Informácie o aktivitách Klubov pôsobiacich pri Posádkovom klube Trenčín
TN-ký hrad TNá veža Štúrovci PK Trenčín PK Trenčín

Vojnovým veteránom venovali pietnu spomienku

Klub vojenských veteránov (KVV) pri Zväze vojakov SR v Trenčíne sa v tomto roku stal vyzývateľom na uctenie si Dňa vojnových veteránov na Slovensku. Spomienkový akt na vojenskom cintoríne z prvej svetovej vojny podporilo aj mesto. K výzve sa pridali poslanci mestského zastupiteľstva, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, Jednota dôchodcov na Slovensku a ďalšie spoločenské organizácie. viac

obr. 11212a obr. 11212b

Uctili si vojnových veteránov

V piatok 11. 11. 2011 o 11. hodine a 11. minúte sa pri srbskej kaplnke na trenčianskom vojenskom cintoríne z prvej svetovej vojny z nahrávky rozozvučal Zvon mieru z talianskeho mesta Rovereto. Vzápätí sa prítomným prihovoril predseda KVV plk. v.v. Peter Forgách: „Dnes sme sa tu zišli, aby sme na Deň vojnových veteránov venovali pietnu spomienku obetiam dvoch svetových vojen a to bez rozdielu, či patrili k víťazom alebo porazeným armádam, vyznávali to či ono náboženstvo a boli rôznych národností a rás. Spolu s nami tak robia tisíce ľudí po celej Európe, v USA a Kanade, v Austrálii a na Novom Zélande. V roku 2005 sa Říčany pri Prahe pripojili k tejto výzve a nasledovali aj ďalšie obce. Naše mesto robí tak dnes.“ Peter Forgách tiež povedal, že symbolom tohto dňa je vlčí mak. V niektorých krajinách na Západe sa Deň vojnových veteránov uctieva ako Deň červených makov.

obr. 11212c obr. 11212d
Pietne stretnutie na trenčianskom vojenskom cintoríne
( po "kliknutí" sa foto zväčší...)

Účastníkom pietneho aktu sa krátko prihovoril aj vojenský duchovný Jaroslav Balocký. Papierové vlčie maky nechýbali ani na trenčianskom vojenskom cintoríne. Na hroby ich položili a zapálili aj sviečky deti zo základných škôl.

obr. 11212e obr. 11212f

Na pietnom akte tiež zaznela v angličtine pieseň Na flámskych poliach. Prvopočiatky symbolu Dňa vojenských veteránov nájdeme práve v básni In Flanders Fields, ktorú v roku 1915 napísal kanadský vojenský lekár John McCrae. Zložil ju v máji 1915, keď sa zúčastnil krvavej bitky o belgické mestečko Ypres. Ako vojenský chirurg touto i ďalšími básňami reagoval na útrapy a bolesť ranených vojakov, ktorých ošetroval v poľnom obväzisku. Do tejto básne vniesol aj smútok za mŕtvym priateľom, ktorého telo spočinulo medzi ostatnými obeťami na jednom z mnohých flámskych cintorínov. Túto pieseň si účastníci pietneho aktu po položení kvetov a zapálení sviečok pri piete vypočuli aj v slovenčine. Pre trenčiansky klub vojenských veteránov ju prebásnila a na záznam naspievala hudobná pedagogička z prievidzského konzervatória.

obr. 11212g obr. 11212h

Vlčie maky na flámskych poliach

Prečo práve vlčí mak sa stal symbolom spomienky na vojakov padlých za slobodu a mier na bojiskách svetových vojen? Yperský oblúk na západnom fronte vo Flámsku bol miestom, kde mladí muži nezmyselne umierali po státisícoch na oboch stranách. Tu, na širokých pláňach sa nachádzajú obrovské vojenské cintoríny padlých vojakov, ktoré zakvitli vlčími makmi.Ďalšie verzie sú na :  YouTube  Texty piesne sú tu : otvoriť 

V upravenom železničnom vagóne v Compiégne vo Francúzsku 11. 11. 1918 o 11. hodine predstavitelia víťazných štátov Dohody a porazeného Trojspolku podpísali prímerie a v 11. minúte zaznela posledná salva, čím sa ukončila prvá svetová vojna. Neskôr bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov.

Zvon mieru nad mestom RoveretoĎalšie verzie sú na :  YouTube 

Na pamäť padlých a ukončenie vojny sa každý rok 11. novembra rozozvučí nad talianskym mestom Rovereto Zvon mieru. Vyrobili ho z iniciatívy miestneho farára Dona Rosaro zo zbraní a munície, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. Od roku 1965 sa nachádza na návrší nad mestom. Zavesený je na oceľovej konštrukcii a okolo stojí 114 stožiarov s vlajkami štátov, ktoré prispeli na jeho výrobu.

Text a foto: Oľga Kajabová

Súvisiace informácie :

  •  Vojnové hroby a pietne symboly na území mesta Trenčín
  •  Zvon mieru pri Rovereto a Deň vojnových veteránov
  •  11. novembra 1918 sa skončila 1. svetová vojna


    <<<  späť
    Vložené 14.11.2011 - aktualizované 17.11.2011