Atentát na R. Heydricha je považovaný za najväčší odbojový čin 2. svetovej vojny
  obr.0993w obr.0993b obr.0993c obr.0993a obr.0993ap

Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša

Československí parašutisti z výsadku Antropoid, vyslaní z Veľkej Británie na pomoc domácemu odboju a poverení prípravou atentátu, boli vysadení na územie vtedajšieho Protektorátu Čechy a Morava v decembri 1941. Rotmajstri Gabčík s Kubišom, ku ktorým sa pridal Josef Valčík z výsadku Silver A, zaútočili na Heydricha v Prahe 27. mája 1942 v kobyliskej zákrute :

obr.0832aj obr.0993e
Označenie miesta a priebehu vykonania atentátu na R. Heydricha
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Dokument Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša je rekonštrukciou atentátu na "zastupujúceho ríšskeho protektora" generála SS a SD Reinharda Heydricha. Tento čin bol považovaný za najväčší odbojový čin druhej svetovej vojny. Pred 72 rokmi ho v Prahe uskutočnili dvaja výsadkári čs. zahraničného vojska - Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš. Autorkou dokumentu je novinárka Veronika Tóthová. Na jeho realizácii sa okrem televízie JOJ podieľalo aj Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. V závere filmu môžete vidieť unikátne fotografie Gabčíka a Kubiša, ktoré vznikli tesne pred odletom do vlasti a ktoré sa podarilo objaviť až v roku 2014. Veronika Tóthová bola za tento dokument ocenená ministrom obrany a bolo jej udelená medaila ministra obrany 3. stupňa.Dokument je povolené prehrávať iba na You Tube

Trenčiansky oblastný Klub vojenských výsadkároV SR v spolupráci s Klubom vojenskej histórie protifašistického odboja - ZO SZPB Trenčín 1 a Krúžkom výpočtovej techniky ( pôsobiacimi pri Posádkovom klube Trenčín ) začali k 75. výročiu atentátu aktualizovať informácie súvisiace s akciou Antropoid na klubovej internetovej stránke.

Predchádzajúca informácia : Výročie vysadenia troch skupín čs. parašutistov z Británie

Súvisiace informácie :

  •   Na území Británie sa v lete 1940 znova sformovalo čs. zahraničné vojsko
  •   Výcvik čs. parašutistov pre zvláštne operácie na území okupovanej vlasti
  •   Na mieste atentátu na Heydricha v Prahe je pamätník Operácie Antropoid

    ( administrátor )


    <<<  späť na stránku KVV Trenčín
    Vložené 8. 4. 2017