občianskeho združenia SLOGA aj od neznámeho návštevníka. Ďalšie vence k pamätníku položili delegácie Mesta Trenčín, Okresného úradu Trenčín, Okresnej organizácie strany Smer-DS Trenčín, Oblastnej organizácie SZPB Trenčín a ZO SZPB Trenčín 1. Príhovor pri pamätníku predniesol Miroslav Ondráš, predseda ZO SZPB generála Goliana Trenčín 1 / Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja. Text príhovoru je tu : otvoriť  >>>

obr.24478k obr.24478l
Pozvaní hostia a žiaci 9. triedy zo 6. ZŠ v Trenčíne
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Po príhovore nasledovalo fotografovanie účastníkov stretnutia pri pamätníku. Moderátor sa poďakoval účastníkom stretnutia, ktoré ukončila pieseň "Slovensko moje, otčina moja". Na pamätníku do večera pribudlo niekoľko kytíc kvetov :

obr.24478m obr.24478n
Vence a kytice kvetov pri pamätníku s delom večer
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Výbor ZO SZPB Trenčín 1 si váži spoluprácu so samosprávami, štátnou správou, školami a širokou občianskou verejnosťou udržiavať historickú pravdu nedovolí prekrúcať našu históriu. Budeme preto i naďalej pôsobiť medzi občanmi a mladou generáciou a spolupracovať s poslancami na všetkých zákonodarných stupňoch s cieľom zachovať mier. Výbor našej organizácie Vám ďakuje za účasť na zájazde s oslavou 79. výročia ukončenia vojny na Slavíne 8. mája, ako aj na dnešnom stretnutí pri tomto pamätníku, postaveného na pamiatku oslobodzovacích bojov predmestí Trenčína a obcí na západnom brehu Váhu.

( Text : M. Ondráš - Foto : Eva Talianová a Vladimír Kolarovský )

Súvisiace informácie :
  • Stretnutie k 78. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe
  • Stretnutie k 76. výročiu ukončenia II. svetovej vojny v Európe
  • Stretnutie k 74. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe
  • ( administrátor Krúžku výpočtovej techniky )


    <<<  späť na hlavnú stránku
    Vložené 12.5.2024 - Aktualizované 15.5.2024